Húgysav a szervezetben, szemcsék az ízületben

A köszvény olyan anyagcserezavar, amely a szervezetben a húgysav kóros mértékű felgyülemlésével és lerakódásával jár. Később ennek következtében ismétlődő rohamokban jelentkező, fájdalmas ízületi panaszok alakulnak ki. Hogyan alakul ki a betegség?

A panaszokat okozó húgysav a purin nevű vegyület emésztése során keletkezik és kerül a véráramba. Normál működés esetén a húgysav nagy része a vizelettel, az emésztőnedvekkel és az izzadsággal távozik a szervezetből, és csak a szabályozás felbomlása esetén alakul ki a húgysav kóros felszaporodása: ezt követően jönnek létre az ízületekben lerakódó, húgysavból és nátriumból álló kristályok, melyek a köszvény okozta ízületi gyulladás kiváltásáért felelősek.

A kórkép férfiaknál gyakrabban jelentkezik, nőknél pedig általában a változókor után alakulhat ki. Fiatalkorban ritka betegség, de ha 30 éves kor előtt fordul elő, akkor súlyos lefolyású. A betegség gyakran halmozódik egy családon belül.

Legalább napi 3 liter folyadék

Jó hatású, ha a köszvényre hajlamos vagy a már tünetekkel rendelkező páciens sok – legalább napi három liter – enyhén lúgos folyadékot iszik, ez ugyanis akadályozza a húgysav kicsapódását, és segíti a vesén keresztüli kiürülését, ezáltal meggátolva a kőképződést. Azonban csak ásvány- vagy szódavizet, tejet, cukor nélküli, esetleg mesterséges édesítőszerrel ízesített gyümölcslevet, üdítőket, limonádét ihat az érintett. A sok purinbázist tartalmazó folyadékok – tea, feketekávé, kakaó – fogyasztását viszont lehetőség szerint kerülni kell. Ritkán ihatunk egy kevés alkoholt, az egyszeri nagyobb mennyiség viszont rohamot provokálhat.

Az elhízás komoly rizikófaktor

Az esetek 90%-ában a köszvény elhízott embereken jelentkezik, a húgysav mellett a zsír és a cukor is gyakran megszaporodik ezeknek a betegeknek a vérében. A fenti anyagcserezavarok pedig együttesen károsítják az ereket, magas vérnyomást, szívbetegséget is okozhatnak, azaz nagyon komoly rizikófaktornak tekinthetők. A nagy lakomák igen komoly rohamot provokálhatnak, ezért ezeket is kerülniük kell.

Tiltott ételek

A modern gyógyszerelés a szigorú, nehezen betartható diétát szükségtelenné teszi, de sajnos bizonyos megszorítások így is elkerülhetetlenek az érintett páciensek számára. Ha köszvényesek vagy arra hajlamosak vagyunk, ne fogyasszunk belsőségeket, májat, sok húst, hurkát, olajos szardíniát. A zöldségek közül kerüljük a káposztát, a karfiolt, a spárgát, a parajt és a hüvelyes növényeket – ezek közé tartozik a bab és a borsó –, ugyanis ezek az élelmiszerek nagy mennyiségben tartalmazzák a purinbázisokat. Ha valakinél a húgysav-kiválasztás nem tökéletes, akkor a fokozott terheléssel nem tud megbirkózni a szervezete.

Konyhatechnikai tanácsok és receptek

Az élelmiszerek purintartalma a tárolás, illetve az ételkészítés alatt változhat. A purinveszteség ugyanis függ a hőmérséklettől, így például hűtőszekrényben való tárolás alatt is mintegy 20%-kal csökken. A zsírszegény ételkészítés módszereit, eszközeit (grillezés, grillzacskóban sütés, alufóliában sütés, teflonedény vagy cseréptál használata), nemcsak a húsfélék készítése kapcsán tanácsos alkalmazni: ez egyaránt szolgálja az energia- és a zsírszegénységet is. Érdemes inkább olyan ételeket készíteni, amikor a főzővíz elöntésével csökkenthető a purintartalom: sűrített főzelék helyett készítsünk vízben főtt zöld köretet, vagy különféle változatosan fűszerezett pástétomokat vagy salátaféléket – ecetes-olajos-fűszeres páclével vagy paradicsomosan, esetleg tésztával kombinálva. A nyersanyagok purintartalma csökkenthető az előfőzéssel, ezért előnyösek az étrendben az előfőzött nyersanyagokból készült rakott, töltött zöldségfélék, csőben sült zöldségek is.

Nem ajánlott olyan ételeket fogyasztani, amelyeket a húsfélékből kifőtt ízanyagok tesznek ízletessé: ilyen az erőleves, a húsleves vagy a kocsonya.

Kerülendő az intenzív, erős, csípős fűszerek alkalmazása, ugyanis ezek is rohamot provokálhatnak; helyettük a különféle friss zöld fűszernövények, illetve a kevésbé intenzív, gyengébb fűszernövények széles skálájának használata ajánlott. Hús pótlására a szójakészítmények közül leginkább a tofu (szójatúró) ajánlható, mert ennek kisebb a purintartalma. A többi fajta szójakészítmény – a száraz hüvelyesekhez hasonlóan – csak alapos előfőzés után fogyasztható, de nem ajánlott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?