Hörgősorvadással járó kór

November harmadik szerdáján – idén november 15-én – volt a hörgősorvadással járó krónikus obstruktív tüdőbetegség (az angol elnevezés kezdőbetűiből: COPD) világnapja, amelynek az volt a célja, hogy az egyre növekvő népegészségügyi problémára figyelmeztessen.

Az „alattomos gyilkosnak” is nevezett betegség az előrejelzések szerint 2020-ban a halálozási okok között a jelenlegi negyedikről a harmadik helyre kerül, s már ma is világszerte évente csaknem hárommillióan halnak meg következtében. A COPD gyógyíthatatlan, ugyanakkor az asztma terápiájában ismert valamennyi szer alkalmazható tüneteinek enyhítésére, a betegek életminőségének javítására, s korszerű gyógyszerek segítségével a kór előrehaladása lelassítható.

A COPD tulajdonképpen két tünetcsoport – az idült hörghurut (bronchitis) és a tüdőtágulás (emfizéma) – egyidejű megnyilvánulásával járó, gyulladásos kórfolyamat, amely akadályozza a normális légzést. Az idült hörghurut a légutak betegsége, a tüdőtágulás pedig a tüdőhólyagocskák pusztulásával jár. A kórt a légutak fokozatosan súlyosbodó és végül tartós szűkülete jellemzi, a súlyos állapotban lévő betegek ágyhoz kötöttekké válnak, és állandó oxigénpótlásra szorulnak. A COPD-ra az általában 40 éves kor fölött jelentkező tünetekből lehet következtetni: gyakori köhögés, fokozott váladékképződés és folyamatosan súlyosbodó nehézlégzés, légszomj. Kimutatása légzésfunkciós vizsgálattal lehetséges, amelyet a tüdőgondozók végeznek. (Egy angol tanulmány szerint a COPD betegségben szenvedők több mint felénél a háziorvo-sok először asztmát állapítottak meg.) A betegség elsősorban a dohányzókat sújtja – 80-90 százalékuk a megrögzött füstölők közül kerül ki –, de érinti azokat is, akik munkájuk során szívnak be port, toxikus oldószereket. Nagyon sok dohányos él együtt ezzel a kórral a tudtán kívül.

Sok fel nem ismert beteg van, akik egyáltalán nem tudnak a betegségükről, mert a páciensek általában csak a légzési teljesítmény 50 százalékos csökkenésénél kezdenek panaszkodni. A betegség korai felismerése és korszerű kezelése rendkívül fontos, de még ennél is lényegesebb a hatékony megelőzés, amelynek leghatékonyabb módja a dohányzás elhagyása.

A világon jelenleg 1,1 milliárd ember dohányzik, Szlovákiában körülbelül a felnőtt lakosság 35-40 százaléka. Évente 11 ezer ember hal meg a dohányzás következményeiben, ebből 1000 azoknak a száma, akik a cigarettafüst krónikus, hosszú ideig tartó belélegzése miatti tüdőkárosodás miatt, a krónikus obstrukciós tüdőbetegség következtében távoztak az élők sorából. A dohányosok 25-30 százalékát sújtja a betegség, amely a hörgők apró károsodásával kezdődik, s a tüdőszövet teljes szétesésével fejeződik be. Mivel a tüdő nagymértékben károsodik, a vér nem kap elegendő oxigént. Az utolsó stádiumban a betegek állandó légszomjban szenvednek. Közöttük 2-5-ször több a szívbeteg, a csontritkulásos és a gerincizomzat sorvadásában szenvedő beteg. A leghatékonyabb megelőzési módszer a dohányzás kerülése. Ám erre csak a dohányosok 20 százaléka képes.

Az elmúlt években a kutatók figyelme arra összpontosul, hogy lassítsák vagy megállítsák a betegség előrehaladását, csökkenjen a korai halál eseteinek száma. (mti-ú-ki)

Tudta?

A cigarettafüstben 4000-nél több ártalmas anyag mutatható ki.

A dohányfüst megbénítja, majd idővel részben elpusztítja a csillószőröket.

A dohányzás elhagyásakor már 2-3 hét alatt csökken a gyulladás, és javul a tüdő öntisztulása.

A COPD tünetei

Gyakori, hurutos köhögés, főleg reggel

Fizikai terheléskor fulladás

Csökkent fizikai terhelhetőség, fáradékonyság

Gyakori lázas hörghurut

Beszorult levegő

COPD-ben különösen a kilégzés nehezített, ezért a tüdőbe „beszorul” a levegő. A kilégzés végén is tágult marad a mellkas, ami rontja a légzésben részt vevő izmok hatásfokát. Súlyosabb esetben hordómellkas alakul ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?