Hogyan zajlik le a genetikai tanácsadás?

A tényleges genetikai tanácsadás során nem egyszeri és egyszerű tanácsadásról van szó. Az orvosgenetikus és a tanácsot kérő közötti kapcsolat általában többszöri (átlagosan kétszeri) találkozást jelent.

A tényleges genetikai tanácsadás során nem egyszeri és egyszerű tanácsadásról van szó. Az orvosgenetikus és a tanácsot kérő közötti kapcsolat általában többszöri (átlagosan kétszeri) találkozást jelent. Mindenekelőtt tisztázzák a jelentkezés okát, felveszik a családfát, megállapítják, hogy ki a beteg, beszerzik az orvosi leleteket, családi dokumentumokat, esetenként speciális vizsgálatokat végeztetnek el.

A genetikai tanácsadás folyamat, amely több fázisra bontható:

Az előzetes tájékozódás a személyek (tanácskérő, családtervező, beteg) azonosítását szolgálja.

A pontos diagnózis, amely a betegben (aki lehet a családtervezők valamelyike, egyik gyermekük vagy valamelyik rokon) előforduló problémának, a betegség eredetének a tisztázását jelenti. Ez ennek a munkának legfontosabb és legidőigényesebb lépése, hiszen a genetikai tanácsadás hatékonysága a diagnózis pontosságától függ. Általában csak az estek felében ismert már a jelentkezéskor a kóreredet, a többieknél nagy erőfeszítéseket kell tennünk feltárására. Talán jól érzékeltetik e téren fennálló nehézségeinket következő kedvezőtlen tapasztalataink.

A halvaszületett vagy halott újszülött gyermekek rendellenességeiről gyakorta nem is tájékoztatják a szülőket. Az orvosoknak kötelező jelenteni minden veleszületett rendellenességgel világra jött gyermeket. S amikor például a speciális magzati fehérje (az alfafetoprotein) terhesség alatti vizsgálati lehetőségéről értesítettük az anyákat, 67%-uk ebből a megkeresésből szerzett tudomást elhunyt gyermeke rendellenességéről. Az orvosok, nyilvánvalóan kíméletből, nem mondják meg a rendellenesség tényét a szülőknek. Talán arra gondolnak, hogy minek tetézzék a gyermek elhunyta okozta szomorúságot még a súlyos rendellenességek gyakorta rémisztő hatásával. Emberileg tehát érthető ez az eljárás. Szakmai szempontból azonban ma már nem elfogadható. Ezzel ugyanis megfosztják a szülőket attól, hogy a következő terhesség vállalása előtt éljenek a megelőzés lehetőségével. ĺgy mindenképpen szükséges lenne változtatni a jelenlegi helyzeten. Az elhunyt újszülöttek esetében is szükséges lenne tehát a zárójelentés kiadása, és ezen szerepelnie kéne a halál pontos okának, beleértve a rendellenességek megnevezését is. A betegség okainak tisztázását egyébként szakorvosok segítségével és laboratóriumi vizsgálatokkal kíséreljük meg.

A veszélyeztetettség meghatározása. Ez az orvosgenetikus speciális feladata, amely elsősorban a családtervezők leendő utódjára vonatkozik.

Ezt követi a tanácskérők tájékoztatása az okokról és a lehetőségekről, hogy miként védhető ki, illetve csökkenthető a veszély.

Mindig ellenőrizni kell a tanács pontos megértését is a családtervezők döntésének meghallgatásakor.

A családtervezés végrehajtásának segítése.

Részletek dr. Czeizel Endre Az egészséges utódokért című munkájából

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?