Az anyajegyszűrésen a teljes bőrfelszín dermatoszkópos átvizsgálása történik, amely során fény derülhet a rosszindulatú elváltozásokra vagy az arra utaló jeleikre.
A melanóma a bőrben található festékanyagot termelő sejtek rosszindulatú daganatát jelenti. Ezek – az esetek körülbelül egyharmad részében – korábban már meglévő anyajegyekből alakulnak ki. A betegség előfordulási és halálozási aránya folyamatos növekedést mutat, a melanómával diagnosztizált emberek átlagéletkora 40-45 év között van.
A melanóma kialakulásának kockázatát az alábbi tényezők növelhetik:
- bőrtípus: a különösen világos bőrűeknél nagyobb a rizikó
- genetika: családban való előfordulás növeli a veszélyt
- életkor: az életkor előrehaladtával növekszik a kockázat
- anyajegyek: sok és szabálytalan anyajegy nagyobb veszélyt jelent
- napozás: többszöri és/vagy hólyagos leégés
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha anyajegyeinken az alábbi tünetek bármelyikét tapasztaljuk: megváltozik a színe, kiemelkedik a bőrből, göbössé válik, aszimmetrikussá válik, megváltozik az alakja, felszíne, kifekélyesedik, vérezni kezd, egyenetlen lesz, megváltozik a határa.
Minden esetben konzultációval kezdődik, amely során a bőrgyógyász felveszi adatainkat: kórelőzményünket, napozási szokásainkat, aktuális panaszainkat, majd ezek után elvégzi a fizikális vizsgálatot. A szakorvos a bőrelváltozásokat szemmel és egy bőrre helyezhető, tízszeres nagyítású dermatoszkóppal vizsgálja. A szűrés fájdalommentes, és egyértelmű választ kapunk arra, hogy szükség van-e a gyanúsnak ítélt bőrelváltozás eltávolítására. Az anyajegyek elhelyezkedéséből, széleiből, formájából, szabályosságából von le következtetéseket a szakorvos, így a rosszindulatú elváltozások már korai stádiumban megbízhatóan kiszűrhetők, és akár teljes mértékben gyógyíthatók is.
A melanóma esetében nem a daganat felszíni, hanem a mélységi kiterjedése számít: ha a daganatot egy milliméternél kisebb mélységnél sikerül eltávolítani, akkor elégséges lehet egy kimetszés, ami végleges gyógyuláshoz vezethet. A fizikális vizsgálatot minden esetben a szövettan teszi teljessé.
(doktorgo)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.