Hogyan öregszik az arcunk?

Az arc zsírraktározására irányuló érdekes kutatás eredményeként hatékonyabb öregedés elleni módszereket lehet bevetni, jobb rekonstrukciós technikákat bevezetni, sőt, a kutatás segíthet a szívbetegség kockázatának felmérésében is.
Az arcunk öregedéstől való megóvásának fő ellensége a gravitáció.

Az arc zsírraktározására irányuló érdekes kutatás eredményeként hatékonyabb öregedés elleni módszereket lehet bevetni, jobb rekonstrukciós technikákat bevezetni, sőt, a kutatás segíthet a szívbetegség kockázatának felmérésében is.

Az arcunk öregedéstől való megóvásának fő ellensége a gravitáció. Homlokunk, szemöldökünk, állunk mind megereszkedik, és minden költséges erőfeszítés ellenére nem sokat tehetünk ez ellen. Egy új kutatás azonban felhívja a figyelmet arra, hogy az arcunk sokkal bonyolultabb szerkezetű, mint eddig gondolták volna a szakemberek.

Az arc nem egységes terület, hanem 16, anatómiailag elkülönülő rekeszből áll, amelyek egymástól függetlenül veszítik el a zsírpárnáikat, állítják texasi kutatók.

– Az elmúlt száz évben úgy tudtuk, hogy az arcbőrt és az arc zsírpárnáit néhány szalag tartja össze, és hogy az öregedés akkor lesz szembetűnő, amikor ezek az szalagok megnyúlnak, és érvényesül a gravitáció ereje – mondja James Stuzin plasztikai sebész, aki nem vett részt a kutatásban. – Kiderült, hogy tévúton jártunk.

Az arc nem egységesen öregszik. Ha valakinek az orcái megereszkednek, a szeme környéke még lehet teljesen fiatalos. Ez a jelenség vezette Tod Rohrich sebészprofeszszort és munkatársait arra a feltételezéshez, hogy valami el kell hogy válassza az arc egyes részeit egymástól. Az elmélet igazolására 30 holttestnek kék festéket fecskendeztek az arcába. A festék nem a várt módon, egyenletesen oszlott el, hanem mindig csak egy bizonyos területen, attól függően, hol fecskendezték be. Az arc mindkét oldalán 8-8 egymástól jól elválasztható rekeszt találtak.

A rekeszeket membránok választják el egymástól, a szalagok csupán a „membrán-kerítések” mentén található „oszlopok”. Ha ismerik ezeknek a membránoknak a helyét, a kutatók pontosabban tudják majd helyreállítani a sérült arcot.

Az életkor előrehaladtával nemcsak a szalagok lazulnak meg, hanem ezek a rekeszek egymástól függetlenül veszítenek zsírtartalmukból, vagy rakódik le bennük zsír. A fentiek tudatában tehát nemcsak a helyreállító műtétek eredménye lehet tökéletesebb, de nagyobb sikerrel járnak majd az arcfiatalító beavatkozások is.

A kutatók most azt vizsgálják, ez a jelenség érvényesül-e a test más részein is. Ez lehetővé teszi a zsír raktározásának alaposabb tanulmányozását, és ezzel kapcsolatban a szívbetegségek kockázatának pontosabb felmérését is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?