Hogyan és mennyit sózzunk?

A só elengedhetetlen része ételeinknek, életünknek. Ám a jóból is megárt a sok... Egy tanulmány kétségbe vonta, hogy a sófogyasztás túlzott korlátozása valóban okos dolog-e.

New York-i kutatók 11 ezer személy táplálékát elemezték és 20 éven át követték kórtörténetüket. Az eredmény: annál a csoportnál, amelyik túl kevés sót (1,7-2,5 g/nap) fogyasztott, a halálozási esély nem volt alacsonyabb, mint annál, amelyik többet (7,8-11 g/nap). Az adat tehát ellentmond azoknak az amerikai táplálkozási javaslatoknak, amelyek úgy tartják, hogy napi 6 g só megrövidíti az életet. Mennyi is hát az ideális adag?

Sok vagy kevés?

Egyes népeknél másként alakulnak a sózási szokások. Indiában fejenként naponta átlag 5 gramm sót fogyasztanak, az USA-ban 28 gramm az emberek napi átlagos sófogyasztása. Érdekes viszont, hogy aki amerikai értelemben sok sót fogyaszt, német mérték szerint még mindig kimondottan takarékoskodik. A Német Táplálkozási Társaság adatai szerint ugyanis a német férfiak naponta átlag 13,7 gramm konyhasót fogyasztanak. A nők kevesebbet, körülbelül 10 grammot, a maximumát annak, mely még egészséges.

Az ételekben 30-szor több só van a szükségesnél. A készételekben rejtett sótartalom van, főként a húsételekben a tartósítás miatt erre utal a szalámi, a szósz és a saláta szó is, ami valószínűleg a salt szóval függ össze. (Sőt jégkrémekbe, üdítőkbe is tesznek sót!)

Szokás kérdése

Hogy egészségtelen-e, ha a napi sófogyasztás jelentősen 10 gramm fölött van, azt az amerikai tanulmány nem cáfolja meg. Tehát azt tanácsolják, hogy még az egészségesek se fogyasszanak napi 10 grammnál több sót, különben fennáll a magas vérnyomás kialakulásának veszélye. Ez a mennyiség betartható anélkül, hogy az étel íztelen lenne. Aki hozzászokott a sós ételekhez, meg kell kísérelnie a sómennyiség csökkentését. Körülbelül három hét alatt hozzá lehet szokni.

Kevesebb, jobb

Magas vérnyomásúaknak azonban bölcsebb jelentősen 10 gramm alá csökkenteni a sófogyasztást. A páciensek körülbelül 40%-ának ennek hatására csökken a vérnyomása. Ugyanakkor a legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy vannak olyan tényezők, melyek kiváltják a konyhasó-érzékenységet. A sóval akkor is megéri takarékoskodni, ha nem az a magas vérnyomás okozója. Kutatók szerint a napi 6-8 gramm elég, különösen akkor, ha a páciens vérnyomáscsökkentőt szed. Minél kevesebb sót fogyaszt, annál jobban hat a gyógyszer.

Hogy mit jelent a sófogyasztás, azon érdemes elgondolkodni. Az amerikaiak napi 2,4 grammos javaslata azonban túl szigorú. Még akkor is, ha a többség túl sósan étkezik.

Melyik a jó só?

Tengeri só: nyomelemeket, mikroalgákat is találunk benne, kicsi, de szükséges mennyiségben. Helyreállítja szervezetünk sav-lúg egyensúlyát, erősíti a vörös- és fehérvérsejteket, növeli ellenálló képességünket. Támogatja a vese és a szív működését.

Miszó: tengeri sóban erjesztett szójababkrém, só helyett használják levesek, főételek és pástétomok fűszerezésére, valamint gyógyszerként. Erősíti az immunrendszert, regenerálja a bélflórát, szabályozza a vér koleszterinszintjét.

Szójaszósz: a miszókészítés mellékterméke. Sós, sötétbarna folyadék, fűszerezésre használjuk.

Tamari: csak szójababból és tengeri sóból áll, a shoyu (enyhébb változat): az előbbieken kívül árpát, búzát vagy rizst is tesznek hozzá. Ügyeljünk a minőségre, ha bio alapanyagokból cukor és tartósítószer nélkül készül.

A szezámsó: A szezámmagot és a tengerisót külön, 15:1 arányban, szárazon megpirítják, majd együtt őrlik, aminek következtében minden egyes sószemcse szezámolajat köt meg. Ezért nem okoz szomjúságot a szezámsó. A szezámolaj lecitinben és telítetlen zsírsavakban gazdag, erősíti az idegrendszert, semlegesíti a savasodást, miközben a tengeri só a kiválasztást és az anyagcserét serkenti. Különösen értékes élelmiszer, minden étkezésnél az asztalon a helye. Az egyszerű vajaskenyeret is gazdagítja rendkívüli aromájával. (at)

Sótakarékos tippek

Az ételeket csak röviddel elkészültük előtt sózzuk meg. A húst legjobb csak sütés után sózni.

A pácolás, gőzölés, fóliában sütés, grillezés jobban előhívják az ételek természetes ízét, így kevesebb sóra van szükség.

A héjában főtt burgonya egészségesebb, mint a sós burgonya. Só nélkül készül és a héja megtartja az ízanyagokat. Ezért fogyasztáskor sem szükséges sózni.

A fűszerek, elsősorban a friss zöldfűszerek só nélkül is ízt adnak az ételnek.

A tészta és rizs főzővizét csak gyengén sózzuk meg.

Az olyan hozzávalók, mint a sajt, csemege uborka, sonka, ketchup vagy a mustár, melyek amúgy is tartalmaznak sót, többnyire szükségtelenné teszik a velük készült étel sózását.

A készételeket, melyek hozzávalói között szerepel a só, sem kell megsózni.

Válasszunk sószegény kenyér-, sajt- és szalámiféléket.

Jobb, ha száműzzük a sószórót az asztalról, mert az sózásra csábít.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?