A statisztikai adatok azt mutatják, hogy tájainkon egyre többen szembesülnek a bélrákkal. Szlovákia – Magyarország után – a második Európában, ahol a legtöbb ilyen beteg van, a halandóságot tekintve pedig az első. Ennek ellenére sok esetben lebecsüljük a korai felismerés lehetőségeit, pedig az életet menthetné meg. Már Szlovákiában is hozzáférhető egy pontos és csúcsminőségű teszt, amely otthon is könnyen elvégezhető, és megmutatja, hogy az esetleges bélpolip rosszindulatú-e vagy sem.
Hogy a bélpolip ne rákosodjon el!
Avastagbélrák kockázata az 50. életév után drámai módon megnő, pedig ez a rákfajta csaknem teljesen elkerülhető lenne, ha a beteg járna szűrővizsgálatra. Vastagbélrákban ma már senkinek sem szabadna meghalnia – mondja dr. Martin Hourka, az egészségügyi minisztérium gasztroenterológiai főszakértője.
A megelőzés fontossága
Első lépés az államilag támogatott székletteszt, amellyel az a cél, hogy az 50-75 évesek esetében kimutassa a székletben szabad szemmel nem látható vérnyomokat. Ezt a tesztet kétévente az általános orvos végzi el. Ha a teszt pozitív eredményt mutat, további kivizsgálásra, béltükrözésre (kolonoszkópia) van szükség, hiszen véres széklet lehet aranyértől vagy gyulladásos bélbetegségtől is. Ez a vizsgálat a legfontosabb, hiszen közben el is lehet távolítani a vastagbél és a végbél nyálkahártyáján mutatkozó kinövéseket, úgynevezett polipokat, amelyek rosszindulatú daganattá fajulhatnak.
Korai tünetek
Hasmenés és székrekedés váltakozása
A beteg azt tapasztalja, hogy addigi rendszeres székelési szokásai felborultak (ritkább vagy sűrűbb lett a székletürítés), illetve székrekedéses és hasmenéses időszakok váltogatják egymást. A betegek haspuffadásra és nehezen meghatározható hasi fájdalomra panaszkodhatnak. A tünetek között jelentkezhet émelygés, rossz közérzet. Fontos tudni, hogy a hasi fájdalom, a vastagbélfájdalom nem tartozik a vastagbélrák vezető tünetei közé, így fájdalom nélkül is érdemes részt vennie vastagbéltükrözésen vagy más vizsgálaton, ha székelési szokásaiban változást tapasztal.
Székletvér
Vastagbélrákra utaló tünet lehet, ha a székletben vér található. Véres székletet ugyanakkor más betegség is okozhat, leggyakrabban az aranyér miatt kerülhet vér a székletbe, azonban érdemes a vastagbélrákot is kivizsgáltatni ebben az esetben. Az aranyér kellemetlen, de a hosszú távú kilátások szempontjából természetesen jóval veszélytelenebb, mint a belek vérzését okozó daganatok vagy a gyulladásos elváltozások. A véres széklet nem feltétlenül a szabad szemmel is látható élénkpirost vért jelenti. Olykor – a vér kis mennyisége miatt – csak laboratóriumban vagy patikában kapható székletvérteszt segítségével mutatható ki a jelenléte. Jelentősebb vérzés esetén a vastagbélből eredő vér megalvadva sötét színűre, feketére festi a székletet. A még nem alvadt, élénkpiros vér rendszerint inkább a végbél érintettségét jelzi.
Vérszegénység, kimerültség
Figyelemfelhívó szerepe lehet a belek vérzése miatt kialakuló vérszegénységnek. A betegek gyakran vérszegénység miatt kerülnek orvoshoz, így derül fény a vastagbéldaganatra. A tünetekhez sok esetben egyéb okkal nem magyarázható, jelentős fokú testsúlyvesztés is társul, amit állandó fáradtság, kimerültségérzés is kísér.
Megbízható és pontos DNS-teszt
„Már Szlovákiában is hozzáférhető az a nem invazív DNS-teszt, amely egyetlen székletmintából 3 gén biomarkerét vizsgálja. Teljesen új és egyedülálló ez a teszt nemcsak Szlovákiában, hanem Európában is. Pontossága 93 százalék, érzékenysége pedig 88 százalék” – mondja Lucia Starovecká Copák orvos genetikus. Óriási előnye, hogy képes kimutatni a rákot akkor is, ha nincs vér a székletben. Az otthon is elvégezhető teszt nem jár fájdalommal, nem invazív. A mintavétel előtt nem kell semmilyen gyógyszert kihagyni, a beleket sem kell kiüríteni, és diétázni sem szükséges. A beteg maga veszi le a mintát, a rendelőbe szállítja, ahonnan Koppenhágába küldik. Az eredmény 10 napon belül érkezik meg. Negatív eredmény esetén kicsi a valószínűsége a ráknak, pozitív eredmény esetén viszont a vastagbél kolonoszkópiás kivizsgálása szükséges.
Önnek ajánlott a DNS-teszt, ha
• elmúlt 45 éves
• még nincs 45 éves, de van a családjában vastagbélrákban szenvedő beteg
• fél a béltükrözéstől • még nincs 50 éves, és a biztosító nem fizeti a béltükrözést
• a székletteszt pozitív lett, és még a kolonoszkópiás vizsgálat előtt tudni szeretné, hogy mi a helyzet
• valami miatt nem végezhető el a béltükrözés
A korai felismerés életet ment
A vastagbélrák az esetek többségében polipból alakul ki. Körülbelül 10-15 évig tart, amíg a polip rossszindulatú daganattá válik. Ez az ismert tény ideális lehetőséget nyújt arra, hogy a betegséget időben felismerjék és megelőzzék (endoszkópos eltávolítás). A vastagbélrák tehát teljesen megelőzhető betegség” – mondja dr. Jozef Dolinský klinikai onkológus.
Nem mindegy, hogyan táplálkozunk
• Több növényi eredetű ételt kell fogyasztanunk!
• Kevesebb húst és állati eredetű zsiradékot fogyasszunk!
• Megalapozottnak tekinthetjük azt a szakmai körökben elfogadott megállapítást, hogy az étkezési szokásainkon változtatva a vastagbélrák kockázatát nagymértékben csökkenthetjük. Ehhez csökkentenünk kell a szervezetünkbe bevitt zsírmennyiséget (főleg állati zsírokról van szó), és több növényi eredetű ételt kell fogyasztanunk.
• Ezt úgy érhetjük el, hogy sütéshez-főzéshez kevesebb zsiradékot használunk, és kevesebb húst, tojást, zsíros tejterméket fogyasztunk.
• Növeljük a zöldség és a gyümölcs mennyiségét étrendünkben, és korpás lisztből készült kenyeret fogyassztunk.
Ha a polipot későn veszik észre, az elsődleges daganat rákos sejtjei a nyirokrendszerbe vagy a vérkeringésbe kerülhetnek, így a test távolabbi részeibe is, ahol áttéteket képeznek, leggyakrabban a májban, a tüdőben, a csontokban és az agyban. „Az Európai Unióban két országban, Szlovákiában és Magyarországon van a legtöbb vastagbélrákos beteg. A diagnózis megállapításakor a betegek 25 százalékánál már áttétek vannak. Ha korán ismerik fel, a betegek 90 százaléka meggyógyul, de ha már áttétek vannak, ez a arány 10-15 százalék. A korai felismerés tehát életet ment és sokkal olcsóbb, mint az előrehaladott stádiumú betegség kezelése” – teszi hozzá a szakember.
A teszt egyelőre csak az általános orvosoknál és a gasztroenterológusoknál szerezhető be. Fontos tudni, hogy az egészségbiztosítók nem térítik meg a költségeket.
A rostban gazdag ételek szerepe
A vastagbélrák megelőzésében fontos szerepet játszik az étkezés, főleg a megfelelő mennyiségű rost fogyasztása. Legfontosabb forrásai a zöldségek és a gyümölcsök, a hüvelyesek, valamint a hántolatlan gabonafélék. A zöldségek közül a kukorica, a karalábé, a petrezselyemgyökér, a burgonya, a kelkáposzta; a gyümölcsök közül a málna, a ribizli, a körte, a szilva, a szőlő; a hüvelyesek közül a bab, a lencse, a zöldborsó; a gabonafélék közül a búzakorpa, a lenmag, a búzacsíra, a Graham-liszt, a zabkorpa tartalmazza a legtöbb rostanyagot. Nagyon fontos lenne, hogy naponta bevigyünk a szervezetünkbe legalább 30 és legfeljebb 50 g élelmi rostot. Épp ezért a friss zöldségek és gyümölcsök, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonatermékek legyenek az étrendünk állandó elemei. Annak érdekében, hogy a rostok megfelelően ki tudják fejteni áldásos hatásukat, elegendő mennyiségű, azaz legalább 1,5-2 liternyi folyadékot is el kell fogyasztanunk a nap folyamán!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.