Az elmúlt évek nyaraira visszagondolva feltételezhető, hogy az idei sem lesz hűvös. A nagy hőségben arra kell figyelni, nehogy hőgutát kapjunk, mert az rendkívül megnehezítheti a szív- és érrendszeri, a tüdő-, az idegrendszeri és a cukorbetegek életét.
Hőgutát kaphat akkor is, ha a bőre nincs leégve
Hőgutára főleg az idősebb emberek és a kisgyerekek hajlamosak. Az újszülötteknek és csecsemőknek még nincs kifejlődve a hőszabályozó rendszerük, és már néhány perc elteltével a hőguta fenyegetheti őket. Leggyakoribb tünete a fejfájás, a gyors pulzus, a görcs, a levertség, a fáradtság, a hőemelkedés és a hányinger. A nagy hőségben ájulás is bekövetkezhet. Ilyenkor azonnal orvost kell hívni. Érdekes, hogy a hőguta egyáltalán nem függ össze a leégéssel, vagyis akkor is kialakulhat hőguta, ha a bőr teljesen fehér.
A szervezet túlhevülése az idősebbek számára ugyanolyan veszélyes, mint az infarktus. A magas nappali hőmérséklet és a vele öszszefüggő diagnózisok szó szerint halálosak lehetnek. A test hőmérséklete nemcsak akkor emelkedhet meg, ha az idős ember egy alkalommal védőkrém nélkül tartózkodik a napon, hanem fokozatosan is kialakulhat, amikor több napon át ki van téve a magas hőmérsékletnek. Ez életveszélyes állapot. A hőguta kialakulásának kockázatát növeli a szív, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy betegsége, a Parkinson-kór, továbbá a magas vérnyomás, a szívritmuszavar, a gyomor- és bélbetegségek, az allergia és a lelki betegségek ellen szedett gyógyszerek, a vízhajtók, a túlsúly, a nem megfelelő öltözet és a nem kielégítő folyadékpótlás.
1. A beteget mielőbb vigyük hűvösre, fektessük le vagy helyezzük félfekvő helyzetbe.
2. Kezdjük meg a hűtést: langyos vízbe mártott törülközővel törüljük át a testét, a párolgás felgyorsítása érdekében legyezzük. A hideg víz nem jó, mert lassítja a bőr hőkisugárzását. Törülközőbe csomagoljunk jeget és tegyük a beteg nyakára, a hónaljába vagy az ágyékára, esetleg nedves lepedővel takarjuk be a beteget.
3. Kortyonként adjunk a betegnek csapi vizet. A mennyiséget úgy szabályozzuk, hogy a vizelet enyhe sárga és szagtalan legyen. A sötét vizelet folyadékhiányról tanúskodik.
4. Ha 30 percen belül nem szűnnek meg a tünetek, kérjünk orvosi segítséget.
5. Zavarodottság vagy eszméletvesztés esetén azonnal hívjunk mentőt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.