Kicsi, de nagyon veszélyes! Ami a legrosszabb, hogy veszélyes betegségeket hordoznak, különösen a Lyme-kórt és a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást. Semmiképpen sem szabad őket alábecsülni!
Hat tévhit a kullancsokról – Akár az egészségedbe, sőt, az életedbe kerülhet!
Veszélyes, ha későn veszed észre a kullancsok által hordozott betegségeket. A Lyme-kór például az első stádiumban sikeresen kezelhető antibiotikumokkal. A fertőzött kullancs csípése után azonban nem mindig jelentkeznek a tipikus tünetek - vagyis a csípés helyén egy piros folt, amely fokozatosan elhalványul a középpontból. Ha a betegséget nem diagnosztizálják az első szakaszban, a második szakaszban az ízületeket, a szívet és az idegrendszert támadja meg. A harmadik, krónikus fázisban nagyfokú fáradtság, fájdalom, zsibbadás a végtagokban, duzzanat az ízületekben, memóriazavarok, alvászavarok, szorongás és depresszió jellemzik.
Hasonlóképpen, ha figyelmen kívül hagyja a kullancs-encephalitis első szakaszát, a másodikban a vírus bejut az agyba, és gyulladást okoz. Ez súlyos állapotot, sőt, akár halált is okozhat.
Ezért ne becsüljük alá a kullancsokat, bár nem mindegyik fertőzött, és ne higgyük el a róluk évek óta keringő mítoszokat.
A kullancsok leugranak a fákról, és a legvékonyabb bőrfelületekre tapadnak.
A kullancsok határozottan nem magasugrók! Az alacsony, legfeljebb egy méter magas bokrokat kedvelik, és főként a fűszálakon találhatók meg. Leggyakoribbak a lombhullató erdők füvében és bokraiban, de a kaszálatlan réteken és kertekben is előfordulnak. Igaz, hogy a test olyan helyeit szeretik, ahol a bőr vékony - például a térdhajlatokban, a hónalj hónaljban, a fülek mögött -, de máshol is szívesen táplálkoznak.
A fokhagyma és a sör elűzi őket
Azt mondják, hogy a fokhagyma, a sör vagy a B-vitamin elűzi a kullancsokat. Azonban korántsem kell ezeket tömegesen fogyasztani, mivel kutatások bizonyítják, hogy ez nem megbízható védekező módszer. Biztonságosabb megoldás a repellens - de még ez sem 100%-ban hatékony.
A világos ruházat nem vonzza őket
A kullancsnak mindegy, hogy milyen színű a ruhád, azonban a világos ruhán nagyobb valószínűséggel megláthatod - így idő előtt megszabadulhatsz tőle. Célszerű továbbá hosszú ujjú felsőt és hosszú nadrágot viselni - a kullancsnak így nehezebb lesz a testedre jutnia.
Olaj és csavarás
A régi tipp, miszerint a kullancsot olajjal kell bedörzsölni, majd az óramutató járásával ellentétes irányba tekergetni, már nem érvényes. Olajat semmiképpen ne használjunk! A kullancsot ideális esetben fertőtlenítő géllel ártalmatlanítsuk, vagy spray-vel fagyasztjuk le. Ha nincs kéznél ilyesmi, próbáld meg csipesszel kihúzni - fogd meg a bőrhöz lehető legközelebbi részénél, és óvatosan, csavarás vagy rángatás nélkül húzd ki. Alaposan fertőtlenítsd a sebet, és figyeljd, hogy nem gyullad-e be.
A védőoltásnak csak télen van értelme
Igen, a kullancsok által terjesztett veszélyes betegségek ellen a legjobb védelmet a téli védőoltás jelenti, azonban a szezonban is be lehet oltatni magunkat. A vakcina körülbelül 14 nappal a második adag beadása után kezd hatni. A gyermekek számára 12 hónapos kortól adható.
A legrosszabb esetben is segítenek a kórházban
Vannak, akik az immunitásban bíznak, és azt hiszik, hogy ha egy kullancs megfertőzi őket, a kórházban majd meggyógyítják őket. Ez nagy és veszélyes tévedés! A kullancs által okozott agyvelőgyulladás lefolyása általában drámai, és csak a védőoltás véd megbízhatóan ellene. Még ha az érintett meg is gyógyul, a betegségnek maradandó következményei lehetnek. A gyógyulás hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.