Szórakoztató műsorok és táncversenyek sztárja lett. Az olimpiai bizottság ülésére is fekete öltönyben jött, piros zsebkendővel, egyesek meg is kérdezték: „Te egyenesen a stúdióból jösz?” Jozef Golonka csak mosolyog.
Háromszázöt öltés...
A hatvanas évek elején súlyos sérülést szenvedett. Egy év múlva tért vissza, később Európa legjobb jégkorongozója lett. A betegsége alatt – a svédek elleni mérkőzésen – egy kemény belemenés után eltörött a bordája, ez átszúrta a tüdejét, de egy hétig nem figyelt rá, játszott tovább, és fertőzést kapott. „Háromszázöt öltés van a testemen, hét komoly műtéten estem át, nyolcszor volt eltörve az orrom. – Felhúzott szemöldököm láttán sietve folytatja: – Ezt mind a jégen szereztem. Kétszer operálták a jobb vállamat, egyszer a balt, a könyökömet, hadd ne mondjam tovább... A mi időnkben sokkal veszélyesebb volt a jégkorongozás, mint manapság. Ma kitűnő a szerelés, megvédi a játékost, bennünket semmi nem óvott, mert olyanra, ami akkoriban jó volt, nem volt pénz. ĺgy aztán tűrtük a fájdalmat – és szenvedtünk. Nekem az volt a szerencsém, hogy erős a természetem, ezt a szüleimtől örököltem.”
„Az erős akarat nagyon fontos, mondja, s talán ugyanennyire az ember környezete. Nekem is rendbe kellett raknom a fejemben sok mindent. Azok közül, akik valaha isteni tehetséggel bírtak, később többen elbuktak. Én e tekintetben sokat köszönhetek a családomnak. Azután, hogy másodszor nősültem, tanultam meg sok mindent, a feleségem sokat segített, hogy átverekedjem magam a nehézségeken.”
Testben és lélekben megerősödött, de azt nem tagadhatja, hogy a sérülések mégis csak hagytak nyomot. Csakhogy egy igazi hokistának ezzel meg kell birkóznia. „Igyekszem nem gondolni rá. Például, ha fel akarom venni a zakómat, a vállam tiltakozik. A táncversenyen folyton azért bírált a zsüri, hogy nem emeltem fel a karomat, aztán mondtam is nekik, hogy emelném én, de nem megy.”
Az erőnléttel nem lett volna nagyobb gondja, a tánc közben előjött viszont sok-sok régi nyavalya. „A táncban rengeteg olyan mozgás van, ami a sportban nincs. Például a tangónál, ahol a fej ide-oda mozog, csakhogy az enyém nem mozgott. Egy kezelés közben jöttek rá, hogy el volt törve az ötödik gerinccsigolyám, s ez csak utólag derült ki. Eddig csak arról tudtam, hogy a harmadik és a negyedik volt sérült.”
Érdekes, hogy a hokinál nem zavarta, vagy inkább nem vett róla tudomást. Azt mondja, főleg ősszel és tavasszal érzi úgy, mintha minden sérülés egyszerre újulna ki. Amikor már nem bírja, bevonul a kórházba. Hála orvosának, no meg a gyógyszereknek már megint legénykedik. Ha rosszul áll a szénája, irány a gyűgyi fürdő.
Azt, hogy a koleszterinszintje magas, csak unszolásra vallja be. „Szeretem a hasam, megeszem, ami ízlik. Ami pedig a magas koleszterinszintet illeti, fiatal koromban is magas volt.”
Hogy ez így van-e, vagy sem, nem kutattuk. De az tény és való, hogy a táncos lábú hokista félévenként eljár az orvosi vizsgálatokra, ahol tetőtől talpig megvizsgálják, ha tetszik, ha nem tetszik neki. Erről kapitányos felesége gondoskodik...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.