Harmonizálja hormonjait!

Nélkülük bajban lennénk, hiszen közvetítőanyagokként irányítják a szervezetünkben zajló biokémiai folyamatokat. Ha bármilyen zavar lép fel működésükben, az nemcsak a testünkre, de a lelkünkre is kihat. Most megtudhatja, milyen tünetek jellemzik hiányukat, és milyen praktikákkal orvosolhatja ezt.

Az ásványi anyagokkal és vitaminokkal ellentétben a hormonok nem szívódnak fel, csupán közvetítő szerepet játszanak a szervezetben. Hírvivő anyagok, amelyek az általuk szállított információkkal befolyásolják a létfenntartáshoz szükséges ösztöneinket, mint például az éhséget vagy a szexuális vágyat, de hatnak érzelmeinkre, és közreműködnek az anyagcsere-folyamatok irányításában is. A test különböző részeiben termelődnek, így több szervünk egészsége is kulcsfontosságú a megfelelő hormonmennyiség előállításához. Márpedig a minimális hiány is megbetegíthet, túlzott mennyiségük pedig még nagyobb problémához vezethet.

LH és FSH – az egészséges ciklus felelőse

Feladata: A luteinizáló hormon (LH) gondoskodik a havi peteérésről, a tüszőserkentő hormon (FSH) pedig, mint a neve is mutatja, serkenti a tüszőérést a petefészekben.

A hiány jelei: Ha az egyensúly felborul, alhasi fájdalmakkal kísért cikluszavarok, cisztaképződés, kimaradó menstruáció jelentkezhet.

Mit tehet az egyensúlyért? Fogyasszon magas cinktartalmú ételeket, például zabpelyhet, banánt, korpás kenyeret.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Általában a gyermekáldás esélyének növelésére szokták a mesterséges hormonpótlókat felírni. Az FSH-injekció súlyos mellékhatásai – például mell- vagy petefészekrák – csak öröklött hajlam esetén fordul elő, egyébként enyhe rosszullét, fejfájás kísérheti alkalmazását.

Tesztoszteron – a kedvcsináló

Feladata: A petefészekben és a mellékvesében termelődő hormon kedvet csinál a szexhez.

A hiány jelei: Fáradtság, levertség, libidócsökkenés. Súlygyarapodás is lehetséges a fenék, a has és a felsőcomb tájékán.

Mit tehet az egyensúlyért? Heti háromszor 30 perces súlyzós edzés, a rendszeres szaunázás, heti 1-2 alkalommal 10-15 perces fényterápia segíthet. A bárányhús és a földimogyoró fogyasztása is kedvező hatást gyakorol a termelődésére.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Nők számára nincsenek forgalomban engedélyezett tesztoszterontartalmú gyógyszerek.

Növekedési hormon (STH) – az egészséges szövetekért

Feladata: Erősíti a csontokat és az izomzatot, javítja az emlékezőtehetséget és a teljesítőképességet. Mennyisége tízévente 14 százalékkal csökken.

A hiány jelei: Előfordulhat a csontállomány és az izomzat gyengülése. Ezzel párhuzamosan gyarapodnak a zsírpárnácskák és romlik a közérzet.

Mit tehet az egyensúlyért? Mivel ez a hormon éjszaka termelődik, a kiadós alvás segít visszaállítani a megfelelő menynyiséget, de a rendszeres sportolás is segít.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Magas vérnyomást, szívműködési zavarokat, illetve májrákot okozhat a mesterséges hormonpótlás.

DHEA – a stresszhormon ellenfele

Feladata: A más néven dehidrepiandroszteron valójában 18 különféle hormon előanyaga. Erősíti az immunrendszert, feszesíti a bőrt, fokozza az éberséget és az életerőt, védi a szívet, elősegíti a zsírok lebontását, növeli a stressztűrő képességet.

A hiány jelei: A bőr ernyedté válik, csökken a libidó, győzedelmeskednek a stresszhormonok.

Mit tehet az egyensúlyért? Építőkövei megtalálhatóak a tengeri halakban, az olívaolajban vagy az avokádóban, ezért egyen belőlük minél többet.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Szintetikus készítmények orvosi felügyelet nélkül nem szedhetők.

Melatonin – az alvás segítője

Feladata: Irányítja testünk ritmusát, javítja az alvás minőségét, erősíti az immunrendszert és lassítja az öregedési folyamatokat. Az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken a mennyisége.

A hiány jelei: Alvászavarok gyakori kiváltó oka, különösen idősebbek esetében.

Mit tehet az egyensúlyért? Mivel éjszaka termelődik, javasolt éjfél előtt lefeküdni, és hetente néhányszor 18 óra után nem enni.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Az otthoni praktikák mellett az orvos által felírt szintetikus melatonint elsősorban a fiatalság forrásaként tartják számon. Hosszú távú szedése azonban a megfelelő kutatási eredmények hiányában nem ajánlott.

Szerotonin – a boldogító

Feladata: Kiegyensúlyozottá tesz, javítja a koncentrációs képességet, és elősegíti a nyugodt alvást.

A hiány jelei: A depresszió, a tartós félelemérzet és alacsony fájdalomküszöb mind arra engednek következtetni, hogy nincs elegendő mennyiségben a szervezetben.

Mit tehet az egyensúlyért? A búzacsíra, a mogyoró, a mandula fogyasztása vagy napi egy csésze kakaó javíthat a közérzetén és koncentrációs képességén.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Súlyosabb pszichés zavarok esetében általában antidepresszáns tablettákat írnak fel, melyek kiegyenlítik az agy szerotoninszintjét. Mellékhatásként feszültség és alvászavarok fordulhatnak elő.

T3 és T4 – a hőszabályozók

Feladata: A pajzsmirigy által termelt tironin (T3) és tiroxin (T4) szabályozzák a testhőmérsékletet, serkentik az anyagcserét, valamint felügyelik a sejtekben zajló biokémiai folyamatokat.

A hiány jelei: Súlygyarapodás, ernyedt bőr, székrekedés, rekedt hang és kimerültség.

Mit tehet az egyensúlyért? Táplálékkiegészítő formájában érdemes napi 150-180 mikrogramm jódot a szervezetbe juttatni, de a tengeri halak és a jódozott só fogyasztása is hozzájárulhat az egyensúlyhoz.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Súlyosabb pajzsmirigy-elégtelenség esetén annak eltávolítása is lehetséges, ilyenkor azonban mesterséges anyagokkal kell pótolni az általa termelt hormonokat. Eleinte előfordulhat heves szívdobogás, izzadás, idegesség és alvásproblémák.

Inzulin – a vércukorszint őre

Feladata: A hasnyálmirigyben termelődő inzulin szabályozza a vércukorszintet, illetve elősegíti a glükóz májban és izomsejtekben történő felszívódását.

Hiánya: cukorbetegséghez vezethet, amelyet erős szomjúság, bőrviszketés, levertség, étvágytalanság és fogyás kísérhet.

Mit tehet az egyensúlyért? Komolyabb hiány esetén csak a személyre szabott inzulininjekciók segíthetnek, rendszeres sportolással, megfelelő táplálkozással és gyakori vércukorszintméréssel könnyebbé tehetők a mindennapok.

A gyógyszeres pótlás kockázata: A megfelelő inzulinbeállítás csak orvosi felügyelet mellett lehetséges, ellenkező esetben veseelégtelenség vagy recehártyaleválás alakulhat ki.

Ösztrogén – a nőiességért

Feladata: Több mint 30 altípusa létezik, melyek a petefészekben és a zsírszövetben termelődnek. A női ivari fejlődésről gondoskodnak, a terhesség alatt zajló folyamatokat irányítják, de az erős csontozat és a keringési rendszer egészségéért is felelősek.

A hiány jelei: Általában 45 éves kortól jelentkeznek a lecsökkent hormonmennyiség következtében fellépő tünetek, mint például a hajhullás, a hőhullámok, az alvászavarok, a csontritkulás és a hangulatváltozások.

Mit tehet az egyensúlyért? A nyers gyümölcsök és zöldségek fogyasztása serkenti a hormontermelést, de a tejtermékekben, a húsokban és a növényi eredetű ösztrogénekben található anyagok is csillapíthatják a hiánytüneteket. Utóbbiak a tofuban, a szójatejben, a lenmagban és a zsályában találhatók meg.

A gyógyszeres pótlás kockázata: Az orvosok által felírt tablettáknak ötéves perióduson belül általában nincs mellékhatása. Később azonban hozzájárulhatnak az Alzheimer-kór vagy a trombózis kialakulásához. Növényi eredetű ösztrogénpótlás esetén azonban ettől sem kell tartani.

Egye vidámra magát!

Jó közérzetünk nagymértékben függ az agyunkban lejátszódó biokémiai folyamatoktól. Lássuk, miként járulnak hozzá jókedvünkhöz a hormonok.

Triptofán

Feszült időszakban a szerotoninszint erősen lesüllyed, ilyenkor még nevetni sincs kedvünk. Képzéséhez a szervezetnek a triptofán nevű aminosavra van szüksége. Mi tartalmazza? Megtalálható a tejben, a parmezánban, az ementáli és az eidami sajtban, a lazacban és a pisztrángban. Triptofánszállító még a búzacsíra, a zabpehely, a mogyoró, a borsó és a szója is. Az ezekből nyert glükóz ugyanis elősegíti az aminosavak szerotoninná alakítását.

Fenilalanin

Biztosan jól ismeri a forró csoki áldásos hatását. Varázsereje fenilalanin aminosav tartalmában rejlik, amely akár a szerelem szintjére is képes emelni a hangulatot. Mi tartalmazza? A csokoládé, a szója, a tonhal, a földimogyoró, a mandula, a marhahús, a túró és a búzacsíra.

Tirozin

Az energizáló dopamin a test kreativitásdrogja, ennek képződéséhez azonban tirozinra van szükség. A dopamin javítja a koncentrációs képességet, és élénkíti a fantáziát. Mi tartalmazza? Sok tirozin található a tojásban, a hüvelyesekben, a tejtermékekben és a zabpehelyben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?