Ha támad a nátha…

Az őszi–téli időszak „örökzöld“ témája a légúti fertőzések megelőzése. Jó lenne elkerülni a náthát nem is beszélve a komolyabb betegségekről, sok gondtól mentesülnénk, ha kevesebbet hiányozna a gyerek az óvodából, iskolából.

Az őszi–téli időszak „örökzöld“ témája a légúti fertőzések megelőzése. Jó lenne elkerülni a náthát nem is beszélve a komolyabb betegségekről, sok gondtól mentesülnénk, ha kevesebbet hiányozna a gyerek az óvodából, iskolából. A megelőzés klasszikus módszereit szinte mindenki ismeri: réteges öltözködés, vitamindús táplálkozás.

Ez azonban önmagában legtöbbször kevés. Az orvostudomány újabb eredményeinek alkalmazásával vált lehetővé, hogy csökkentsük a gyakran ismétlődő, elhúzódó, a munkaképességet és az életminőséget rontó légúti fertőzések kockázatát.

MIÉRT BETEGSZÜNK MEG?

A légzéssel naponta kb. 4 ezer liter levegő jut a tüdőbe.

A tüdő teljes légzőfelülete 75-90 m2, nagyobb, mint egy átlagos házgyári lakás alapterülete. Ezen a hatalmas felületen kerül a szervezetünk folyamatosan követlen kapcsolatba a kórokozókkal. A légutak védekező mechanizmusainak köszönhetően egészséges embereknél viszonylag ritkán lép fel fertőzés. Számos tényező van azonban, amely ezt a védekező rendszert károsítja. E tekintetben elsődleges a légszennyeződés, de olyan tényezőket is meg kell említeni, mint a dohányzás, a stresszhatások vagy a helytelen táplálkozás.

Gyerekeknél a közösségbe kerülés fokozza a cseppfertőzés veszélyét.

A LÉGUTAK VÉDELME

A belélegzett levegő tisztítása az orrban és az orrmelléküregben kezdődik. Az orrüreg nyálkahártyája nyákot termel. Ezt a vékony nyákfilmet a csillószőrök mozgása áramlásban tartja a szájüreg felé. Fertőzés során a nyálkahártya nagy mennyiségű nyákos vagy gennyes váladékot termel, ezt nevezzük náthának. Ha ez a váladék besűrűsödik, elzárja a járatokat, kialakulhat az arc-, orrmellék- vagy homloküreg-gyulladás.

A tüdő hörgőrendszerét is csillószőrös hámsejtek védik. E sejtek egy vékony nyákrétegben mozognak. A nyák a csapdájába ejtett idegenanyag-részecskéket szállítószalagként a garat felé továbbítja. A légutakat a mechanikai védelmen túl a kórokozókkal szembeni specifikus ellenanyagok, illetve sejtekből álló védőrendszerek is óvják.

HASZNOS ÉS ÁRTALMAS NYÁK

A nyák – ha termelődése és eltávolítása zavartalan – a légutak védelmének fontos eleme. Fokozott termelődése azonban – ha ez a védelmi szükségletet meghaladja – egy sor kóros folyamatot indít el és tart fenn.

Mi okozhat fokozott nyáktermelődést? A légúti gyulladásokat kísérő fokozott váladéktermelődés, az orrfolyás, köpetürítés mindenki által ismert, évente többször átélt tünetcsoport. A nagy mennyiségben termelődő, pangó nyák besűrűsödik, nehéz felköhögni, a légutak „bedugulnak“. Ebben a sűrű közegben a csillószőrök mozgása lelassul, a tisztítófunkció károsodik. A pangó váladék jó táptalaj a kórokozók számára, sőt az antibiotikumok hozzáférését is megakadályozza.

Mindez a gyulladás elhúzódását, a betegség krónikussá válását, az állapot és az életminőség romlását okozza.

TERMÉSZETESEN VÉDEKEZZÜNK!

Az utóbbi évtizedek tudományos újdonsága, hogy célszerűen megválasztott baktérium-kivonatok szájon át történő alkalmazásával fokozni lehet a szervezet természetes, testsaját védekező rendszerének működését. Ez jelentősen eltér a jól ismert védőoltásoktól, hiszen ez utóbbiakkal ellentétben a védelem erősítése általános jellegű, nem korlátozódik egy vagy néhány kórokozóra. A svájci OM Laboratories kutatói fejlesztették ki azt a kapszulát, amely ezen az elven hat.

Kúraszerű alkalmazásával csökkenthető a légúti fertőzések száma, ezek súlyossága, illetve a szövődmények előfordulásának gyakorisága.

SZELĺD GYÓGYMÓDOK

A légúti fertőzések gyógyításának éppúgy, mint a megelőzésnek fontos elve az, hogy segítsük a szervezet saját védekezésének érvényre jutását. Ebben is segítenek az említett baktérium-kivonatok, amelyeknek nemcsak megelőző, hanem az akut megbetegedések leküzdését elősegítő hatását is számos vizsgálattal igazolták.

A fokozott nyákképződéssel járó hurutos megbetegedések kezelésében akár akut fertőzésről, akár idült elváltozásról van szó alapvetően fontos a váladék ffeloldása, eltávolítása. A pangó nyák az említett veszélyek mellett a betegnek közvetlenül is kellemetlen, kínzó panaszokat okoz.

Mit tanácsol a természetgyógyász?

A megfázás kezelésére a természet számos hatásos gyógynövényt kínál. Elsősorban a bíborvörös kasvirág, a bazsalikom, a keskenylevelű útifű és a zab jöhet számításba. Akinek nem magas a vérnyomása, használhat még életgyökeret, amely koreai ginzeng néven van forgalomban. Két tablettát reggel, két tablettát délben kell bevenni. Este nem ajánlatos szedni, mert megnehezítheti az elalvást. Fokozza a fizikai és szellemi erőnlétet. Segít továbbá az Avemar, amely mindenkinek ajánlott (nemcsak a rákosoknak), aki kimerült és úgy érzi, elfogyott az energiája.

Akinek magas a vérnyomása, segít a a multivitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és gyógynövényeket tartalmazó készítmény, amely fokozza a fizikai és szellemi erőnlétet. Nem elhanyagolható a Béres-cseppek rendszeres fogyasztása sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?