Ha forog veled a világ…

Előfordult már, hogy az íróasztaltól felállva megszédült egy pillanatra, vagy a fejfájástól szédülés környékezte? Segítünk, hogy kideríthesse e kellemetlenség okát.

A szédülés nagyon sokféle lehet, jelentkezhet enyhe émelygés, bizonytalanságérzet formájában, érezhetjük úgy, hogy a környezetünkben lévő tárgyak vagy épp a saját testünk forog, de akár eszméletvesztéssel is járhat. A furcsa érzés oka a belsőfülben található egyensúlyszerv működési zavara. Ez a szerv rendkívül érzékeny a megfelelő vérellátásra: a legkisebb zavarra, átmeneti hiányra is szédüléssel reagál. Ha csak ritkán érezzük, hogy kóvályog a fejünk, az nem feltétlenül jelent kóros elváltozást, ám ha a kellemetlenség gyakran jelentkezik, hosszú ideig tart, érdemes utánanézni, mi lehet a hátterében.

Migrén esetén

A szédülés gyakran kísérő- vagy bevezető tünete a migrénes fejfájásnak. Ilyenkor rohamokban jelentkezik a panasz. Általában fiatalok és középkorúak, különösen a nők szenvednek migrénben. Hetenkénti periódusokban ismétlődhet, gyakran jár hányingerrel, hányással. A rendkívül erős, féloldali fejfájás mellett mozgásra rosszabbodó fájdalmak léphetnek fel a kisízületekben, a vállban és a csípőben.

Mi a teendő?

Amennyiben migréntől szenvedsz, és ezt szédüléses rohamok is kísérik, mindenképp keress fel egy neurológus szakembert. Gyakran gyógyszeres kezelés szükséges a migrén megszüntetéséhez. Otthoni praktikaként próbálkozz a következő illóolajos borogatással: készíts keveréket 2 csepp levendula-, 2 csepp majoránna-, 4-4 csepp citromfű- és muskotályzsálya-olajból. Öntsd a keveréket egy tál langyos vízhez, márts bele egy pamutkendőt, és helyezd a homlokodra vagy a halántékodra!

Ha alacsony a vérnyomása

Ha gyakran előfordul, hogy hirtelen felállás közben megszédül, lehetséges, hogy alacsony a vérnyomása. A szédülés adódhat még vérnyomás-ingadozásból vagy abból, hogy nem jut elég vér az agyba. Kutatások szerint a vérnyomást szabályozó gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek a szédüléses tünetek.

Mi a teendő?

Elsőként ellenőriztesse vérnyomását! Ha alacsonynak bizonyul (100/60 Hgmm alatt), biztos lehet benne, hogy a lábban fokozott a vérellátás. Emiatt felkelés után ajánlatos olyan gyakorlatokat végezni, melyek segítségével jól megmozgathatja lábait. Nyújtott ülésben először hajlítgassa a lábujjait, végezzen boka-, majd térdkörzéseket. Szorítóharisnya is segíthet a láb vérellátásásnak serkentésében. Szédülés ellen természetes gyógymódként alkalmazható a következő lábfürdő: dörzsölje be a lábát rozmaringolajjal, majd tegye a lábfejét egy lavór langyos vízbe. Adjon hozzá meleg vizet, amíg még elviselhető hőmérsékletű. Negyed óráig áztassa benne a lábát, majd óvatosan törölje szárazra.

Méreganyagok miatt

A túlzásba vitt alkoholfogyasztás, sőt a túl sok nikotin is okozhatja egy átbulizott éjszaka után, hogy lefekvéskor forog velünk az ágy. Az alkohol lebontása során olyan anyagok képződnek, melyek idegrendszeri és májkárosító hatással bírnak, ez okozza a szédülést. Dohányosoknál a szédelgést az is előidézheti, ha helytelenül használják a nikotinpótló készítményeket. Káros gázok belélegzése is kiválthat szédülést, sőt bizonyos vérnyomáscsökkentő és nyugtató gyógyszerek szedése szintén. A tüneteket súlyosbíthatja, ha egy időben több gyógyszert is szed.

Mi a teendő?

Elkerülheti a mérgezés okozta szédülést, ha a józan eszére hallgat. Ne igyon többet a kelleténél, és ha éppen leszokóban van a dohányzásról, a nikotintapasz vagy a rágógumi használata mellett ne gyújtson rá. Ha egy új gyógyszer miatt tapasztalja a szédülést, keresse fel orvosát, és kérjen tőle másik készítményt. Segíthet a tünetek enyhítésében, ha rövid méregtelenítő napot tart. Válassza ki a kedvenc idénygyümölcsét, és egy napig csak azt fogyassza.

Fertőzés is okozhatja

A baktérium okozta középfülgyulladás, illetve a különböző vírusfertőzések is válthatnak ki szédülést. Ezek sokszor erőteljes fülfájással, hirtelen fellépő felső légúti gyulladással és náthával járnak együtt. Jellegzetes szédüléses tüneteket produkál az egyensúlyzóideg gyulladása is. Igen lassan gyógyuló betegségről van szó, mely hirtelen, erős hányással indul. Leküzdéséhez vitaminkészítményekkel, gyógyszerekkel támogatják a beteg szervezetét.

Mi a teendő?

A ginko biloba nevű gyógynövény az agysejtek anyagcseréjének javításával csökkenti a szédülést, és fokozza a szellemi teljesítőképességet. Erős szédülés esetén, amelyhez beszédzavar, végtaggyengeség, kettős látás társul, feltétlenül hívjon orvost, és feküdjön le, amíg meg nem érkezik!

Stressz és pánik kísérője

Az idegesség is idézhet elő szédüléses rohamokat. Stressz hatására a légzés felgyorsul, így az agyi folyamatok és a sav-bázis háztartás megváltozhatnak. Ezáltal csökkenhet az agyi működéshez szükséges kalciummennyiség is, ez okozza az enyhe fejfájást vagy szédülést.

Mi a teendő?

Több módszer is létezik az idegesség megszüntetésére: kortyoljon langyos orbáncfűteát, ettől garantáltan megnyugszik majd. Sokat segíthet, ha tudatosan igyekszik lelassítani a légzést, és az egész tüdőt lassan, mélyen teleszívja levegővel!

Intő jelek

Ha az alábbi panaszok rendszeresen jelentkeznek, érdemes felkeresni a kezelőorvost.

A szédülés ájulást okoz.

Mellkasi fájdalommal jár együtt.

A kéz, a láb és az arc zsibbadása kapcsolódik hozzá.

Szédülés közben nehezünkre esik beszélni.

Rendszeresen tapasztal hirtelen fellépő, erős fejfájást.

MI AZ A MENIÉRE-BETEGSÉG?

A Meniére-betegség egy francia orvosról kapta a nevét, aki a XIX. század végén először fedezte fel az alábbi tünetegyüttest: nagyon erős, forgó jellegű szédülés, fülzúgás, átmeneti halláscsökkenés. A többórás rohamot kísérheti hányinger, hányás. A betegség egyénenként változik, hetente, havonta, félévente ismétlődhet a roham. Leggyakrabban alacsony vérnyomásúaknál és az idegesebb, szorongóbb embereknél fordul elő. A rohamok során az idegsejtek előbb-utóbb elpusztulnak, és ha a beteget nem kezelik, maradandó halláskárosodás alakul ki. Ha viszont az érintett már a tünetek kezdeti észlelésekor orvoshoz fordul, a folyamat jelentősen lassítható. A betegséget bizonyos magas sótartalmú ételek is előidézhetik, ezért fontos olyan diétába fogni, amelyben a sóbevitel minimális. Esetenként gyógyszeres kezelés is ajánlatos lehet. Szükség esetén kérhető pszichológus, pszichiáter segítsége is. Az orvosok azt is ellenőrzik, hogy van-e a páciensnek halláscsökkenése, zúg-e a füle, érez-e nyomást benne, vannak-e egyensúlyzavarai, fáj-e a feje. A fülbeli teltségérzés, nyomásfokozódás ugyanis csak a Meniére-betegség jellemzője, míg a fejfájás jobbára a migrén velejárója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?