Sokszor vagyunk olyan helyzetben, hogy nem tudunk azonnal „kimenni”, és ez a fizikailag is kellemetlen érzeten túl idegességet, feszültséget okoz. Mind a férfiaknál, mind a nőknél a gyakori vizelési inger hátterében a húgycső és a hólyag betegségei fordulhatnak elő.
Ha csíp és fáj a vizelés
Baktériumok, gombák is okozhatják
A férfi húgycső utolsó szakasza, valamint az egész női húgycső környezete bővelkedik olyan mirigyekben, melyek kiváló búvóhelyei különféle kórokozóknak, és ahonnan a megtelepedett organizmusok később könnyedén elérhetik a húgycsövet.
A legtöbb nőnél a vizelési panaszokat a húgycső- és a hüvelyfertőzés következtében kialakuló gyulladás okozza. Utóbbi különösen akkor okoz panaszokat, ha a hüvely kezdeti szakaszát és a kisajkakat is érinti.
Férfiaknál a húgycsőgyulladás általában húgycsőfolyással is jár. Igen gyakori kórokozó a gonococcus (N. gonorrhoeae), mely nemi úton terjed és zöldes-sárgás, genynyes folyást okoz. A többi esetben a váladék inkább fehéres, nyálkás. A nem megfelelően kezelt, gonococcus okozta húgycsőgyulladás igen veszélyes, mert hosszas fennállása esetén szűkület alakulhat ki, a szűkület előtt pangó vizelet miatt a húgycső kitágul és a gyulladás ráterjedhet a környező szövetekre is. Az sem ritka, hogy rendellenes járat alakul ki a húgycső és a külvilág között, és a vizelet ezen keresztül is ürül. Férfiakban a nem gonococcus kiváltotta húgycsőgyulladást gyakran a herezacskó és a mellékhere gyulladása is kíséri.
Nőknél a gonococcus ritkábban betegíti meg a húgycsövet, a fertőzés inkább a hüvelyt és a méhnyakat érinti.
Szintén nemi kontaktus útján terjed a gombák közé tartozó candida albicans, illetve a parazita Trichomonas vaginalis.
Visszatérő gyulladások
A hólyaggyulladás (vagy ismert nevén cisztitisz) nőknél gyakran nemi érintkezés után fordul elő. Ennek az az oka, hogy a hüvely kezdeti szakaszán nagyszámú, oda nem való kórokozó telepszik meg hosszú időre. A megtelepedett kórokozók a nemi érintkezés során bejutnak a húgyutakba, és ott gyulladást okoznak. A visszatérő gyulladáshoz azonban szükséges az egyéni fogékonyság is, amely a helyi védekezőképesség csökkenésében nyilvánul meg.
Férfiaknál a cisztitiszt vagy a prosztatából, vagy a húgycsőből felkerülő kórokozók hozzák létre. Ezek alapján érthető, hogy az eszközös vizsgálatok (pl. hólyagtükrözés vagy katéterezés) miért tudnak olyan könnyen hólyagnyálkahártya-gyulladást okozni. Felnőtt férfiaknál a cisztitisz leggyakoribb oka a krónikus, baktérium okozta prosztatagyulladás. A hólyagban lévő vizelet jól kezelhető antibiotikumokkal, de ezek a prosztatába nehezen jutnak be, ezért a már meggyógyult hólyagnyálkahártya gyakran visszafertőződik a még beteg prosztatától.
Az érdekesség kedvéért említem meg a levegőbuborékok ürítésével járó visszatérő hólyaggyulladást (a vizeletben buborékok vannak). Ez akkor jelentkezik, ha rendellenes kapcsolat, járat van a hólyag és a belek között.
A cisztitiszekre jellemző a gyakori, de kis mennyiségű vizelet ürítése, a szeméremcsont- vagy deréktáji fájdalom és a vizeletürítéskor jelentkező égető, csípő érzés. A vizelet zavarossá, bűzössé, néha véressé is válik.
A fertőzés igazolható a vizeletben megjelenő fehérvérsejtekkel, vörösvértestekkel és gennyel. A kezelés megtervezésében hasznos segítséget nyújthat, ha speciális táptalajok segítségével ki tudjuk tenyészteni a kórokozót.
Az esetek többségében a hólyag és a húgycső gyulladása jól kezelhető vizeletfertőtlenítőkkel vagy antibiotikumokkal. Visszatérő gyulladás vagy a szokványos kezelésre nem reagáló folyamat azonban mindenképpen szakorvosi vizsgálatot igényel.
A fertőzéseken kívül más mechanizmussal is kialakulhat gyakori vizelés. Az „ingerhólyag” jellegzetes tünete a csak nappal jelentkező vizelési kényszer, valamint a szeméremcsont feletti terület fájdalma. Ilyenkor a vizeletvizsgálattal nem mutatható ki genny vagy baktérium. Általában 30-60 év közötti hölgyeknél jelentkezik, és nem ritka a petefészek tájékának nyomásérzékenysége. Kiváltója lehet neurohormonális zavar, de sok esetben a vegetatív idegrendszer szabályozási zavara a felelős. (i)
Mi a teendő?
Naponta legalább 2,5 liter vizet fogyasszon!
Kerülje a megfázást és a hőingadozást.
Ne tartsa vissza túl sokáig a vizeletét.
Az állapot romlásakor mielőbb keresse fel orvosát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.