Ha bedugul az orr, nincs levegő

Nincs ember, aki ne ismerné azt a kellemetlen érzést, amikor olyannyira bedugul az orr, hogy nem kap levegőt. Amikor csak szájon át tud lélegezni, és a hideg levegőt szűrés és felmelegedés nélkül kapkodja.

Az orrdugulás kezelése, megszüntetése tehát nem csupán kényelmi intézkedés, a gyógyulást is segíti. Ha ugyanis az orrjáratok átjárhatók, akkor a szájon át történő légzéssel nem nyújtunk segítséget a további kórokozók szervezetbe juttatásának.

Annak ellenére, hogy a nátha általában néhány nap alatt megszűnik, érdemes komolyan venni és megfelelő módon kezelni, mert néha veszélyes szövődményekkel is járhat: a középfülgyulladás, a fülkürt-hurut, az orr melléküregeinek gyulladása (pl. homlok-, arcüreggyulladás) nemcsak kellemetlen, hanem fájdalmas is.

Mitől dugul el?

Bár úgy tűnhet, a bőségesen termelődő váladéktól, ám ez így nem teljesen igaz. Bizonyíték erre, hogy számtalanszor hiába fújjuk az orrunkat, amelyből már semmi sem jön, mégsem tudunk könnyebben levegőhöz jutni. Ezért főleg az orrnyálkahártya duzzanata a felelős, s ebből ered az orrváladékozás és orrdugulás. Az orrnyálkahártya feladata a légutak felé tartó szennyeződések, kórokozók feltartóztatása. Az állandóan nedves nyálkahártya hengerhámján a száraz részecskék könnyen megtapadnak, az apró csillószőrök pedig folyamatos, ritmikus mozgásukkal a garat felé „tolják”, ahol aztán különböző, többnyire önkéntes módszerekkel köhögés, krákogás, tüsszögés megszabadulunk tőlük. Amint az orrból vízszerű váladék kezd csöpögni, ez biztos jele annak, hogy a védekezés nem volt teljesen sikeres, megtelepedtek a náthát okozó, cseppfertőzéssel szervezetbe jutó kórokozók. Erre akkor van egyébként nagyobb esélyük, ha az orrnyálkahártya valamiért veszít ellenálló-képességéből, például lehűlés miatt. A „betolakodók” eltávolítására tett kísérlet velejárója az orrnyálkahártya bőségesebb váladék-termelése, tehát az orrfolyás. Ám a fokozott nyálkahártya-működés következtében a megduzzad a nyálkahártya. Törekedni kell az ördögi kör mielőbbi megszüntetésére állítja dr. Martin Hapčo, a pozsonyi Egyetemi Gyermekkórház orr-fül- és gégészeti klinikájának osztályvezető-helyettese. Szerinte annak ellenére, hogy a patikákban egyre több orrcsepp kapható, gondot jelent a megfelelő szer kiválasztása. Köztudott, hogy bizonyos szerek mellékhatásaként romlik a szaglás, és cseppfüggőség alakul ki. Gyakori vagy huzamosabb ideig kezelendő nyálkahártya-duzzanat esetén az orrcsepp nem segít annyira, előfordul, hogy a használat idején nem érezzük a szagokat, ízeket, illatokat. Ha az orrnyálkahártya nem tud tökéletesen regenerálódni, a gyógyulás után is előfordulhat, hogy a szaglás nem tökéletes. Tájékozódni kell, hogy naponta milyen gyakran szedhető a készítmény. A meghűléskor használt orrcseppek összehúzzák a gyulladt nyálkahártya apró ereinek falát, javítják a vérkeringést, ugyanakkor megszünteti a nyálkahártya duzzadását, és csökkentik a váladéktermelést. A tüneti javulás kétségtelen, de nem árt az óvatosság hangsúlyozza a szakorvos.

A száraz levegő veszélyes

Egyre gyakrabban találkozik olyan betegekkel, akik orrdugulását a száraz levegő okozza. A légkondicionált helyiségek átka a száraz levegő, hatására a nyák besűrűsödik, az orrjáratok átjárhatatlanná válnak. Úgy mint a túlfűtött, száraz levegőjű lakásokban is ajánlatos a párologtatók használata. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy kicsiknek és nagyoknak elengedhetetlen a helyes orrfújási technika elsajátítása: mindig csak az egyik orrlyukat szabad fújni. A csecsemőknél bátran használhatók az orrszívók, a nagyobbakat játékos formában tanítsuk az orr tisztítására, például az egyik, majd a másik orrlyukon át kifújt levegővel vattadarabok mozgathatók.

Utazás az orrmandula körül

Régebben szinte általános gyakorlat volt, hogy a megnagyobbodott orrmandulát műtéttel távolították el. Ez a szerv azonban nagyon fontos védelmet jelent, így ma már csak alapos indokkal műtik meg. A gyermekkor leggyakoribb betegsége a nátha és annak szövődményei. Az orrdugulás, orrváladékozás – a nátha jellegzetes tünetegyüttese – kezdetben alig befolyásolja a gyermek közérzetét, legfeljebb nyűgösebb lesz és csökken az étvágya. Más a helyzet a pici csecsemőkkel, mert náluk az orrdugulás szopási nehézséget okoz. Esetükben a nátha elhúzódása már nem tekinthető banális problémának, sőt hátterében a kevés tünet ellenére komoly szövődmények húzódhatnak meg. Szűnni nem akaró orrdugulást és orrváladékozást gyakran az orrmandula megnagyobbodása okozza, ezért szakorvoshoz kell fordulni. (erf)

Bűvös kör

Megnehezíti a helyzetet, hogy a tartós nátha is okozhat orrmandula-gyulladást, illetve az orrmandula-gyulladás is okozhat tartós náthát. Ez egy olyan bűvös kör, amelyből nem mindig az orrmandula-műtét az egyetlen kiút. Az arcüregek gyulladása feltétlenül kezelést igényel, ezáltal a következményes orrmandula-gyulladás is orvosolható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?