GYÓGYTURMIX

Milyen emberek a rövidlátók?
Immár tudományos cáfolatot nyert az az elterjedt vélekedés, hogy a szemüvegesek stréberek vagy pancserek lennének. A témával foglalkozó ausztrál kutatók szerint azonban a szemüvegesség, pontosabban a rövidlátás mégis összefügg bizonyos személyiségjegyekkel.

Milyen emberek a rövidlátók?

Immár tudományos cáfolatot nyert az az elterjedt vélekedés, hogy a szemüvegesek stréberek vagy pancserek lennének. A témával foglalkozó ausztrál kutatók szerint azonban a szemüvegesség, pontosabban a rövidlátás mégis összefügg bizonyos személyiségjegyekkel. Az ausztrál Paul Baird és kollégái éveken át vizsgálták ikerpárok és családtagjaik közreműködésével a rövidlátás tényezőit. Ennek keretében arra is választ kerestek, hogy van-e összefüggés a rövidlátás és az olyan személyiségjegyek, mint a nyitottság, a céltudatosság, az extrovertáltság, a kooperációra való hajlandóság, valamint a depresszióra való fokozott hajlam között. Az eredmények szerint a rövidlátók egyáltalán nem introvertáltak (befelé fordulók), sőt. „Egyértelműen megcáfoltuk azt a hiedelmet, hogy azok az emberek, akik szemüveget hordanak, visszahúzódó természetűek, vagy hogy egyáltalán rendelkeznek valamely különös tulajdonsággal, csak azért, mert szemüvegesek. Inkább azt mondhatnánk rájuk, hogy nyitottak, és hajlandóbbak az együttműködésre, mint nem szemüveges társaik.” – nyilatkozta Baird, a Melbourne-i Egyetem Szemkutató Központjának professzora.

A rossz szájszag oka a nyelven lapul

A kellemetlen szájszag kialakulásáért köztudottan több tényező is felelős lehet, most azonban amerikai kutatók arra is fényt derítettek, hogy a legtöbb eset hátterében egy, a nyelv felszínén megtelepedő baktérium áll. A tartósan fennálló rossz szájszag (halitózis) hátterében az esetek 80-90%-ában a nyelv felületén jelen lévő, bűzös kénvegyületeket és zsírsavakat képző baktériumok állnak – mondták el a New York Állami Egyetem kutatói. Vizsgálataik során a kutatók a rossz lehelettel küzdő betegek mindegyikénél megtalálták a Solobacterium moorei nevű kórokozót, a halitózistól nem érintett kontrollcsoport esetében pedig csak azoknál volt kimutatható a baktérium, akik fogínygyulladásban szenvedtek. Ez utóbbi állapot ugyanúgy vezethet kellemetlen szájszaghoz. Korább vizsgálatok során szintén kimutatták a baktériumot a halitózisos esetekben, de az sosem fordult elő olyanokban, akiknek nincs ilyen problémájuk. A kutatócsoport szerint a naponta kétszeri, antibakteriális fogkrémmel és beépített nyelvtisztítóval ellátott fogkefével történő fogmosás megszünteti a krónikus rossz szájszagot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?