GYÓGYTURMIX

Mégis felmelegíthető a spenót
Gyermekkorunk óta úgy tudjuk, hogy a spenótot meg kell enni, mert nem szabad felmelegíteni. Ennek oka: a spenótban sok nitrát van, amelyekből egészségkárosító hatású nitrogénvegyület jöhet létre.

Mégis felmelegíthető a spenót

Gyermekkorunk óta úgy tudjuk, hogy a spenótot meg kell enni, mert nem szabad felmelegíteni. Ennek oka: a spenótban sok nitrát van, amelyekből egészségkárosító hatású nitrogénvegyület jöhet létre. A nitrát azonban nem melegítés közben keletkezik, hanem akkor, amikor az elkészített zöldség szobahőmérsékletre hűl le. Éppen ezért fontos, hogy a megmaradt spenótot lehetőleg minél gyorsabban hűtsük le és tartsuk hidegen. Ha ez sikerül, másnap nyugodtan felmelegíthetjük. Csecsemőknek azonban egyáltalán nem ajánlatos spenótot fogyasztani, ők különösen érzékenyek a nitrátra.

Az érzékeny fogak védelmében

A fogak betömésének lényege nem egyszerűen a keletkezett lyuk betömése, lezárása. Legalább ilyen fontos, hogy a szövetbarát tömőanyag szilárdan kötődjön a fog anyagához. Különben fennáll annak veszélye, hogy a tömésben mikroszkopikus méretű repedések keletkeznek, amelyeken keresztül baktériumok hatolnak be a fogba, ahol folytatódik a szuvasodás folyamata. A fogászat ma már igen sokféle megfelelő anyagot ismer. Prof. Dr. Ludger Figgener, a Münsteri Egyetemi Fogászati Klinika vezetője szerint ezek az anyagok kiválóan alkalmasak az érzékeny fogak bevonására is. Az érzékeny fogak fájdalommal reagálnak a hidegre, melegre, a savanyú és édes ételekre. Ezt a jelenséget a nem megfelelő fogmosással idézhetjük elő, a fogkefével lesikáljuk a fogat védelmező zománcréteget. Ha a fognyakakat már nem védi a fogíny és a zománc, a fogideg jobban érintkezik a külvilággal, ami fájdalmas ingereket válthat ki. Az új, korszerű tömőanyagokkal a szabaddá vált fognyak bevonható.

Gumiharisnyával a trombózis ellen

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a légi utazás – életkortól függetlenül – jelentősen emeli a trombózisveszélyt. Ha az utazás 4 óránál tovább tart, a trombózis kialakulásának kockázata autóban, buszon vagy vonaton utazva is jelentősen emelkedik. Különösen veszélyeztetettek azok a nők, akik fogamzásgátlót szednek. Hogyan védekezzünk? Igyunk minél többet, és rendszeresen mozgassuk meg lábainkat. Aki egészen biztos szeretne lenni a dolgában, viseljen speciális gumiharisnyát. Ezek hatására javul a vénás visszaáramlás és a lábak vérkeringése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?