Gyalog vagy kerékpárral munkába
Dallasi tudósok figyelmeztetnek: mozogjunk többet. Szerintük munkába gyalog vagy kerékpárral járjunk, s szabadidőnkben minél többet mozogjunk.
GYÓGYTURMIX
Dallasi tudósok figyelmeztetnek: mozogjunk többet. Szerintük munkába gyalog vagy kerékpárral járjunk, s szabadidőnkben minél többet mozogjunk. A tanulmányok ugyanis azt mutatják, hogy a mozgás jelentős mértékben csökkenti az infarktus és az ischémiás szívbetegség kialakulásának kockázatát.
11 százalékkal csökken a betegség veszélye azok esetében, akik kerékpáron járnak munkába vagy naponta több mint fél órát mozognak.
8 százalékkal akkor, ha a kerékpárút nem tart tovább a 30 percnél.
26 százalékkal azok esetében, akik szabadidejükben intenzív fizikai mozgást végeznek (futnak, úsznak, nehéz kerti munkát végeznek vagy hetente három órát mozognak).
14 százalékkal azoknál, akik hetente legalább 4 órát könnyű mozgással töltenek (séta, kerékpározás, könnyű kerti munka).
Infarktusveszély állásvesztés után
Ha valaki idősebb korában veszíti el az állását, megkétszereződik a szívinfarktus vagy a stroke kockázata, olvasható egy tanulmányban. A Yale-egyetem kutatói 4301 olyan személyt vizsgáltak, akik 1992-ben még dolgoztak, és életkoruk 51-61 év volt. 10 év elteltével 23 szívinfarktus és 13 stroke fordult elő az 582 olyan résztvevő között, akik elveszítették állásukat.
– Sok ember számára a munkahely idősebb korban való elveszítése kivételesen nagy stresszt, megterhelést jelent, és benne rejlik számos nem kívánatos következmény lehetősége is – mondja a kutatás vezetője, dr. William Gallo. – Eredményeink alapján kijelenthető, hogy a munkanélküliség valódi költségeihez hozzá kell számolni a munkájukat elvesztők jelentős egészségi következményeit is.
Ha valamennyi tanulmányozott csoportot figyelembe vesszük, összesen 202 szívinfarktus és 140 stroke történt. Ebbe a számba beletartoznak az állásukat elvesztők csakúgy, mint a nyugdíjba vonulók, a szabadságon levők és a még alkalmazotti viszonyban állók. Miután figyelembe vették az olyan kockázati tényezőket, mint a diabétesz, a dohányzás, az elhízás és a magas vérnyomás, az állásukat elvesztők csoportjában az infarktus kockázata 2,5 a stroke pedig 2,4 százalék volt.
Vannak, akik vitatják, hogy ezekből az adatokból egyértelmű következtetéseket lehet levonni, és felhívják a figyelmet arra, hogy más tényezők is szerepet játszhattak, valamint, hogy a stressz önmagában még nem bizonyított rizikófaktora az infarktusnak és a stroke-nak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.