A természet már most olyan, mint májusban. Itt az ideje nekiindulni, s a szabadidőnket valóban a szabadban tölteni! Süssön a nap, töltse meg tüdőnket az erdei levegő, frissüljenek fel elgémberedett izmaink, s lássuk azt a sok gyönyörűséget! Indulás a zöldbe, kezdhetjük a túraszezont!
Gyerünk ki a zöldbe!
A kirándulásra nem árt már előző nap jól felkészülni. Az étrendből nem hiányozhat a gyümölcs, hiszen a gyümölcscukor a kezdő túrázó életmentője lehet, ha a hirtelen megerőltetéstől leesik a vérnyomása! Ráadásul azt el lehet majszolni menet közben is, ha idő előtt korog a gyomor. Nagyon fontos a folyadék, ha nincs útközben turistaház, vagy kisebb falu, ahol bolt is található, akkor érdemes fejenként két liter folyadékkal számolni. Igaz, hogy nehéz, de a nap folyamán egyre könnyebb lesz, hiszen a mozgás és az izzadás következtében elvesztett folyadékot pótolni kell. Az ebédnél ne sajnáljuk a kalóriát, hiszen a bevitt energiát úgyis elhasználjuk, a fáradt és éhes túrázónak pedig csak szenvedés a kirándulás! A szabadban elfogyasztott sült csirkecomb pedig hidegen is mennyei! Délutánra is tartalékoljunk valamit, pár szem gyümölcs és egy tábla csoki újra feltöltheti energiával a fáradt utazókat. Persze ne vigyük magunkkal a fél kamrát, a cipekedés is megronthatja az ember hangulatát!
Az elővigyázatosság kedvéért a hátizsák egyik zsebébe érdemes betenni néhány alapvető gyógyszert, kötszert is. A túrapatika alapja a kötszer és a ragtapasz, ami minden apró seb esetén jól jöhet. Allergiás kiütésre, csalán- és rovarcsípésre hűsítő gél ajánlott (pl. Fenistil), az allergiás reakciókra emellett jól jön a kalciumos pezsgőtabletta. A fájdalomcsillapító szintén nem árt, rándulásokra, ficamra izomgörcsoldó kenőcs és fásli kerüljön a táskába. Sebfertőtlenítésre jóddal vagy egy kis alkohollal, izzadás ellen pedig hintőporral készüljünk!
Erdőjáróknak bizony azt is számításba kell venniük, hogy hazatérve vendéget is hoznak a házba. Ennek megelőzésére érdemes viszonylag zártan öltözködni, főként az alsó testtájakon. A kullancs ugyanis a közhiedelemmel ellentétben nem a fák lombozatán, hanem a földközeli növényzet levelein les az arra járókra. Főként az árnyékos, nedves helyeket kedveli, ezért figyeljünk oda, hová is heveredünk le! Mivel az állatok a fő célpontjai, az embereken is a szőrmés, puhább anyagokat részesíti előnyben: a kemény farmer helyett jobb búvóhely számára a puha flanel vagy melegítő, főleg a kordbársony. A fedetlen testrészeket kullancsriasztó szerekkel lehet bekenni. Hazatérvén első dolgunk az alapos vizsgálódás legyen, főként a vékony bőrfelületeket, a kar- és térdhajlatot, a nyakat ellenőrizzük tüzetesebben! Ha megtaláltuk a nemkívánatos vendéget, a csípés napján még viszonylag könnyen eltávolíthatjuk – a legjobb ujjal vagy körömmel kipiszkálni. Szintén tévesen terjedt el, hogy a fej beszakadása veszélyes. Az ugyanis pár nap után maga is kilökődik. A potroh sokkal több veszélyt rejt magában, hiszen így a rovar béltartalma bekerül a szervezetbe, a benne lévő fertőzésekkel együtt. A szakemberek a zsíros krémeket sem ajánlják, mivel a potroh dörzsölése, ingerlése a kullancsot szintén arra készteti, hogy megszabaduljon a benne lévő fertőzött tartalomtól!
A kullancs eltávolításával azonban még nem végeztünk, hiszen fontos az alkoholos vagy jódos fertőtlenítés is. Jegyezzük meg a csípés helyét, mert csak 5-6 tünetmentes hét után győződhetünk meg róla, hogy nem fertőzött meg bennünket a váratlan jövevény. Egy-két napon belül általában körömnyi nagyságú bőrpír szokott jelentkezni rendszerint viszketés kíséretében, ami pár napon belül elmúlik.
Az európai védőoltási hét után
A 20. század az antibiotikumok évszázada, a 21. század pedig nagy valószínűséggel a vakcinák évszázada lesz. Mint tudjuk, az egészségvédelem leghatásosabb és legelőnyösebb eszköze a védőoltás. Tegnap ért véget a WHO által meghirdetetett európai védőoltási hét. Célja az volt, hogy az emberek minél többet tudjanak meg a vakcináció előnyeiről, hogy megismerjék azokat a betegségeket, amelyeket oltással meg lehet előzni. A globalizáció nemcsak a migráció előtt nyitotta meg az utat, hanem a betegségek terjedése előtt is. Az Egészségügyi Világszervezet felhívta az országok figyelmét, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy az emberek jobb minőségű életet élhessenek. A szakemberek is egyértelműen a védőoltást tartják a betegségek megfékezése leghatékonyabb eszközének. A vakcinációt nem jó leállítani, mert tragikus következményei lehetnek. Csak akkor lehet ezt megtenni, ha az egész világon az a bizonyos betegség már nem fordul elő. Nem szabad hallgatni azokra, akik azt állítják, hogy a védőoltás felesleges, sőt ártalmas. Szlovákia az egészségügyre szánt pénznek csak a 0,4 százalékát fordítja védőoltásra. A gyermekek jogainak chartája pedig kimondja, hogy minden gyermeknek joga van a betegségekkel szembeni védekezésre. Az oltás az egyedüli megbízható védekezési forma a fertőző betegségek ellen.
Dr. Darina Sedláková, a WHO szlovákiai igazgatója
Kullancsbajok
Átlagosan minden ezredik kullancs fertőzött az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó vírussal, míg a Lyme-kórt előidéző baktérium minden tizedik állatkában megtalálható. Az előbbire létezik hatékony védőoltás, amely három menetből áll. Az első oltást 1-3 hónapon belül kell követnie a másodiknak. A harmadik oltást pedig 1 évvel a második után kell beadni, és három évig nyújt védelmet a szervezetnek. A Lyme-kór megelőzésére ma még nincs hatékony védőoltás. Ez igazán veszélyes betegség lehet, amitől igen nehéz megszabadulni, és nehéz felismerni is. Okozhat fáradékonyságot, mozgáslassulást, ízületi és izomfájdalmat, idegrendszeri panaszokat, fejfájást, ingerültséget, memóriazavarokat, nyirokcsomó-duzzanatokat is. (Vitalmagazin)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.