Gyakori kérdések: asztma és terhesség

Milyen az asztmával szövődött terhesség kimenetele?
A legújabb vizsgálatok szerint terhesség idején a megfelelően kezelt asztma nem növeli sem az anyai, sem a magzati szövődmények kockázatát. Az is kiderült, hogy a roszszul kezelt asztma alacsonyabb születési súlyhoz vezet.

Milyen az asztmával szövődött terhesség kimenetele?

A legújabb vizsgálatok szerint terhesség idején a megfelelően kezelt asztma nem növeli sem az anyai, sem a magzati szövődmények kockázatát. Az is kiderült, hogy a roszszul kezelt asztma alacsonyabb születési súlyhoz vezet. Ha a kismama inhalációs vagy szájon át adott szteroid kezelésre szorul, mert csak így sikerül az asztmát egyensúlyban tartani, ez nem veszélyezteti a terhesség kimenetelét.

Miért káros a rosszul kezelt asztma a magzatra?

A rosszul kezelt asztma az anyai vér oxigéntartalmának csökkenéséhez vezet. Mivel a magzat az anya véréből fedezi oxigénszükségletét, a csökkent oxigéntartalmú vérből esetenként a magzati vérbe is csak kevesebb oxigén kerülhet. Ez károsan hat a magzat növekedésére és rontja az életesélyeit is.

Károsíthatják-e az asztmaellenes gyógyszerek a magzatot?

Asztmás kismamák százain tett megfigyelések alapján állítható, hogy a legtöbb asztma elleni gyógyszer biztonsággal alkalmazható terhesség idején is, és nem kell tartani a veleszületett fejlődési rendellenességek kockázatának növekedésétől. A rosszul kezelt asztma kockázata a magzatra nézve sokkal nagyobb, mint az antiasztmatikumok alkalmazásának kockázata. Mindenesetre előnyben kell részesíteni az inhalációs készítményeket, és szájon keresztül csak a mással nem helyettesíthető gyógyszereket célszerű adagolni.

Milyen hatással lehet a terhesség az asztmára?

A terhesség alatt változhat az asztma súlyossága. Egy több száz kismamán végzett vizsgálat eredménye szerint az asztma 35%-uknál súlyosbodott, 28%-uknál javult, és 33%-uknál maradt változatlan súlyosságú.

A terhesség melyik szakaszában várható az asztma súlyosbodása?

Az asztma romlása leggyakrabban a 2. negyedév végén, a 3. negyedév elején következik be. A terhesség utolsó négy hetében az asztma legtöbb esetben javul. Az asztma a vajúdás és a szülés alatt rendkívül ritkán okoz problémát azoknak a kismamáknak, akiknél az asztmát a terhesség alatt végig rendesen kezelték.

Miért javul a kismamák egy részénél az asztma terhesség alatt?

A pontos ok nem ismert, de valószínűleg a terhesség idején megemelkedő endogén kortikoszteroid szint játszik fontos szerepet a javulásban.

Miért romlik a kismamák egy részénél az asztma terhesség alatt?

Sok esetben a gyomorsósav nyelőcsőbe történő feljutása áll a háttérben, ami böfögést és gyomorégést is okoz. Máskor orrmelléküregi gócok, vírusinfertőzések vagy a fokozott stressz okoz állapotromlást.

Szoptathat-e az asztmás kismama?

Az asztmás kismamát is biztatni kell a szoptatásra! Az anyatejbe átjutó gyógyszermennyiségeket pontosan még egyetlen vizsgálatban sem határozták meg, de semmilyen adat nem utal arra, hogy a teofillin származékok, a béta-agonisták, a kromoglikát vagy a szteroidok károsítanák az újszülöttet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?