Főleg a gyerekeket és a kamaszokat veszélyezteti a meningococcus

meningococcus

Szlovákiában évente 25–55 meningococcus baktérium okozta invazív fertőzés történik, s a betegek 10–15 százaléka nem éli túl a fertőzést. A Szlovákiai Pediátriai Társaság ezért felvilágosító kampányt indított arról, hogy ez a baktérium mennyire veszélyezteti a gyerekeket és a kamaszokat. 

A viselkedés veszélyei 

Nem titok, hogy a serdülők és a fiatal felnőttek idejük nagy részét közösségben, kollégiumban töltik, szabadidejükben érdekköröket, táborokat látogatnak. Ez nagyon megterheli szervezetüket, s hosszú távon testi és lelki kimerüléshez vezet. A meningococcus okozta fertőzés kialakulását a serdülők gyenge immunrendszere és specifikus viselkedése is elősegíti. A serdülők 25 százalékánál a meningokokkusz a természetes mikroflóra része. A szakemberek szerint ezzel magyarázható, hogy e korosztály körében nagyobb a fertőzés okozta halandóság. A fiatalok specifikus viselkedése azt jelenti, hogy lebecsülik testi képességeiket, nagy sportteljesítményre törekszenek, nem veszik figyelembe a fejlődő szervezet igényeit, nem riadnak vissza a szoros testi kontaktustól, egymás poharából isznak, csókolóznak, váltogatják partnereiket, keveset alszanak, testileg és szellemileg is túlterhelik magukat. 

Hogyan szaporodik a baktérium? 

A Neisseria meningitidis, vagyis a meningococcus baktérium orrgarati váladékkal vagy nyállal terjed. Ily módon tüsszentéssel, csókolózással, egymás poharának használatával is terjedhet. Legnagyobb veszélyben a 4 év alatti gyerekek, a dohányzók, a vírusos fertőzésben szenvedők, a klubok, bárok, vendéglők gyakori látogatói, az utazók, valamint a kollégiumban, kaszárnyában és börtönben élők vannak. 

Gyorsan öl 

Amikor a meningococcus a vérbe kerül, agyhártyagyulladást vagy vérmérgezést okoz. A kamaszok említett specifikus viselkedése miatt a fertőzés valószínűsége megközelíti a 70 százalékot. Erős fejfájás, magas láz vagy hányás jelzi, hogy a baktérium bekerült a véráramba. A beteg fényérzékennyé válik, tarkómerevség jelentkezik, végtagjai hidegek, levegő után kapkod. Ilyenkor azonnal hívni kell az orvost, mert a beteg állapota percről percre rosszabbodhat. Testén kiütések, véraláfutások jelennek meg, főleg a mellkason és a végtagokon, aminek szövetelhalás is lehet a következménye. Önkívületi állapotba kerülhet, és akár 24 óra alatt bekövetkezhet a halál. „Ilyenkor csak az azonnali diagnosztika és a komplex kezelés segíthet. A beteg nagy adag antibiotikumot kap egyenesen az érbe – magyarázza dr. Karol Králinský gyermekgyógyász, majd hozzátette: – A fertőzés következtében körülbelül minden tizedik beteg meghal, a túlélők ötöde pedig maradandó károsodással kénytelen tovább élni. Például súlyosan károsodhat a beteg agyműködése, elveszítheti hallását, vagy végtagjait csonkolni kell.” 

Az aktív megelőzés fontossága 

Világviszonylatban a meningococcus baktériumok 135 ezer ember halálát okozzák évente. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért rendkívül fontosnak tartja, hogy az emberek tudják: védőoltással megelőzhető a fertőzés. Néhány országban az agyhártyagyulladást és vérmérgezést okozó meningococcus elleni vakcina a nemzeti oltási program része, s az egészségbiztosítók a kisgyermekeknek és a többi legveszélyeztetett csoportnak fizetik a vakcinát. Ezek közé az országok tartozik egyebek mellett Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Ausztria és Csehország. Ha elegendő számú ember kapja meg a védőoltást, kialakul az úgynevezett kollektív védelem, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nemcsak a beoltottakat védi meg a szérum, hanem azokat is, akik nincsenek beoltva. Szlovákiában többféle vakcina is forgalomban van, de mivel az oltás nem kötelező, így az egészségbiztosítók nem térítik meg a költségeket. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?