Figyelni kell a belső hangra

henrietta

Iszonyatosan pörgött az élete. Tunyogi Henrietta nyaralni sem szeretett. Ha mégis, akkor aktívan. Az ismert koreográfus és táncművész azután, hogy érezte: szorít a cipő, a jógában és a meditálásban tanulta meg, hogyan tud a legrövidebb időn belül visszazökkenni a megszokott kerékvágásba.

Indiába ment, ott ismerkedett meg mélyebben a mindfulnessnek nevezett buddhista meditációval. A mindfulness tudatos vagy éber jelenlétet jelent, amikor a figyelmünket célzottan a jelenre irányítjuk. Ilyenkor nem akarunk más tudatállapotot vagy különleges élményt, csak a dolgokat vizsgáljuk anélkül, hogy azok elsodornának bennünket.

Csak figyeljük őket, ahogyan kibontakoznak, majd eltűnnek, s ez a figyelem előítéletektől mentes: olyannak fogadjuk el a történéseket, amilyenek, és nem az elképzeléseinknek megfelelőknek akarjuk őket tenni.

Henrietta azóta akár 1-2 percre is egyenes gerinccel ül le, lelassítja a légzését. Ennyi elég arra, hogy nyugalomba kerüljön. Indiában végigcsinálta a 40 napos csendfogadalmat, de figyelmeztették, hogy itthon ezt nem tudja majd megvalósítani. Azt tanácsolták neki, hogy naponta 2-2 percre üljön le, az orron keresztül lassan lélegezzen ki és be úgy, hogy ne tartson szünetet a légzések között. A lassú légzéssel az ember egész szervezete megnyugszik. Henrietta ezt alkalmazza, ha fáradt vagy ideges. Az a fontos, hogy mindenki hallgasson a belső hangra, mert ez jelzi, hogy mire van szüksége. Ezeket a jeleket nem szabad ignorálni. A koreográfus figyelmeztet: mindenkinek van egy saját igénye, ritmusa. Ő maga például szeret este nyolckor lefeküdni, reggel viszont négykor kelni. Ez az ő természetes ritmusa. Nem igyekszik valótlan képet mutatni magáról. Ahhoz, hogy harmóniában éljen, természetesnek kell lennie. Persze néha fáradt, nyűgös, de ezt is el kell fogadni.

Rendszeres éberségmeditációval, gyakorlással meg lehet tanulni mindezt, s később természetessé válik, hogy folyamatosan ebben éljünk. Henrietta koreográfusként kreatív munkát végez, ahol elengedheti magát. Sokan úgy hitték, hogy ez és a mindfulness kizárja egymást. Pedig nem! Minél inkább a jelenben van, annál jobban szabadjára tudja engedni a gondolatait. Úgy látja, hogy ha nem vagyunk a jelenben, ha hagyjuk rohanni a gondolatainkat, általában egy negatív forgatókönyvet kezdünk írni, s ez stresszelő tényező. Fontos, hogy le tudjon nyugodni az elme, s ne azon gyötrődjön, hogy mi volt ma és mi lesz holnap.

(urbán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?