Fényvédőkrém nélkül senki ne menjen a napra!

Nem mindenki tudatosítja: a bőrrák az egyik legrosszindulatúbb daganatos megbetegedés. Gyorsan képez áttéteket, s előrehaladott stádiumban szinte gyógyíthatatlan. A betegség megelőzhető, hiszen legtöbb esetben a bőrrákot a nap sugárzása vagy a rosszul beállított szolárium okozza.

Nem mindenki tudatosítja: a bőrrák az egyik legrosszindulatúbb daganatos megbetegedés. Gyorsan képez áttéteket, s előrehaladott stádiumban szinte gyógyíthatatlan. A betegség megelőzhető, hiszen legtöbb esetben a bőrrákot a nap sugárzása vagy a rosszul beállított szolárium okozza. Az utóbbi években gyakran hallni az ózonréteg elvékonyodásának következményeiről, a káros sugárzásról. A szakértők szerint mégsem elégszer, mert egyre gyakoribb ez a kórkép.

Napozó lányok, idősebb nők, naphosszat a tűző napon ugráló ifjak és feketére égett aszott idős férfiak, akik tudják, hogy az éltető energiából kevesebb is elég volna, mégsem képesek abba hagyni a barnulási versenyt. Pozitív biológiai és pszichés hatásról tartanak előadást a „fehérbőrűeknek”, s gyakran csak akkor döbbennek rá szenvedélyük következményeire, amikor már késő.

Sokan azért akarnak barnák lenni, mert úgy vélik, a fehér bőr számukra előnytelen. A bőrgyógyászok pedig egyre csak ismétlik: a kevés sokszor több, fényvédőkrém nélkül senki se menjen a napra, s ha nem teljesen egészséges a bőre, fokozottabban védje magát. Mert a napfény, főként a déli órákban, veszélyes. Sokan azért könnyelműsködnek – állítják a bőrgyógyászok – mert a napozás következményei esetleg csak hosszú idő múltán jelentkeznek. Gyakran tíz-, húsz-, harmincévi lappangás után mutatkozik meg a bőrdaganat.

A napozás (szoláriumozás) következtében idő előtt ráncok jelennek meg a száj és a szem körül. Az erek átlátszanak a bőrön, a nyakon barna foltok, a testen pedig különféle kinövések jelenhetnek meg. Bár épp a szépség miatt napoznak az emberek, főleg a nők, a napsugár valójában öregíti és elpusztítja a bőrt alkotó elasztikus rostokat.

A tavaszi napsütés napozásra csábít. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni: le lehet égni akkor is, ha felhős az ég, hiszen a káros ultraibolya sugarak láthatatlanok. Az onkológusok szerint minden egyes sejt daganatsejtté válhat, s ha bejut a vérbe, áttét keletkezik. Szerintük látványos a különbség a normális és a napfénynek tartósan kitett bőr szerkezete között. A sejtek egy ideig még képesek kijavítani a krónikus napsugárzás okozta károkat, de idővel ez a képesség gyengül. Az ionizáló sugárzás bármelyik formája, legyen az UV, vagy RTG, esetleg izotóp, károsítja a sejt örökítő anyagát. És ez vezet a daganat kialakulásához. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?