Tudja mi a különbség a tehén-, a kecske- vagy a szójatej között? Hogy mi az az élőflóra, vagy hogy miért nem ehetnek tejterméket a laktózérzékenyek? Érdeklik a válaszok? Olvasson tovább!
Fehér egészség
A tej és a tejtermékek a leggazdagabb kalciumforrások, fél liter tejjel fedezni tudjuk a napi kalciumszükségletünk 60-70 százalékát. Az egészséges csontfejlődéshez a gyerekeknél elengedhetetlen, időskorban pedig kiemelt szerep jut a tejnek illetve a tejtermékeknek, amelyek még A-, D-, B1-, B2-, B12-vitamint, valamint magnéziumot és cinket tartalmaznak. Naponta 3-4 egységnyi az ajánlott mennyiség. (1 egység: 2 dl tej, 3 dkg sajt, vagy 5 dkg túró.)
A tej fajtái közül melyik az egészségesebb?
Igaz, hogy szójatejnek a legalacsonyabb az energiatartalma, de a kalciumtartalma is jóval kisebb. Mivel ez növényi eredetű, nagy előnye, hogy nincs benne telített zsírsav és tejfehérje (tehát a tejfehérje-érzékenységben szenvedők is fogyaszthatják), viszont tartalmaz a szervezet számára előnyös többszörösen telítetlen zsírsavakat. A kecsketejben a legtöbb az energia és a zsír, a káliumból viszont kevesebb van benne.
A legtöbbet tehéntejből fogyasztunk. Mire figyeljünk, ha a legegészségesebbet akarjuk megvenni?
A legfontosabb talán az eltarthatósági idő, főleg a friss, kb. 3-7 napig eltartható tejek esetében. Az UHT (ultrapasztőrözött) tejek több hónapig is eltarthatók. E tejek gyártását a modern életmód hívta életre, hiszen kényelmi élelmiszereknek tekinthetők. A nyers tej mikrobiológiailag veszélyeket rejthet. Számos tévhit kering, hogy az UHT-tej a feldolgozás alatt veszít tápértékéből. Néhány vitamin mennyisége alacsonyabb lehet az UHT-tejben, viszont egyes állapotokban a fogyasztása kedvezőbb lehet.
Sokszor halljuk mostanában a joghurtokkal kapcsolatban, hogy „élőflórás”. Mit jelent ez?
A tejtermékek, főleg a joghurtok előállításakor élő mikróbákat tartalmazó kultúrákat adnak, ezért élőflórás egy termék. A probiotikumok jótékony hatású tejsavbaktériumok, amelyek a tápcsatornában pozitív hatást fejtenek ki: segítik a bélflóra egyensúlyának megőrzését és kialakítását.
A zsírtartalom befolyásolja a tej, a tejföl ízét? Tényleg a light az egészségesebb?
A hazai lakosságra jellemző a túlzott zsírbevitel, ezen belül is a magas állati eredetű zsírfogyasztás. Csökkenthetjük a zsírbevitelünket, ha a 2,8 százalékos zsírtartalmú tej helyett az 1,5-öst választjuk, a 20 százalékos tejföl helyett a 12 százalékost, de a tejföl helyett használhatunk joghurtot is. A light jelzés a tejtermékeknél a zsírtartalomra vonatkozik. A fogyókúrázóknak érdemes az energiatartalmat is megnézniük, mert lehet, hogy bár egy termék csökkentett zsírtartalmú, viszont több szénhidrátot, azaz kalóriát tartalmaz.
Vajjal vagy margarinnal kenjük meg inkább a kenyerünket?
A vaj állati eredetű, míg a margarin növényi eredetű zsiradék. Csökkenteni kell a kenyérkenéshez, a főzéshez használt zsiradék mennyiségét, legyen szó akár margarinról, akár vajról. Kimutatták, hogy a növényi eredetű zsiradékok csökkentik a vér koleszterinszintjét, ezért inkább a margarint ajánlják a szendvicskészítéshez. Ám a „mindent lehet, csak mértékkel” elv alapján a vaj is megengedett, ha nem visszük túlzásba a fogyasztását.
Miért jó, ha rendszeresen eszünk túrót és sajtot?
A túró és a sajt is a tejtermékek csoportjába tartozik. A tej és a tejtermékek csoportból naponta 3-4 egységet ajánlott enni, ezért, aki nem iszik tejet, annak a túrófélék, sajtok, savanyított készítmények jelenthetnek megoldást. A sajt koncentrált formában tartalmazza a tej értékes összetevőit, viszont a zsírtartalom tekintetében az alacsonyabb, sovány sajtokat keressük. A túró a sajtkészítés első fázisában készül, amikor is a túró és a savó szétválik.
A sajtok ásványi anyag- és vitamintartalma jóval magasabb, mint a túróé.
A kalciumban gazdag élelmiszereknél egyébként ügyelni kell azok foszfortartalmára is. A túlzott foszforbevitel ugyanis „kiszivattyúzza” a kalciumot a szervezetből. A félzsíros étkezési túró vagy a hagyományos ömlesztett sajtok – bár tejből készülnek – kétszer, két és félszer annyi foszfort tartalmaznak, mint kalciumot.
Az édes tejkészítmények kevésbé hizlalnak, mint a csokik, kekszek?
100 gramm joghurthab 98 kcal-t tartalmaz, míg a vaníliás túrókrém 230 kcal-t, ráadásul a joghurthabban tizedannyi zsír található, mint a túrókrémben. A csokoládéból alkalmanként 30 grammnyi az ajánlott mennyiség, ami 160-200 kcal-nak felel meg.
Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek jobban beilleszthetők a fogyókúrás étrendbe, de a csokoládét is fogyaszthatjuk kis mennyiségben, ha főétkezések után esszük hetente maximum 2-3 alkalommal, valamint kiegyensúlyozott táplálkozás mellett rendszeresen mozgunk.
A laktózérzékenyeknek, tejfehérje-allergiásoknak mire kell vigyázniuk?
A laktóz a tejben és a tejtermékekben található tejcukorfajta. Az erre érzékenyek nem tudják a laktózt lebontani. A tejfehérje intolerancia egy allergiás eredetű megbetegedés. A tejcukor-érzékenység főleg az emésztőrendszer problémája, míg a tejfehérje-allergia a bőrön kiütések formájában is megmutatkozhat.
A tejfehérje-allergiásoknak teljesen tejmentesen kell táplálkozniuk. A tejcukor-érzékenységben szenvedőknél egyéni tolerancia kérdése, hogy mennyi és milyen tejtermékeket tudnak fogyasztani: mivel a tejtermékek egy része csak elenyésző mennyiségű laktózt tartalmaz.
Káros lehet-e az egészségünkre, ha túl sok tejet és tejterméket fogyasztunk? Mekkora a napi ideális adag?
A túlzott kalciumbevitel miatt a csontok elmeszesedhetnek. Akik hajlamosak a vesekőre, azoknak tartózkodniuk kell a magas kalciumtartalmú ételek túlzott fogyasztásától, mert a kalcium a cink- és a vas felszívódást gátolhatja. A tej állati eredetű zsiradékot tartalmaz (pl. koleszterin), ennek túlzott bevitele növeli a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. (cs. l.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.