A fogamzásgátlás modern módjai költségesek, s akadnak köztük olyanok is, amelyekre az adott fél nem szívesen vállalkozik. A megfigyeléseken alapuló ősi módszerek sem elvetendők, de állandó figyelmet és pontos értékelést igényelnek.
Fegyelem és pontosság
Évezredek óta próbálkoznak a nők fogamzóképességük szakaszosságának megfigyelésével, hogy a nem kívánt terhesség elkerülésére a fogamzóképesség heteiben megtartóztassák magukat a szexuális örömöktől. Az efféle „monitoring” modern változatában egyrészt a testük hőmérsékletéből, másrészt a nyáluk, váladékuk sűrűbbé válásából következtetnek az ovuláció, a tüszőrepedés időszakára. Mások a testhőmérsékletük változásából vonnak le hasznos következtetéseket e témában.
Ezeket a természetes – és költségmentes – megelőző módszereket elemezte Németországban, a heidelbergi egyetemen Petra Frank-Herrmann kutatócsoportja, s azok alapján kidolgozta az STM (szimpto-thermal metódus) kombinált módszert. A Human Reproduction szakfolyóiratban közzétett vizsgálataik során 900, 19-42 év korú közötti nőt vontak be a módszer alkalmazhatóságát bizonyító kísérletekbe.
Az STM-eljárás heidelbergi kidolgozói kis tanfolyamokon készítették fel a vállalkozó nőket. Meg kellett tanulniuk a helyes hőmérést és váladék-elemzést. Ügyelniük kellett a saját ciklusuk idejére is, mert az egyénenként 22-35 nap között változó lehet. Amikor elérkezett a fogamzásképtelen időszak kezdete, abbahagyhatták az önfigyelést, a ciklus végéhez közeledve pedig újra kellett kezdeniük a méréseket. Az eredmény igazolta a várakozásokat: a valójában több régi módszert egyesítő eljárás alkalmazói a terhességet csaknem tökéletes biztonsággal elkerülhetik, azonban a menstruációs ciklus nagyobbik részében, vagyis a fogékony időszakokban fel kell hagyniuk a szexuális élet klasszikus formáival.
Ez megállapodott pároknál megértéssel, türelemmel megoldható. Ám az önálló nők esetében nem mindig szerencsés ilyenkor a türelmetlen partner közeledését elutasítani, mert az egy ígéretes, kezdődő kapcsolat felbomlását is okozhatja. Ezért az STM kidolgozói ilyen esetekben az egyébként több mint 99 százalékos biztonságot nyújtó óvszer használatát javasolják. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.