Fülfertőzést ne csak gyógyszerrel!
Évente kétmillió amerikai és több százmillió más országbeli gyermeket érint világszerte a fülgyulladásnak az a formája, amely gyakorlatilag nem, vagy alig okoz tüneteket.
EZ-AZ
Évente kétmillió amerikai és több százmillió más országbeli gyermeket érint világszerte a fülgyulladásnak az a formája, amely gyakorlatilag nem, vagy alig okoz tüneteket. Az amerikai gyermekgyógyászok most közzétett hivatalos ajánlása szerint ilyen esetekben elegendő, ha az orvos megfigyeli a beteg gyermeket, s legalább három hónapon át semmilyen kezelést nem alkalmaz. Ilyenkor az esetek legalább 75 százalékában a beteg fül három hónapon belül „magától” meggyógyul, valójában azonban természetesen a szervezet öngyógyító képessége érvényesül. Az ilyen állapotot gyakran „csendes” fülfertőzésnek is hívják, és nemegyszer megfázást követően alakul ki. A picinek folyik a füle, időlegesen romlik a hallása, és az is előfordul, hogy lassabban tanul meg beszélni. Eddig az volt az orvosi gyakorlat, hogy gyógyszert – általában antibiotikumot – adnak, és kisebb műtét keretében egy csövet öltettek be a fülébe, hogy a váladék távozni tudjon. A mostani hivatalos ajánlást a Pediatrics című szaklapban tették közzé. A cikkből kiderül, hogy az Egyesült Államokban az ilyen „csendes” fülfertőzések kezelésére eddig évi 4 milliárd dollárt fordítottak, beleértve a gyógyszerek és az operációk költségét is. Az új irányelvek hangsúlyozzák: nemcsak antibiotikumot felesleges adni a beteg gyermeknek, hanem antihisztaminokra és a vérbőséget csökkentő gyógyszerekre sincs szükség.
Az asztmások teljesebb életéért
Az asztma sajnos már egészen kicsiknél is kialakulhat. Ez a leggyakoribb gyermekkori – nem fertőző – krónikus betegség. Idült légúti betegség, a hörgő nyálkahártyája állandósult gyulladása, amely a hörgők időszakos szűkületével jár, amit a gyermek rohamszerű légszomjként, sípoló légzésként él meg. Oka eddig ismeretlen, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a betegség genetikai és környezeti tényezők komplex összejátszásának eredménye. Ma már sokféle igen hatékony terápiás lehetőség áll az orvosok rendelkezésére az asztma kezelésében. Azonban a gyermekek – különösen a kisebbek – nehezen vehetők rá arra, hogy belélegző készítményeket használjanak. Őket és szüleiket segíti az a nemrégiben megjelent cseresznye ízű rágótabletta, amely az amerikai, és az európai Tüdőgyógyász Társaság egyöntetű ajánlásával került be az asztma elleni fegyvertárba. Enyhébb és közepesen súlyos betegség esetén – attól függően persze, hogy a gyermeknek milyen típusú asztmája van – akár egymagában is meghozhatja a kívánt hatást. A rágótabletta nemcsak azért előnyös szer a gyermekek kezelésénél, mert szájon át bevehető, és kellemes íze miatt szinte nem is emlékeztet arra, hogy gyógyszer, hanem azért is, mert naponta csak egyszer kell használni. ĺgy az asztmás gyerek biztosabban beveszi. A nemrégiben befejeződött nemzetközi PREVIA vizsgálat, amelyben 23 ország 59 asztmacentruma részt vett, más előnyökről is beszámol, köztük arról, hogy a rágótabletta szedése a fizikai terhelés által kiváltott hörgőgörcsöt is megelőzheti. (term)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.