A pneumokokkusz – teljes nevén Streptococcus pneumoniae – baktériumot az 1800-as évek vége óta ismerik. Több mint 90 típusa közül csak néhány okoz súlyos, akár halálos kimenetelű megbetegedést. A kórokozó kizárólag az embert betegíti meg, a fertőzést az egyik ember cseppfertőzéssel adja tovább a másiknak.
Évente 126 megmentett élet
Fontos tudni, hogy baktériumok az egészségesek orrüregében, garatában anélkül is jelen vannak, hogy a szervezetben bármilyen betegséget okoznának. Ezek közül a pneumokokkusz az egyik leggyakrabban előforduló mikroorganizmus.
A baktériumhordozó állapot könnyen veszélyessé válhat a kicsik számára, ugyanis e békés kórokozó előre nem látható külső, illetve belső hatásra igen agresszívvá válhat. Ekkor az orr- vagy a garatüreg nyálkahártyáját áttörve a véráramba kerülhet, s ott súlyos, akár életveszélyes betegségeket – agyhártyagyulladást, vérmérgezést, tüdőgyulladást – okozhat.
Csaknem minden negyedik, pneumokokkusz kiváltotta agyhártyagyulladásos csecsemő belehal a fertőzésbe, a túlélők pedig gyakorta maradandó károsodást szenvednek. Az is előfordulhat, hogy a pneumokokkusz ugyan nem töri át a szervezet védelmi vonalát, mégis betegséget okoz. Az orrgarat ugyanis összeköttetésben van a középfüllel és a melléküregekkel, így oda közvetlenül eljuthat.
A pneumokokkusz által okozott egyéb betegségek közül a leggyakoribb a középfülgyulladás. A szövődmények súlyossága, vagy a kórokozó antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája miatt létfontosságú a hatékony megelőzés, ami jelenleg egyedül a védőoltást jelenti.
Szlovákiában tavaly január elsejétől hozzáférhető a baktérium elleni vakcina. Hivatalosan tegnap óta, valójában azonban mától kibővült azoknak a gyermekeknek a köre, akiknek a biztosítók csaknem teljes egészében megtérítik a szérumot.
Kik kaphatnak ingyen védőoltás?
a 37. hét előtt születettek
azok, akiknek születési súlyuk nem haladja meg a 2500 grammot
akiknek többször volt középfülgyulladásuk
akik krónikus légzőszervi vagy kardiológiai betegségben szenvednek
akiknek specifikus anyagcsere-, vese- vagy immunológiai zavaruk van
akiknek nincs lépük, vagy ha van, nem jól működik
A pneumokokkusz okozta fertőzés számukra a legveszélyesebb. Az egészségbiztosítók csak kétéves korig fedezik a kiadásokat, ezután már a szülőnek kell fizetnie. „Nagy előrehaladásnak tekintem azt a tényt, hogy az immunizációs bizottság kidolgozta, a kategorizációs bizottság pedig jóváhagyta a kétéves gyermekek azon diagnózisainak jegyzékét, amelynek alapján a vakcinát a biztosítók fizetik. A következő lépés az lehetne, hogy minden gyermek kötelezően és ingyen megkapná a védőoltást úgy, ahogyan azt Európa 13 országában megkapják” – nyilatkozatta Pavol Šimurka gyermekorvos.
„Feltételezhetően az akut középfülgyulladás eseteinek csaknem 50 százalékát is a pneumokkokusz okozza – mondta dr. Janka Jakubíková gyermekorvos, majd hozzátette: – Szlovákiában évente kb. 200 gyermeken hajtanak végre a közéfülgyulladás szövődményeként műtétet.”
Az oltás gazdasági háttérét vizsgálva 10 ország bevonásával felmérést végeztek, amelyből kiderült, hogy ha minden gyermeket beoltanának, évente 126 életet lehetne megmenteni, s 8000 pneumokokkusz okozta betegséggel kevesebb lenne. Ennek tükrében bármennyire is soknak tűnik a teljes vakcináció költsége (csaknem 250 millió korona), megérné a ráfordítást, mert megszabadulnánk a sokszor halált, nem ritkán pedig tartós károsodást okozó baktérium okozta veszélytől. (ki-o)
A PNEUMOKOKKUSZ OKOZTA BETEGSÉGEK
Tüdőgyulladás
A tüdőszövet gyulladása, amelyet baktériumok, vírusok vagy gombák okoznak. A bakteriális eredetű tüdőgyulladás leggyakoribb okozója a pneumokokkusz. Az átlagos kórházi kezelés 15 napot vesz igénybe, az átlagos antibiotikumos kezelés hossza 13 nap. A gennyképződés a tüdőgyulladás súlyos szövődménye, ez a bakteriális fertőzés velejárója.
Középfülgyulladás
Hirtelen erős fülfájás, halláskárosodás, láz, hányás, hasmenés jellemzi. Leggyakrabban baktériumok okozzák, ritkábban vírusok. A feltételezések szerint az esetek 50 százalékában a pneumokokkusz a felelős. Ha a gyulladás a környező csontokra is átterjed, akkor a műtét elkerülhetetlen. Krónikus gyulladás és tartós halláskárosodás lehet a következménye.
Agyhártyagyulladás
A baktériumok a központi idegrendszerbe jutnak. Az esetek 25 százalékában a gyermek halálával végződik a betegség. A legutóbbi tanulmányok szerint hat gyermek közül egy szellemi fogyatékossá válik.
Bakteriémia
A pneumokokkusz bekerül a vérkeringésbe, és ott szaporodni kezd. Vérmérgezést és a szervek károsodását okozhatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.