Ételtől soha ne betegedjünk meg!

étel k

A biztonságos élelmiszerek fogyasztásának igénye a koronavírus-járvány kirobbanása óta még jobban előtérbe került. A Nemzetközi Táplálkozási és Mezőgazdasági szervezet (FAO) és az Egészségügy világszervezet (WHO) nemrég tette közzé azokat a szabályokat, amelyeket különösen most, nyár elején jó, ha betartunk. Ennek alapján válogattuk össze a legfontosabb tudnivalókat.

Rég ismert, hogy az élelmiszereket baktériumok, méreganyagok, vírusok, paraziták és vegyszerek fertőzhetik meg, s ezek több mint 200 betegséget okozhatnak. Az EU-ban átlagosan 5 000 zoonózis, vagyis állatról emberre és emberről állatra terjedő betegség okozta járványt regisztrálnak. Az ilyen betegség szúnyoggal, kullanccsal és élelmiszerrel terjed. Leggyakoribb zoonózis a kampilobakteriózis, aminek forrása a rosszul hőkezelt baromfihús, a nem pasztörizált tej és tejtermék, továbbá a szalmonellózis, aminek forrása a tojás és a belőle készült termékek vagy a rosszul hőkezelt baromfihús.

Legfontosabb a tisztaság

A betegségek megelőzésének alapkövetelménye a tisztaság. Azt talán nem is kell külön hangsúlyoznunk, hogy ha élelmiszerrel dolgozunk, előtte és közben is mossunk kezet. Minden felületet és eszközt, amit főzéskor használtunk, szintén alaposan mossunk meg. Ügyeljünk arra, hogy a konyhában ne legyenek rovarok vagy más élőlények. Fontos tudni, hogy a mikroorganizmusok kézzel, törlőkendővel, konyhai eszközökkel – főleg a vágódeszkán terjednek. Mindenképpen meg kell akadályozni, hogy az ételbe kerüljenek.

Érdekes

A veszélyes akrilamid

Az akrilamid olyan vegyi anyag, amely főleg keményítőt tartalmazó élelmiszerekben képződik sütéskor. A laboratóriumi tesztek azt mutatják, hogy az akrilamid állatoknál rákot okoz, s ennek alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az akrilamid tartalmú élelmiszerek fogyasztása embernél is fokozza a rák kialakulásának veszélyét. Akrilamidot tartalmaz a kávé, a krumplipehely, a sült krumpli, a keksz, a ropogós pékáru. A krumpli és krumplitermékek akrilamidtartalmát úgy csökkenthetjük, hogy nem hűtőben, hanem sötét, száraz, hűvös helyen, 6 fok feletti hőmérsékleten tároljuk, a sérült, csírázó krumplit nem használjuk fel, a nyersen felszeletelt krumplit vagy zöldséget sütés előtt néhány percre vízbe áztatjuk. Ezzel csökken a cukortartalma, amiből az akrilamid képződik. Fontos, hogy aranyszínűre, ne pedig barnára süssük, és minden sötétebb darabot távolítsunk el. Ha kenyeret sütünk, szintén érvényes, hogy aranyszínűre, ne pedig barnára süssük.

A nyers és főtt távol legyen egymástól

A nyers húst és a tengeri élőlényeket helyezzük távol a többi élelmiszertől, s jó, ha a húsra, valamint a zöldségre és a kenyérre más-más kést használunk. A nyers élelmiszerek, különösen a hús veszélyes mikroorganizmusokat tartalmaz, amelyek a többi élelmiszert is megfertőzhetik.

Alaposan főzzük meg

Ez elsősorban a húsra és a tengeri élőlényekre, a darált és a göngyölt sült húsra vonatkozik. A baromfi esetében győződjünk meg arról, hogy megfőtt-e alaposan, hogy nem rózsaszín-e a leve. Ha legalább 70 C-fokon főzünk, akkor csaknem minden veszélyes mikroorganizmus elpusztul.

Biztonságos hőfokon tároljuk

A főtt étel szobahőmérsékleten ne maradjon két óránál hosszabb ideig. A gyorsan romló élelmiszereket hűtsük le és tegyük hűtőbe, legjobb 5 C-fok alatti hőmérsékletre. A mikroorganizmusok szaporodása 5 C-fok alatt vagy 60 fok felett lelassul vagy teljesen leáll.

Csak hibátlan nyersanyagot használjunk

Mindig friss és egészséges élelmiszert használjunk. Azokat helyezzük előtérbe, amelyeket biztonságosan, például pasztörizálással készítettek. A gyümölcsöt és zöldséget fogyasztás előtt mossuk meg. Ha lejárt az élelmiszer szavatossági ideje, ne fogyasszuk el. Ha valamely alapanyag penészes, ne használja fel, mert az ételt is megfertőzi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?