Napjainkban számos akut vagy krónikus májgyulladást okozó vírust ismer az orvostudomány. A legismertebb az A, B, és C típusú kórokozó. Ezek mikrobiológiai tulajdonságai, felépítése lényegesen eltér egymástól.
Észrevétlen, alattomos betegség
– Az A és a B típusú májgyulladás óvintézkedésekkel, életmóddal, valamint védőoltással megelőzhető és gyógyítható. A C típusú hepatitisz alattomossága abban rejlik, hogy hosszú évekig a fertőzött nem sejti, hogy romlik a májműködése, veszélybe került az élete, sőt, megfertőzheti közvetlen hozzátartozóit is – ismertette a tudnivalókat dr. Ivan Schréter professzor, az egészségügyi minisztérium járványügyi szakértője az október 1-jei hepatitisz elleni világnap alkalmából rendezett szimpóziumon. Elmondta, a WHO 2004-ben azért vette fel a májgyulladás elleni küzdelmet a világnapok listájára, hogy felhívja a lakosság figyelmét a fenyegető veszélyre. A 21. század nagy feladata az emberek tájékoztatása, hiszen azon kívül, hogy 180 millió beteget jegyeznek, évente milliók fertőződnek meg anélkül, hogy tudnának róla. A szervezet méregtelenítését végző májsejtek pusztulásának tragikus következménye van: májzsugorodás, esetenként májrák léphet fel. A krónikus C típusú májgyulladás általában tünetmentes, a fáradékonyság, teljesítménycsökkenés okát, az enyhe emésztési zavarokat sem a beteg, sem kezelőorvos nem keresi.
– Gyakran tapasztaljuk – tudatta dr. Jozef Holomáň professzor, a Hepatológiai Társaság elnöke, – hogy a gyanús májtesztek ellenére azért nem gondol senki a C típusú májgyulladásra, mert a közvélemény úgy tudja: ez a betegség csak a kábítószer-élvezőket fenyegeti. Sajnos, a valóság ennél drámaibb: a legveszélyeztetettebbek azok az emberek, akik 1992 előtt adtak vért, plazmát, illetve azok, akik vérátömlesztést kaptak. Ugyanis a vírust csupán 1989-ben fedezték fel, tehát a vérkészítmények szűrése fel sem merülhetett. Más kérdés, vajon az egészségügyi intézetekben megfelelően sterilizálták-e a segédeszközöket, mert vannak betegek, akik műtétkor kaptak fertőzést. Szlovákiában 1992 óta minden egészségügyi intézetben szűrik a donorokat, a korszerű sterilizálás pedig szinte teljesen kizárja a fertőzés lehetőségét. Tudatosítani kell viszont, hogy főleg az amatőr, nem steril körülmények között végzett tetoválás, testdísz felhelyezése, a meggondolatlan nemi kapcsolat is okozhat fertőzést. Nem titok, hogy az esetek zömében nem deríthető fel a fertőzés forrása. A professzor figyelmeztetett: a fertőzés a testváladékkal való közvetlen vagy közvetett kapcsolat révén, az intravénás kábítószerezők közös tűhasználatával terjedhet.
A betegséggel kapcsolatos kérdésekre munkanapokon 13 és 18 óra között a 0800 111 118 ingyenes telefonszámon szakértők válaszolnak. (péterfi)
Kampány a megelőzésért
A Roche Slovensko gyógyszertársaság az elkövetkező hetekben felvilágosító kampány keretében hívja fel a lakosság figyelmét a lappangó veszélyre, hangsúlyozva nemcsak a megelőzés, hanem a mielőbbi kezelés fontosságát. Vérvizsgálatot ajánl azoknak, akik a nyáron nem megfelelő feltételek között tetováltatták magukat, netán szerelmi kalandba keveredtek. A WHO szerint Görögországban, Olaszországban, de főleg Tunéziában, Egyiptomban, Indiában, Dél-Amerikában jelentős a lakosság fertőzöttsége a C típusú vírussal. Egyes források szerint a lakosság 10-20 százaléka fertőzött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.