A bőr határ a szervezet és a környezet között, s rendkívül sokrétű feladatot lát el. Véd a fizikai, kémiai és mikrobiológiai ártalmaktól, a külső hőingadozásoktól, a verejtékmirigyek és érrendszer révén szabályozza a hőmérsékletet és vérnyomást.
Előnyök és hátrányok
A hormontartalmú kenőcs hatóanyaga a mellékvesében termelődő hormon szintetikus változata. Ez a hormon a kortizol. A mellékvesében csak kevés raktározódik, hiszen mindig a szükségletnek megfelelő mennyiség termelődik. A kortizol részt vesz a fehérje- és zsíranyagcserében, emeli a vércukorszintet, hat az idegrendszerre, befolyásolja a hangulatot, a viselkedést, s álmatlanságot okoz. Ezt a hormont és szintetikus származékait nemcsak krémben, hanem számos tablettában, injekcióban is alkalmazzák. A glukokortikoidok a legerőteljesebb gyulladásgátló vegyületek. Függetlenül a gyulladást kiváltó októl, mérsékelik vagy megszüntetik a gyulladás korai és késői tüneteit. Rendkívül sokrétű hatásuk miatt alkalmazásuk is sokoldalú. Főleg anyagcsere- és mellékvese-zavarok, továbbá gyulladásos megbetegedések, allergiás tünetek, szembetegségek, agyödémák, leukémia kezelésére használják. E sokoldalúan felhasználható hatóanyagnak nagyon sok súlyos mellékhatása van, amelyek tartós alkalmazás után, vagy az alkalmazás abbahagyása után jelentkezhetnek. Az egyik leggyakoribb mellékhatás a mellékvesekéreg működésének zavara.
A hormontartalmú kenőcsöket főként a bőr gyulladásos megbetegedései esetében alkalmazzuk, mert csökkentik az ún. gyulladáskeltő vegyületek képződését. Az allergiás tüneteket is mérsékelik. Hatásuk kifejlődéséhez azonban idő kell, a gyorsan kialakuló allergiás reakciók megszüntetésére tehát nem alkalmasak. Allergiás betegek esetében csak akkor szabad tartós szteroidkezelést alkalmazni, ha egyéb kezelés nem hoz eredményt, vagy ha a tünetek elviselhetetlenek. A bőrbetegségek közül bizonyos ekcémák, bőrgyulladások, pikkelysömör kezelésére alkalmasak. Hangsúlyozni kell, hogy a kortikoidok gyulladáscsökkentő hatása tüneti, azaz csak a gyulladásos reakciókat nyomják el, a kiváltó okot azonban nem szüntetik meg. Helyileg kenőcs, krém, spray vagy hab formájában alkalmazzuk őket, de nem szabad elfelejteni, hogy nagyobb felületen történő tartós használatával az egész szervezetet veszélyeztető mennyiség is bejuthat a vérkeringésbe. Ezt a folyamatot bizonyos vegyületek is segítik, pl. a szalicilsav, a tejsav. Mivel bőrbetegségek esetén a hámréteg is sérül, e hormonok még könnyebben bejutnak a szervezetbe. Érdekességként jegyzem meg, hogy az arcbőrről 10-szer könnyebben jut be a hormon a vérkeringésbe, mint a végtagokról.
Mellékhatások azonban nemcsak akkor alakulhatnak ki, ha már bejutott a szteroid a vérkeringésbe, hanem különböző külső bőrelváltozásokat is okozhat. Csökkenhet a bőr mikroorganizmusokkal szembeni ellenálló képessége, bőrsorvadás alakulhat ki az érintett helyen, csökkenhet a bőr rugalmassága.
Általános elv, hogy a hormontartalmú készítmények nem alkalmasak hosszú ideig tartó kezelésre. Alaposan mérlegelni kell a várható előnyöket és a kiszámítható hátrányokat. Ennek eldöntését azonban mindenképpen bízzuk szakemberre.
A szerző gyógyszerész
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.