Elhalt sejtek nélkül

Szokatlanul hosszú és forró nyár van mögöttünk. Aki csak egy kicsit is szeret napozni, az idén nem panaszkodhatott, hiszen sok meleg, sőt trópusi nap volt. Az embereket látva mintha nem érdekelné őket a bőrorvosok figyelmeztetése a napozás öregedést gyorsító hatása.

Szokatlanul hosszú és forró nyár van mögöttünk. Aki csak egy kicsit is szeret napozni, az idén nem panaszkodhatott, hiszen sok meleg, sőt trópusi nap volt. Az embereket látva mintha nem érdekelné őket a bőrorvosok figyelmeztetése a napozás öregedést gyorsító hatása. Itt az ideje, hogy alaposan szemügyre vegyük arcunkat, testünket: milyen nyomokat hagyott rajta a nyár. A bőrhámlasztás hívei, ha szakszerűen végzik a peelinget feszes, sima bőrt ígérnek.

A peeling a bőr korral járó természetes és a napsugárzás okozta öregedésének leghatásosabb ellenszere. A fiatal bőrt vékony, több, egymás felett álló, hullámforma szerkezetű szaru fedi. A fényt úgy veri vissza, hogy jellegzetesen, gyöngyszerűen csillog. A szaru állandóan megújul, a felső sejtréteg folyamatosan elhal, leválik, és az alsóbb rétegekből származó új sejtek pótolják. Az életkor előrehaladtával és egyes külső tényezők hatására mint például a túlzott napozás , a regenerálódás lelassul. A külső elhalt sejtek nem válnak le folyamatosan, hanem összetapadnak, a szaruréteg egyre vastagabbá válik, fényét elveszti, fakónak, sápadtnak, fáradtnak tűnik, apró repedések, ráncok keletkeznek rajta. A peeling célja e felső rétegnek az eltávolítása.

A leggyakoribb mechanikus peelingek, akár egyszerű krémek (bőrradír), akár bonyolult orvosi-kozmetikai gépek, ugyanazon mechanizmus alapján működnek: a szaruréteg felső elhalt hámsejtjeit dörzshatásuk révén eltávolítják. Mellékhatásuk nincs, vagy minimális, de hatásfokuk is ennek megfelelő mértékű.

A kémiai, biológiai módszerek között vannak felszíni, közepesen mély és mély hatást elérő eljárások is. Valamennyi kellemetlen beavatkozás, legtöbbjük csak klinikai körülmények között végezhető, több-kevesebb veszéllyel, mellékhatással és nem utolsósorban fájdalommal jár.

AZ AHA VILÁGSIKERE

1989-ben két philadelphiai bőrgyógyász ismertette megfigyeléseit, miszerint: az elszarusodási zavarban szenvedő betegeiknél az AHA-kúra során nemcsak a kívánt hámlasztó hatást érték el, hanem sokaknak szebb lett a bőrük, az apróráncok, a korral járó foltok eltűntek. Ezzel az AHA elindult világhódító útjára és a 90-es évek slágere lett.

A hatás és az anyag külön-külön korábban is ismert volt. Tudjuk, hogy Cleopátra savanyú szamártejben fürdött, a francia úrhölgyek a szőlő levét csepegtették az arcukra, a 20-as évek tinédzserei pedig citromleves lemosást használtak pattanásaikra, szeplőikre. Magyarországi népszokás, hogy a menyasszony az esküvő előtti napokban borral mosakszik. A felismerés és a technológia az új, az, hogy a gyümölcsökből, cukornádból, alfa helyzetben hidroxilált szerves savak (citromsav, glikolsav, tejsav, borkősav) megfelelő keveréke eddig megoldatlan kozmetikai problémák kezelésére alkalmas.

A gyümölcssavak helyes használat esetén az eddig ismert hámlasztási eljárásoknál hatékonyabbak, biztonságosabbak, ugyanis hatásuk nem a hámsejtekre, hanem a felhám elhalt bőrsejtjeit összetartó ragasztószerű anyagra irányul. Ezt a „habarcsot“ oldva lepotyognak a „téglák“, az elhalt szarulemezek, így a hámlás felgyorsul. A szokásosnál gyorsabb hámlás elősegíti a felhám alatti sejtek osztódását, ez pedig a kollagéntermelést stimulálja. Mindezek következményeként a bőr hidratált, lágy és bársonyos fényű lesz, a pórusok összehúzódnak, a ráncok csökkennek, az elzáródott tüszők újra kinyílnak, kiürülnek, a gyulladások fokozatosan eltűnnek, a szeplők, májfoltok, öregségi foltok a pigmentált felszíni sejtek lelökődése miatt halványodnak.

A kozmetikában általában 20–40 százalékos koncentrációjú anyagokkal dolgoznak, otthonra 5–10 százalékos készítményeket ajánlanak. Ennél erősebb, 40–70 százalékos koncentrációban a bőrgyógyász kezében az AHA többek között alkalmas a halbőrűség, a lapos és öregkori szemölcsök, hegek kezelésére, az mitesszer enyhe és közepesen súlyos formáinak gyógyítására.

Miután az átlag vásárló híján van mindazon szakmai ismereteknek, körülményeknek, és eszközöknek, amelyekkel a szakember rendelkezik, a kereskedelemben kapható kozmetikumok a hatóanyagokat kisebb mértékben, az AHA esetében 38 százalékban tartalmazzák. ĺgy a hatás a sokszor magas árak ellenére is minimális, a hatékonyság személyenként változó, hiszen az átlagosnál zsírosabb bőr, vagy éppen lúgos kémhatású szappanok egyidejű használata ilyen alacsony koncentrációban közömbösítheti a savak hatását. Ezért nem ritka az elmaradt eredmény miatti csalódás.

MECHANIKUS RADĺR

Eléggé gyakran használják bőrhámlasztásra azokat a géleket, krémeket, amelyekben különböző eredetű durva részecskék vannak. Minél nagyobbak ezek a részecskék, annál könnyebben megsérülhet a bőrfelszín. A legkorszerűbb bőrradír azonban kímélően távolítja el az elhalt sejteket az egész testről. Előnye, hogy minden nap alkalmazható. A hidratáló anyagokat és selyemport tartalmazó készítményeket jól túri a bőr, s használat után selymes tapintású lesz tőle. Eltűnnek a baktériumokkal és más káros anyagokkal fertőzött sejtek. A zsírosabb bőrnek jót tesz, ha hetente kétszer-háromszor leradírozzuk, a többi típust elég hetente egyszer. Ha sérült, gyulladt vagy mitesszeres a bőre, egyáltalán ne használjon peelinget.

BŐRHÁMLASZTÁS LÉZERREL

Lézerrel teljesen pontosan és egyenletesen szabadítható meg a test a felesleges szennyeződésektől. A beavatkozás után a bőr piros, regenerációja egyénenként változik, de általában eltart néhány napig. Utána a bőr láthatóan megfiatalodik, feszessé válik, az öregedési folyamat lelassul. A hatás tartósabb, mint a többi módszer esetében. Lézerrel végzett peelinget mindig bízzuk szakemberre.

TUDJA-E?

Hámlasztást vagy bőrradírozást már a régmúlt időkben is végeztek méghozzá habkő és korpa segítségével. A habkövet ma is használják, mégpedig a sarok elszarusodott bőrének eltávolítására..

A helytelenül végzett mechanikus peeling következtében megsérülhet a bőrfelszín, amely a védőréteg szerepét tölti be.

MI A PEELING?

A bőr mechanikus, kémiai, illetve biológiai-kémiai hámlasztását (peelinget) számos hegképződés, a bőr egyenetlenségét okozó bőrbetegség, fokozott bőrpigmentáció (szeplők, májfoltok) kezelésére, az állapot javítására alkalmazzák az orvosok és kozmetikusok.

KOZMETIKUM? GYÓGYSZER?

A gyümölcssavak a kozmetika és a bőrgyógyászat határterületén helyezkednek el. A szakmai körök általános véleménye az, hogy az AHA az első anyag, amely egyszerre kozmetikum és gyógyszer is. A készítmények AHA tartalma, koncentrációja egyben hatásfoka látványosan jelzi a bőrgyógyászat, a professzionális kozmetika és a kiskereskedelemben, gyógyszertársakban, drogériákban, illatszerboltokban szabadon vásárolható termékek kompetenciáját, az általuk elérhető eredményességet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?