Életelixírünk a víz

Az ásványvíz a legújabban felkapott egészségmegőrző ital. Évente átlagosan 100 liter vizet fogyasztunk, és ez így helyes. Különösen nyáron fontos, hogy rendszeresen pótoljuk az elveszített folyadékot. A víz ugyanis a legfontosabb éltetőnk – mindegy, hogy üveges, szénsavas vagy közvetlenül a vezetékből jön. E folyadék nélkül a szervezetben semmi nem működik.

Feloldja és szállítja a tápanyagokat, segít a kémiai reakciókban, oxigénnel látja el a sejteket, gondoskodik a stabil testhőmérsékletről, fenntartja a vér folyékonyságát, és mozgásra serkenti a szerveket. Testünk 50-60%-át víz alkotja (a gyerekekét akár 80%-ban!). Ám ez nem zárt rendszer. A szervezet állandóan üríti magából a folyadékot. Normális hőmérsékletnél, nagyobb megerőltetés nélkül ez kb. 2,4 liter naponta: vizelettel (1300 ml), széklettel (150 ml), verejtékkel a bőrön keresztül (500 ml) és a légzéssel (450 ml). Különleges körülmények között, mint pl. hőség, a levegő magas páratartalma, testi megerőltetés vagy láz során akár egyetlen óra alatt 2,5 litert is veszthetünk. A veszteséget azonnal pótolni kell, különben súlyos károsodások jöhetnek létre. Már kétszázalékos (1,5 l) veszteség esetén észrevehetően csökken az állóképesség. Öt százaléknál (3,8 l) megemelkedik a pulzus, izomgörcs és hányás léphet fel. Ha 15-20%-os a hiány (11 l), beáll a halál.

Normális körülmények között testünk szomjúságérzettel jelzi, mikor van szüksége folyékony utánpótlásra. Erre azonban sajnos nem mindig lehet hagyatkozni, főleg idősebb korban drasztikusan lecsökken a szomjérzet. Ráadásul ez csak mintegy 1% (0,8 l) veszteség után lép fel. Jobb tehát, ha állandóan gondoskodik utánpótlásról, akkor is, ha nem szomjas. Hogyan? Kereken 300 ml-t termel a testünk. Ez a tápanyagok elégetésekor keletkezik. 1300 ml a szilárd táplálékkal jut a szervezetbe. A maradék másfél litert kell meginnunk (megterhelés alatt természetesen többet).

Az ideális ital a víz. Sajnos a vezetékes víz legtöbb esetben hagy kívánnivalót maga után, és nem ritkán az egészségre is veszélyes. A régebbi házakban ólomcsövek vannak, és ha ezekben sokáig áll a víz, oldja a fémet. Ez magasabb koncentrációban főleg a csecsemőkre, kismamákra és kisgyermekekre veszélyes.

A legnagyobb elvárásokat a ,,természetes ásványvízzel” szemben állítják fel. Ez föld alatti forrásból ered. Míg oda leszivárgott, különböző kőzeteken áthaladva ásványi anyagokban gazdag lett. Az összetétel és az íz területtől függően változik. Ez a víz természetes termék. Szénsavat szabadon lehet hozzáadni és kivonni. A természetes ásványvizet közvetlenül a forrásnál kell palackozni. Ezenkívül olyan mennyiségben kell tartalmaznia ásványi anyagokat, hogy a táplálkozási szempontból jelentőséggel bírjon. A víz csak a kémiai összetevők vizsgálata és elemzése után kerülhet a piacra. A ,,forrásvíz” szintén a földből származik, és helyben kell palackozni.

A helyes ivás

A napi 1,5-2 liter folyadékszükséglet fedezésére rendszeresen igyon, és jól ossza el a napi folyadékbevitelt. A kávé, a fekete tea és az alkohol nem teljes értékű, mert el is vonnak folyadékot a szervezetből. Legjobb a tiszta víz. Ha mégis valami ízesebbet kíván, keverje fele-fele arányban gyümölcs- vagy zöldséglével. A gyümölcs- és gyógyteák (cukor nélkül!) szintén alkalmasak szomjoltásra. Az édes üdítőitalok és kólák nem alkalmasak, kivéve a cukormentes verziókat. A tej pedig alapvetően nem italnak, hanem tápláléknak számít.

Az ásványi anyagok nagyon fontosak a szervezet számára. Aki mindig ugyanazt a fajta ásványvizet issza, időnként váltania kellene, mert egy ásványi anyag nagy mennyiségben árthat az embernek. Szlovákiában minden ásványi és gyógyforrás megtalálható. Évente egy fő kb. 50 liter ásványvizet fogyaszt. A legnagyobb forgalmat azonban az ízesített és édes italok bonyolítják le, pedig a sajtó eléggé népszerűsíti a helyes táplálkozást és a folyadékivás fontosságát. A vásárló egyszerűen a reklám és az íz szerint dönt. Az édes italoknak csak időnként szabadna szerepelniük az étlapon. Az orvosok szerint az embernek két és fél liter folyadékot kellene inni, a nyári hónapokban pedig 3 litert. Minden kilogramm testsúlyra legalább 35 gramm víz kell. Tavaly Szlovákiában a legnépszerűbb ásványvíz a Budiš volt.

Fontos ásványi anyagok

Lényeges kérdés, hogy az ásványvíz tartalmaz-e megfelelő mennyiségű ásványi anyagot. A szénsavval dúsított víz az emésztési problémákkal küzdőknek nem ajánlott.

Ami a szervezet számára fontos

A vas serkenti a vörös vérsejtek termelődését, korlátozza az emésztési zavarokat, a magnézium csökkenti a stresszt, méregtelenít, a kálium segíti a vese és a szív munkáját, a cink formálja a csontokat, gyógyítja a sebeket, a jód serkenti a pajzsmirigy működését, a szelén védi a sejteket, a molibdén megakadályozza a fogszuvasodást és az impotenciát, a foszfor serkenti az anyagcserét és a csontok növekedését.

Sportoljon ásványvízzel!

Étel nélkül 90 napig is kibírja az ember, de víz nélkül csak egy hétig. Normális körülmények között naponta 2,5 liter folyadékot kellene elfogyasztani. Sportolás közben, hőségben vagy betegség esetén azonban ennél jóval többet. Ha a szervezet vízhiányos, romlik az egészségi állapota. Károsodik a nyirokrendszer, és a vérkeringés, és természetesen a bőr is. Különösen a vese szenved. Mellékhatásként csökken a teljesítmény, romlik az agy tevékenysége, fejfájás jelentkezik. Egy sportoló sem nyújthat így jó teljesítményt. Víz nélkül egyszerűen nincs élet.

Az ivás nem azt jelenti, hogy egyszerre egy liter vizet iszunk meg. Az a legjobb, ha egész napra elosztjuk a folyadékot. Azoknak, akiknek gondot okoz az ivás, a következő trükköt ajánljuk: tegyünk az asztalunkra egy pohár vizet vagy ásványvizet. Egyszerűen legyen mindig szem előtt. Fontos, hogy reggel munkába menet előtt igyunk meg 3 dl vizet. Ezzel hígítjuk a vért, a szervezet működése beindul. Legjobb, ha megfelelő ásványi anyagokat tartalmazó ásványvizet iszunk. (Ng-ki)

Az ivás szabályai

a főétkezések során kb. fél liter, emellett napközben még legalább másfél liter folyadék fogyasztása javasolt (természetesen nem valamilyen szörp formájában),

legyen a keze ügyében mindig folyadék (ásványvíz, forrásvíz, tea, nem cukrozott gyümölcslé),

ha evés előtt iszik, csökken az éhségérzete is,

fogyasszon kevesebb kávét (naponta max. 3 csésze), cukros üdítőt,

az alkohol egyetlen testsúlycsökkentő programnak sem része!

Néhány élelmiszer víztartalma

Cukkini, paradicsom, saláta, szójatej, vízitorma: 95%

Brokkoli, eper, gomba, görögdinnye, grépfrút,kagyló, narancs, narancsdzsúsz, őszibarack, sárgadinnye, sárgarépa, tej, spenót, zöldbab: 90%

Alma, ananász, áfonya, joghurt, málna, kivi, körte, szilva, tofu: 85%

Cseresznye, házi sajt, szőlő: 80%

Avokádó, banán, sült tőkehal, főtt kukorica, kemény tojás, tonhal: 75%

Sült krumpli, hosszúszemű főtt rizs: 70%

Főtt fekete bab, roston sült csirke: 65%

Fagylalt: 60%

Grillezett, sovány bárányhús, mozzarella sajt: 50%

Bagett, fehér kenyér: 35%

Kukoricapehely: kevesebb mint 5%

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?