Egészségesen külföldön is...

Bár hivatalosan már a nyári főszezon felén túl vagyunk, sokan vannak, akik csak most készülődnek. Tegyünk meg mindent azért, hogy egészségesen térjünk haza.

Hogyan előzzük meg a betegségeket, mit tegyünk, ha mégis megbetegszünk? Legyünk előrelátóak, hogy az álomutazás ne változzon rémálomutazássá.

Utazás előtt

Érdemes utazás előtt megvizsgáltatnia magát, és elmenni fogorvoshoz is. Jó, ha tudja, milyen betegségei vannak, és milyen gyógyszereket kell magával vinnie.

Érdeklődje meg, hogy egészségbiztosítása érvényes-e az adott országban, kifizetik-e, ha orvoshoz kell mennie. Vigyen magával otthon szedett gyógyszereiből megfelelő adagot eredeti dobozában, gyógyszerei kitöltött vényét is. Vigyen magával elsősegély dobozt. Nem árt, ha útlevele mellé néhány soros angol nyelvű feljegyzést készít, ha krónikus betegségben (szívbetegség, cukorbetegség, epilepszia, stb.) szenved.

Utazás alatt

Vigyázzon az étkezéssel, ha olyan országba utazik, ahol gyakori az utazási hasmenés. A legbiztonságosabb a meleg főtt étel. Ne vásároljon ennivalót utcai árusoktól, ne igyon nem pasztörizált tejet, tejterméket, ne egyen nyersen halat, rákot, kagylót és más tengeri ételt. Maga hámozza meg a gyümölcsöt. Vizet vagy üdítőitalt csak palackozva fogyasszon. Lehetőleg ne tegyen jeget az italba. Fogmosáshoz használjon palackozott vizet.

Ha maláriával fertőzött országba utazik, vigye magával az orvosa által felírt megelőző gyógyszereket. A gyógyszert még elutazás előtt vegye be, szedje folyamatosan az út során és legalább négy hétig hazaérkezése után.

Ne fürödjön édesvízi tavakban, patakokban, folyókban. A sós tengervíz biztonságosabb.

Ha olyan országba utazik, ahol moszkítóveszély van, védekezzen a rovarok ellen, használjon rovarriasztót. Viseljen megfelelő ruházatot, és alváshoz tegyen fel moszkítóhálót.

Lehetőleg kerülje a zsúfolt közlekedési eszközöket. Ne autózzon becsatolt biztonsági öv nélkül. Motorkerékpározáshoz használjon sisakot. Ne vezessen éjszaka vagy ismeretlen tájon, megfelelő kísérő nélkül.

Mi legyen az elsősegély csomagban?

Vényre kapható gyógyszerei, eredeti csomagolásban.

Gyógyszer hasmenésre és gyomorrontásra. Beszélje meg orvosával, írjon fel antibiotikumot hasmenés esetére. Vigyen magával loperamidot (Immodium) és savkötőket.

Köhögésre, megfázásra köhögéscsillapító, köptető

Fájdalomcsillapítók (aszpirinszármazékok, nem-szteroid gyulladáscsökkentők)

Allergia ellenes szerek (antihisztaminok). Lehetőleg olyan gyógyszer, mely nem okoz álmosságot utazás közben.

Antiszeptikus por, kenőcs, kötszer, ragtapasz, napvédő krém legalább 15-ös fényvédő faktorral, ajakbalzsam.

Hányinger ellen gyógyszer

Olló, csipesz, körömvágó, zsebkés, hőmérő és tükör.

Megelőzhető az „utazási hasmenés”

Az „utazási hasmenés” okai az ételekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák, amelyek gyomor és bélrendszeri fertőzést okoznak. A kismamák, a kisgyermekek, az idősek és a betegek különösen veszélyeztetettek. A szappanos kézmosás, olykor a kéztörlő, kézfertőtlenítő kendő használata fontos. Ha ilyen nincs az utazónál, szalvétával érdemes megfogni a kézbe fogható falatot. A szalvéta azért is jó, mert ezzel érdemes áttörölni az evőeszközöket, vagy bontatlan műanyag evőeszközt betenni a kézi táskába. Az ételnek lehetőleg azt a részét fogyasszák el, amelyik nem érintkezett a tányér aljával. A dobozos ital elvileg nem tilos, de abból inni mégsem tanácsos, mert a turista előtt felbontott dobozos italok fedele is szennyezett lehet. Ha bekövetkezik a hasmenés és a hányás, a legfontosabb a folyadékpótlás. A víznél hasznosabb a következő oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot kell tenni egy liter (lehetőleg palackozott ásványvízbe) és minden hasmenés és hányás után – felnőttnek – 1-2 decilitert fogyasztani belőle, két év alatti gyermeknek pedig fél-egy decit.

Ha a hasmenés gyakori, vagy véres, illetve hányás és láz kíséri, orvoshoz kell fordulni. Az antibiotikum szedése nem indokolt, sőt, az olykor késleltetheti a gyógyulást. Ha hazautazás után is tart a betegség, azonnal orvoshoz kell fordulni. (Forrás: Informed, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?