Az elhízás a WHO (Egészségügyi Világszervezet) álláspontja szerint betegség, amely elsősorban a jóléti államokban élők gondja. Oka jól ismert: ha több az energiabevitel, mint az energiafelhasználás, a többletet a szervezet zsír formájában tartalékolja a „szűkös napokra“.
Egész életre szóló program
TAKARÉKOS GÉN
Őseink közül az vészelte át sikeresen a nehéz időszakokat, aki jobban hasznosította az elfogyasztott táplálékot, kevéssel is beérte, és szervezete képes volt tartalékot képezni. Ez a „takarékos gén“ öröklődött, most pedig azzal bosszulja meg magát, hogy a bőségesen terített asztal örömeit mértéktelenül élvező és keveset mozgó ember elhízik.
Az energia-egyensúly megbomlását testszerte apránként, de kitartóan növekedő zsírpárna jelzi. Ez a súlynyerő fázis, amelyet a súlytartó szakasz követ. Ekkor panaszolja azt az elhízott ember, hogy alig eszik, mégis hízik. Aztán belekezd valamilyen divatos fogyókúrába, pedig a fogyókúra hizlal, mert olyan megpróbáltatás elé állítja a súlyfelesleggel küszködőt, amit hosszú távon nem tud tartani, és amikor föladja, még többet szed fel magára. Ez a jól ismert jojóeffektus.
Egészségünk megóvása érdekében viszont érdemes törekedni a normális testsúly elérésére és megtartására. A zsír ugyanis alattomosan rongálja egészségünket, gyulladásos anyagok szaporodnak fel benne, megnövekszik a szív- és érrendszeri, valamint az olyan daganatos betegségek veszélye, mint az emlő-, petefészek-, méhtest-, prosztata-, vastagbélrák. A 40-es testtömegindex esetén a hirtelen halálra negyvenszer gyakrabban lehet számítani.
MIT TARTALMAZZONm AZ IDEÁLIS ÉTREND?
A test növekedéséhez, felépítéséhez szükséges fehérjét.
A napi fogyasztásra ajánlott rost három az egyhez arányban tartalmazzon vízben nem oldódó (ilyen a korpa) és vízben oldódó (ilyen a pektin) rostokat.
Az összes zsír mennyisége ne haladja meg a napi táplálék energiaértékének 30 százalékát, ennek mindössze harmada legyen telített zsírsav, a többi telítetlen zsírsavban gazdag olajokból (napraforgó, szója, repce, olíva) álljon.
A napi koleszterin mennyisége legfeljebb 300 milligramm legyen,a heti étrendben 2 tojás ajánlott.
A bevitt nátrium ideális mennyisége 2,4 gramm lenne, de már az is nagy eredménynek számítana, ha a sófogyasztást sikerülne 6 grammra korlátozni.
Jelenlegi életmódunk mellett egy középkorú, irodai munkát végző nő energiaigénye 2200–2300 kcal, ezen belül a cukor sem tiltott, csak az édesség ne jelentsen luxuskalóriát.
Ezért tartják a szakemberek elfogadhatatlannak az olyan egyoldalú diétákat, mint tejszínhab-, csirke-, rizs-, túró- vagy a főtt tojásra épülő Hollywood-diétát. De a gyümölcs-, a tejkúra vagy a testkontroll sem ajánlható hosszútávon, mert hiánybetegséghez vezet.
Az egyéb fogyókúrás módszerek, mint a karperec, a fogyasztó pizsama,
fülklipsz, szappan, kenőcs vagy egyéb segédeszközök hatásossága is megkérdőjelezhető, jó esetben nem ártanak.
KIEGYENSÚLYOZOTT DIÉTA
A radikális fogyókúra megboszszulja magát, mert ilyenkor sok folyadékot veszít a szervezet, a bőr petyhüdtté válik, és létfontosságú anyagok is kiürülnek. Ennél hatásosabb a bevitt energia fokozatos csökkentése. A napi 1200–1500kilokalóriát tartalmazó, öt étkezésre elosztott, kiegyensúlyozott diéta tartós fogyást biztosít. Ideális, ha a testtömeg csökkenése heti fél kilogramm, ez három hónap alatt hat kilogrammot jelent. Ha a zsírraktárakat lassan építi le a szervezet, az eredmény tartós marad.
A kiegyensúlyozatlan étrend hosszútávon káros élettani hatású. De az is köztudomású, hogy milyen sziszifuszi munka elérni a lassú, egyenletes testsúlycsökkenést, ezért bizonyos esetekben indokolt segítségül hívni a korszerű gyógyszereket. Ezeket azonban csak orvosi javaslatra és rendszeres felügyelet mellett ajánlatos szedni.
Ugyancsak fontos a fogyni vágyónak nyújtott lelki támogatás, pszichés vezetés. Legyen valaki, akinek rendszeresen beszámolhat az eredményekről, tanácsot kap, amikor megtorpan, és megerősítést a kitartáshoz. A cél nem az, hogy versenyre keljen a fotómodellek karcsúságával, hanem az úgynevezett metabolikus fittség elérése, mert akkor a lelkünk is fitt lesz. Ehhez nyújt hatékony segítséget néhány falattal kevesebb étel és a napi kétezer lépés, vagyis harminc perc tempós séta.
TÁPLÁLÉK-KIEGÉSZĺTŐK
l A növényi rostokat tartalmazó, ízesített táplálék-kiegészítők (turmixok, pudingok) hatása azon alapul, hogy a nagy vízmegkötő képességű, nem emészthető természetes anyag teltségérzetet kelt, így könnyebb betartani a diétát.
l Újdonság a teltségérzetet okozó, cellulózt tartalmazó kapszula, amely a gyomornedv hatására a többszörösére dagad, ezért segít a diéta betartásában. Mivel nem befolyásolja az anyagcserét, a tápcsatornán változás nélkül halad át, mellékhatások nélkül alkalmazható.
CSODAPIRULÁK?
l A gyógyszerek egyik csoportja a központi idegrendszerre hat azzal, hogy csökkenti az éhségérzetet. Mivel a túlsúly kialakulásának legfőbb oka az örömszerzés és a stresszoldás, ezért az éhségérzet csökkentése nem oldja meg a problémát.
l Másik csoportjuk azáltal fogyaszt, hogy nagyobb sebességre kapcsolja az anyagcserét. Ez megzavarhatja a hormonrendszer működését, mellékhatásként pedig idegességet válthat ki.
Tanácsok fogyni vágyóknak
Főzés közben ne kóstolgasson.
Ne egye meg a maradékot.
Ne töltsön hosszú időt a konyhában, válasszon gyorsan elkészíthető ételeket.
Tálalja gusztusosan az ételt, és lassan egyen.
Sertés- és marhahús helyett inkább szárnyas és hal kerüljön az asztalra.
A zsírszegény táplálkozás érdekében bundában sült (rántott) húsok helyett inkább grillezze, párolja az ételt.
Étkezések között lehet gyümölcsöt enni.
Bőségesen fogyaszthat gyógyteákat, gyümölcsteákat.
A magas alkoholtartalmú italok luxuskalóriát jelentenek.
Ne tömje tele a hűtőt.
Az első 2–3 héten ne menjen vendégségbe, ahol nehezen tudná tartani a diétát.
Később már érezni fogja, hogy egy-egy kiadósabb vacsora után másnap kevesebb étel is elég, így nem kerül veszélybe a megkezdett fogyókúra.
A rendszeres mozgást építse be napi programjába, egyre több örömét leli majd benne.
Elég hetente egyszer ellenőrizni a testsúlyát, lehetőleg azonos körülmények között.
TESTTÖMEGINDEX
BMI (Body Mass Index)
A testtömegindex kiszámítása: kilogrammban mért testsúly osztva a magasság méterben mért négyzetével
Például egy 1,60 m magas,
60 kg-os ember testtömegindexe:
60 = 23,4:1,6x1,6Testtömegindex Testalkat
18,5 alatt sovány
18,524,9 normális
25,019,9 enyhén
túlsúlyos
30,034,9 közepesen
túlsúlyos
35,039,9 súlyosan
elhízott
40 fölött nagyon
súlyosan
elhízott
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.