Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint a kisgyermek dühkitörései elhízáshoz vezethetnek. 150 gyereket követtek születésüktől fogva, és az elhízáshoz vezető tényezőket kutatták. Kilencéves korára a gyerekek 25 százaléka volt túlsúlyos, 9 százalék elhízott.
Dühös gyermekből kövér gyermek?
Az már korábbi megfigyelés, hogy a túlsúlyos szülőknek általában a gyerekei is kövérek, de az új tanulmányban a kutatók összefüggést találtak a hisztiző, dühkitöréseket produkáló gyermek és az elhízás között is.
Dr. W. Stewart Agras, a Stanford-egyetem nyugalmazott pszichiátria-professzora szerint a szülők megvesztegetésképpen használják az ételt, hogy lecsillapítsák a dühöngő gyereket.
– Nem titok, hogy az ennivaló érzelmi nyugtató – mondja dr. Madelyn Fernstrom, a pittsburghi egyetem szakembere. – Az érzelmi alapú étkezéssel az a gond, hogy ez egyszerre a szülők és a gyerekek problémája, és nemcsak genetikai, hanem környezeti és társadalmi ügy is.
A legnagyobb kockázatnak azok a gyerekek vannak kitéve, akiknek a szülei szintén elhízottak. A kövér szülők gyerekeinek 64 százaléka lett elhízott a vizsgálati időszak végére, szemben a normál súlyú szülők gyerekeinek 16 százalékával.
– Fontos tudni, hogy senki sincs genetikailag kövérségre ítélve. Lehet valakinek hajlama az elhízásra, de gondosan megválasztott étrenddel és testmozgással a probléma kézben tartható – mondja dr. Fernstrom.
Vannak szülők, akiket épp a soványságtól való félelem visz rá, hogy túletessék a gyerekeiket. A legjobb, ha a szülő nem csinál túlságosan nagy ügyet a gyerek étkezéséből, és nem tekinti sem a jutalmazás, sem a büntetés eszközének.
Dr. David Fassler pszichiátria-professzor szerint a tanulmány segít azonosítani a kockázatnak kitett gyerekeket, ez pedig fontos a megelőzés és a korai intervenciós programok szempontjából. A tanulmány egyik fő hiányossága, hogy kevés a 150 vizsgált résztvevő száma, és a megfigyelt gyerekek nem képviselnek minden etnikai csoportot. A tanulmány szerzője úgy véli, a gyerekkori elhízás veszélyes gyakorisága tette szükségessé a kutatást. Az elmúlt 20 év alatt ugyanis megkétszereződött a kövér gyermekek száma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.