A fennállásának 10. évfordulóját ünneplő Eurocord polgári társulás nagyon nemes feladatra vállalkozott: köldökzsinórvért dolgoz fel és tárol. Miért fontos ez, hiszen a köldökzsinór és a méhlepény tulajdonképpen biológiai hulladék. Ez így igaz, de hozzá kell tenni, hogy rengeteg őssejt van benne.
Csontvelőből és köldökzsinórvérből nyerhető
Őssejtet perifériás vérből, csontvelőből vagy köldökzsinórvérből nyerhetünk. A köldökzsinórvér tehát szükség esetén nagyon súlyos betegségek gyógyítására is alkalmas.
A méhen belüli fejlődés során a csontvelőn kívül a májban és a lépben is képződik vér. Két hónappal a szülés előtt a májból és a lépből a vérképző őssejtek a csontvelőbe vándorolnak. Mivel a vérkeringés része a köldökzsinórvér, ez a magyarázata annak, hogy miért olyan gazdag őssejtforrás. Franciaországban 1988-ban első alkalommal használták a köldökzsinórvért gyógyító célokra: egy újszülött életét mentették meg testvérének őssejtjeivel. A gyermek azóta is él. Akkor született meg a gondolat, hogy gyűjteni és tárolni kellene a köldökzsinórvért. Az első őssejtbankot 1993-nak hozták létre New Yorkban, 1997-ben pedig a világon ötödikként Szlovákiában. Azóta kiépült a nemzetközi hálózat, amely alkalmas arra, hogy ha megfelelő donort találnak, bárhol bárkinek segíteni tudjanak. Minél több a donor, annál nagyobb az esély arra, hogy a megfelelő segítség megfelelő időben érkezik. Nagyon hasznos, ha minden országnak van saját sejtbankja is, mert így nagyobb az esély arra, hogy genetikailag rokon donort találnak.
A tanulmányok azt mutatják, hogy a köldökzsinórvér ugyanolyan hatásos és biztonságos őssejtforrás, mint a hagyományosan felhasznált csontvelő. Legfőbb előnye, hogy nagyon gyorsan hozzá lehet jutni, a megfelelő donor keresése is gyors. Ezzel szemben a csontvelődonorokról készül ugyan jegyzék, de megkeresésük, megszólításuk, az átültetésre való felkészítésük hónapokig is eltarthat. A köldökzsinórvér tekintetében döntő fontosságú a keresés gyorsasága, ami életet menthet.
Szlovákiában tíz éve létezik őssejtbank. Kezdetben a fő cél a specializált laboratórium kiépítése volt. Ezenkívül a nem rokontól származó csontvelődonor vagy köldökzsinórvér donor felkutatásában is részt vállalt. Eredményeként 1999-ben első ízben ültettek át Szlovákiában őssejtet nem rokon között. Az elmúlt év végéig 800 köldökzsinórvér egységet jegyzett, 600 egységet feldolgozott és lefagyasztott. Ebből 169 a nemzetközi regiszterben is szerepel. Egy részét kutatási célokra használják. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.