Csökkentsük a terhelést!

Az „elektroszmog” fogalmával bizonyára mindenki találkozott már. Ez az elektromos áram vagy telefon használatának mellékhatása. Mindenkinek ajánlatos az elektromágneses sugárdózist a lehető legalacsonyabb szintre csökkenteni.

Egyre többet lehet hallani arról, hogy a modern, vezeték nélküli telefonok bázisállomásai folyamatosan mikrohullámokat bocsátanak ki, akkor is, ha éppen nem használjuk a készüléket. A legegyszerűbb lehetőség, hogy legalább éjszaka mentesüljünk a mikrohullámok biológiai hatásától, hogy ha a bázisállomás villásdugóját kihúzzuk a konnektorból. Ez persze azt jelenti, hogy éjszaka nem leszünk telefonon elérhetők, és lehet, hogy a készülék akkumulátorának töltésével is gondjaink adódnak. A szakértők ellenérve e gyakorlattal szemben az, hogy a sugárzás napközben ettől még nem szűnik meg. Ezért helyesebb, ha a lakásban egyáltalán nem tartunk zsinór nélküli telefont, megmaradunk a jó öreg vezetékes készülékeknél. A „pulzáló” jel azt jelenti, hogy a sugárzást periodikus ritmusban ki-be kapcsolja a készülék. A sugárbiológiai kutatások szerint éppen a pulzáló jelek felelősek a koncentráció- és alvászavarokért, valamint egyes esetekben a fülzúgásért. Néhány hónapja megjelentek a piacon azok a DECT-technológiával készülő zsinór nélküli telefonok, amelyek nem bocsátanak ki jeleket, ha a hallgatót viszszahelyezik a bázisállomásra. Ez pozitív fejlemény, de sajnos nem minden szempontból kielégítő:

u Kényelmi okokból biztos, hogy a felhasználó nem helyezi vissza a hallgatót a bázisállomásra (ez az akkumulátorok élettartamát is megrövidítené), ezért a készülék továbbra is tartós sugárforrásként működik. Jobb lenne az a technológia, amely beszélgetés után automatikusan kikapcsolná a sugárzást.

Továbbra is pulzáló mikrohullámokat bocsát ki a készülék.

A piacon szintén viszonylag újak az árnyékoló dobozok és hálók, amelyekbe a DECT-technológiájú bázisállomásokat helyezhetjük. Ezek segítségével a terhelés 90-99%-kal csökkenthető. Ez soknak tűnik, de egyes esetekben mégis kevés lehet, hiszen az elektroszmog témájában érvényes az a megállapítás, miszerint nem minden ember egyforma teherbírású.

A gyermekágyban sugárforrásnak nincs helye! Míg a csecsemőfigyelő készülékekkel a szakma sokáig elégedett volt – ezek csak akkor kapcsoltak adásra, ha a gyermek sírni kezdett –, sok gyártó olyan készülékeket dobott a piacra, amelyek folyamatosan bocsátanak ki jeleket. Ezt kategorikusan el kell utasítanunk, ugyanis a gyermekágyban nincs helye elektromágneses sugárforrásnak!

Akadnak olyan modellek is, amelyek sugárdózisa meghaladja a számítógépes munkahelyekre vonatkozó normaértékeket. Ezért az adókat és a kábeleket a gyermek ágyától legalább 1-2 méteres távolságban kell elhelyezni.

A mobiltelefon nem jó vezetékes készülékként

A mobiltelefonok általában csak beszélgetés közben bocsátanak ki pulzáló mikrohullámokat. Éppen ezért a leghelyesebb, ha minél ritkábban és minél rövidebb beszélgetésekre használjuk őket. Ráadásul minél kevesebbet használjuk a mobilkészüléket, annál kevesebb átjátszóállomásra, antennára van szükség, amelyek szintén jelentős terhelést jelentenek másoknak.

A trend azonban sajnos a fenti ajánlással szembemegy, egyre többen használnak mobilkészüléket, lemondják a vezetékes készüléket. A következmények súlyosak, nemcsak a mobilhasználókat éri a terhelés, hiszen egyre több átjátszóállomást telepítenek világszerte.

ĺme néhány ajánlás, hogyan csökkenthetjük a mobilkészülékek általi elektromágneses terhelést (ha elkerülhetetlen a használatuk):

Csak a szabadban telefonáljunk, kerüljük a beszélgetést masszív épületekben, pincékben, gépkocsiban, itt ugyanis a rosszabb vételi körülmények miatt a mobiltelefon erősebb jeleket bocsát ki.

Az autókban használjunk kihangosítót, és külső antennát.

Általában használjunk kihangosítót, ezzel elkerülhetjük, hogy a készülék antennájából kibocsátott jelek közvetlenül a fejet érjék.

A vezeték nélküli internetkapcsolat veszélyei

A legutóbbi időben sok otthonba és munkahelyre bevonult a WLAN-technológia (wiereless local area network), azaz a vezeték nélküli internetkapcsolat. Ennek segítségével a házban bárhol tartózkodva internetezhetünk, e-mailezhetünk. Sajnos mindez – a DECT technológiához hasonlóan – állandó, pulzáló mikrohullámú sugárzást jelent. A WLAN egy helyi rádióadó-hálózat. Középpontjában az „accesspoint” áll, ez az adó, ami vezetékkel kapcsolódik az internethez. Magánházakban, lakásokban az acces-point neve „router”, ennek funkciója ugyanez. A különböző számítógépek – mindegy, hogy asztali gépek vagy laptopok, esetleg tenyérszámítógépek – rádióhullá-mokon keresztül csatlakoznak hozzá. Rádiójeleket tehát a router és a számítógép egyaránt bocsát ki, ezekkel kommunikálnak. Ezért a következőket ajánljuk:

Lehetőleg ne alkalmazzuk a WLAN-technológiát és teljesítményhez kötött adatátviteli rendszereket.

WLAN készülékeket csak a lehető legalacsonyabb teljesítményen üzemeltessünk.

A WLAN eszközöket csak akkor használjuk, ha adatátvitel zajlik, különben – és főként éjjel – kapcsoljuk ki őket.

A notebook/laptop gépeken a WLAN-funkciót kapcsoljuk ki, ha nem akarunk internetezni vagy elektromos levelezést bonyolítani.

Természetesen a legújabb elektroszmogforrások mellett továbbra is körülvesznek bennünket a hagyományos veszélyforrások. A fej közelében elhelyezett ébresztőrádió, a testközelben égő halogénlámpa, a standby üzemmódban lévő készülékek és a feszültség alatt álló kábelek formájában. Ezeket illetően érvényes a régi szabály: ha nem használjuk őket, húzzuk ki a konnektorból, vagy használjunk kikapcsolható hosszabbítót/elosztót. Főként a hálóhelyünkön legyen minél kevesebb elektromágneses hullámforrás. A piacon egyre több árnyékolt elektromos kábel és kapcsolható elosztó doboz kapható. Érdemes ezekkel felszerelni a háztartásban található eszközöket és „kábelsalátákat”, amelyek irodai munkahelyek, hálóhelyek közelében vannak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?