Csak a betegek fele szedi rendesen a gyógyszereit

A bőrön keresztül juttathatók be gyógyszerek a szervezetbe

A krónikus betegek – például a cukorbetegek vagy a magas vérnyomásban szenvedők – időnként nem veszik be a gyógyszert, mert egyszerűen elfelejtik, jól érzik magukat, vagy azt gondolják, hogy nincs szükségük gyógyszerre. Ennek azonban az a következménye, hogy a kezelés hatástalanná válik, esetleg fatális következménye lesz. Ezért az általános orvosok rendkívül fontosnak tartják az adherenciát.

Az adherencia az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint azt jelenti, hogy „az egyén az egészségügyi szakemberrel egyeztetett ajánlásoknak megfelelően viselkedik a gyógyszerszedés, diéta és az életmódváltozás területén”. Maga a szó (adherence) ragaszkodást, pontos betartást jelent. A mai elvárások szerint az orvos egyezteti ajánlásait a beteggel, aki így nem utasítást hajt végre, hanem a megbeszélt módon él, étkezik és szedi a gyógyszereket. A beteg felelőtlen magatartása gyakran vezet további betegség kialakulásához vagy a kezelés sikertelenségéhez. Márciusban a TEVA Pharmaceuticals gyógyszertársaság adherencia hetet kezdeményezett, amikor az ország egész területén az általános orvosok főleg a cukorbeteg, a magas vérnyomásban szenvedő vagy a magas koleszterinszintű betegeket a kezelés szabályainak betartására figyelmeztették.

A rendezvényt megelőzően felmérés készült arról, hogy a betegek naponta hányféle gyógyszert szednek, és miért nem szedik be az előírt gyógyszert. Kiderült, hogy a megkérdezettek 53 százaléka nem úgy szedi a gyógyszert, ahogy kellene, a betegek negyede nem ellenőrzi rendszeresen a vérnyomását. „A krónikus civilizációs betegségek kezelése nehéz, ha a beteg több betegségben szenved. Kezdetben jól érzi magát, nincs semmilyen problémája, de nem tartja be az orvos utasításait, pedig súlyos szövődmények veszélyének teszi ki magát” – mondta dr. Monika Palušková általános orvos. Sokéves tapasztalatból tudjuk, hogy a stabil gyógyszerkombinációnak több előnye is van: a betegnek kevesebb tablettát kell szednie, jobban ellenőrizhető a kezelés, és kevesebb a mellékhatás.
A jó adherencia alapja az orvos és a beteg közötti jó kommunikáció. „A cukorbetegség és a vele összefüggő betegségek kezdetben nem fájnak. A felmérés szerint mindössze 40 százalék ismerte be, hogy hibázott a gyógyszerszedéskor, főleg ha túl sokat kell szednie, vagy nem látja azonnal a hatást. Rossz a helyzet a diétás és életmódbeli intézkedések betartását illetően is. A javuláshoz vezető út kulcsa a felvilágosítás, a tájékoztatás, a folyamatos figyelmeztetés (például mobilapplikációval) és az anyagi hozzáférhetőség. A betegnek tudatosítania kell, hogy a kezelés hatása főleg az ő felelősségétől, fegyelmétől és az orvossal való együttműködésétől függ” – emelte ki dr. Emil Martinka diabetológus.

Az, hogy a betegeknek gyakran okoz gondot az életmód-változtatás, a kérdőíves felmérés is igazolta, amit 130 általános orvosi rendelőben végeztek. Összesen 727 beteg kapcsolódott be, akik válaszoltak nemcsak a gyógyszerhasználattal, hanem bizonyos életmódbeli szabályok betartásával kapcsolatos kérdésekre is. A betegeknek mindössze 15 százaléka tart be minden ajánlást, beleértve az étkezést és a mozgást is. A legnagyobb gondot a zsírok, a szacharidok és a só korlátozása jelenti. A dohányzásról való lemondás 19,2 százaléknak okoz gondot, 18,5 százalék a súlycsökkentést is nehéznek mondta. A betegek 60 százaléka szedi rendszeresen a gyógyszereket. Sok lehetőség van az orvos-beteg kapcsolat javítására, az orvosok szerint több időt kellene fordítani a beteg felvilágosítására. Több oka van annak, miért nem szedik rendesen a betegek a gyógyszereiket. Több mint 75 százalék azt mondta, azért hagyja ki, mert nélküle jól érzi magát. 70 százalék egyszerűen elfelejti bevenni. Az orvosok szerint az is elősegítené a kezeléshez való jobb viszonyulást, ha tájékoztató kiadványok, a sajtóban felvilágosító cikkek jelennének meg, és kevesebbet kellene a gyógyszerekhez fizetni.

Az eredmények alapján nyilvánvaló, hogy milyen fontos szerepet játszik ebben a kérdésben a gyógyszerész. A bizonyos kérdésekre adott válaszok alapján gyorsan rájön, hogy a beteg nem úgy szedi a gyógyszereket, ahogy kellene. „A beteg nem akarja zavarni az orvost, néha nincs mersze mindent megkérdezni tőle. Néha nem vallja be, hogy a gyógyszer nem is tesz jót neki. Becsületesen kiváltja, majd a kosárba dobja – magyarázta dr. Ján Kyselovič gyógyszerész professzor, majd hozzátette: – Ebben is segíthet a gyógyszerész. A kezelés nem ér véget a gyógyszer felírásával. Mi rendszeresen figyelmeztethetjük a magas vérnyomásban szenvedőt, hogy ellenőrizze a vérnyomását, a cukorbeteg pedig a vércukorszintjét.” A professzor szerint az is fontos, milyen a gyógyszer csomagolása, milyen a formája, le lehet-e könnyen nyelni. A felmérés egyértelműen bizonyította: az orvosok szerint a gyógyszergyárak feladata azt is, hogy tájékoztató kiadványokat készítsenek, hogy felhívják a betegek figyelmét a kezelés betartásának fontosságára.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?