Önnel is előfordul, hogy ha néha homályosabban lát, a fáradtságra gyanakszik, s ha időnként piros a szeme, arra gondol, idegen anyag került bele? Jó, ha tudja: lehet, hogy a tüneteket a zöld hályog (glaukóma) okozza. A népesség 6-8 százalékát sújtja, de csak a fele tud róla. A nők valamivel gyakrabban betegszenek meg. Kezdetben a folyamat lassú, de a 40. év után felgyorsul.
Civilizációs betegség a zöld hályog
Zöld hályogról akkor beszélünk, ha a látóideg és a látótér jellegzetes és fokozatosan romló károsodása kimutatható. Ilyenkor a szemnyomás a normálisnál magasabb. Alattomosan kialakuló, a látást veszélyeztető súlyos betegségről van szó, mely kezelés nélkül vaksághoz is vezethet. Minden életkorban előfordulhat, mégis a 40 év feletti korosztálynál gyakoribb, fénytörési hibák eseteiben, bizonyos keringési betegségben szenvedőknél, cukorbetegeknél, de kialakulását örökletes tényezők is befolyásolhatják.
Nem minden zöldhályog-típus alakul ki lappangva. A köztudatban legismertebb klinikai kép a glaukómás roham formájában jelentkezik. Erre a szem és a szemkörüli csontok igen erős fájdalma, a szemgolyó vörössége, a könnyezés, a homályos látás, a fényforrások körül szivárvány színű karikák jelentkezése jellemző, néha émelygéssel, hányingerrel kísérve, amely az összes zöldhályog-betegségnek kb. 10 százalékában fordul elő. Ez az állapot sürgősségi ellátást igényel. Lényeges tehát, hogy ilyen panaszokkal a beteg minél előbb szemészorvoshoz kerüljön.
Bár a zöld hályogot nem lehet gyógyítani, de szemcseppekkel féken lehet tartani. Ha elhanyagoljuk, az ideg annyira károsodik, hogy az ember megvakul. A legtöbb esetben a zöld hályog kialakulására a szemnyomás erősödése jellemző. Akinek 20 Hgmm-nél nagyobb a szemnyomása, 40-szer nagyobb az esélye arra, hogy zöld hályogot kap. Néha viszont a szemnyomás rendben van, de az alaposabb kivizsgálás kimutatja a látóideg vagy a látótér változásait. A szemnyomáson kívül a látóideg és a látótér állapotát is figyelembe kell venni.
A kezelés célja az, hogy csökkenjen a szemnyomás, javuljon a látóideg vérellátása, s megállítsuk az idegszálak elhalását.
Az Európai Glaukóma Társaság ajánlása szerint 18 Hgmm alatt kell tartani a szemnyomást. Mivel ez a betegség nem okoz fájdalmat, nehéz felismerni, ezért a megelőzés mindennél fontosabb. Május 18-án Szlovákiában első alkalommal tartottak glaukomanapot, amikor nagyon sok embert irányítottak további kivizsgálásra.
Amikor a látóideg elhal, az ember megvakul. Ha a konzervatív kezelés, vagyis szemcseppek alkalmazása nem csökkenti a szem belső nyomását a kívánt mértékben, lézerkezelés vagy szükség esetén műtét alkalmazható. A megnövekedett szemnyomás kezelésére a gyógyszerek igen nagy választéka áll a szakorvosok rendelkezésére. E szerek többsége a csarnokvíz termelését, vagy a csarnokvíz szemgolyóból való elfolyását segítik elő, ezáltal a csökkentve a belső nyomást. A zöld hályog napjainkban is gondos odafigyelést igénylő betegség, mind a páciens, mind a szemorvos részéről. Szerencsére biztonsággal féken tartható, így a látás sokáig megőrizhető. Ezért a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát – még panaszmentesség esetén is – nem lehet eléggé hangsúlyozni.
A zártzugú vagy sekélyzugú glaukómánál a csarnokvíz elfolyása nemcsak a csarnokzugi hálózatban akadályozott. A fő ok, hogy a szemlencse nekinyomódik a szivárványhártyának és ezáltal beszűkíti a csarnokzugot. A szemlencse és a szivárványhártya nagyon szorosan helyezkedik el, és már a csarnokvíznek a hátsócsarnokból az elülső csarnokba jutása is nehézségbe ütközik. A hátsó szemcsarnokban nagyobb lesz a nyomás mint az elülsőben, az írisz elődomborodik és a csarnokzugi hálózatot és a Schlemm csatornát gyakorlatilag elzárja. Ennek a következménye a már említett akut glaukóma (glaukómás roham). Ilyenkor néhány perc alatt magasra emelkedhet a nyomás, ami a betegnek szem és fejfájást okoz, a látás megromlik, a lámpa körül színes gyűrűket látunk. Jól felismerhető a szem kivörösödéséről, a könnyezésről, a szaruhártya homályossá válásáról és a pupilla tág, szabálytalan formájáról. A szemgolyó igen keménnyé válik, amit ujjaink hegyével érzékelhetünk is. Hogy a további károsodásokat elkerüljük, az akut glaukóma azonnali kezelést igényel. Gyógyszeresen csökkentenünk kell a szemnyomást, ha ez sikerül, utána műtétet kell végeznünk.
A veleszületett glaukóma viszonylag ritka kór, 10-20 ezer újszülött közül egynél fordul elő. Oka az, hogy a csarnokzugi hálózat és a Schlemm csatorna nem fejlődik ki rendesen. ĺgy a csarnokvíz elfolyása erősen gátolt, amit a szemnyomás emelkedése követ. A magas szemnyomás miatt a szemgolyó és a szaruhártya kitágul. Ha a csecsemőnek különösen „szép nagy szeme van”, akkor ezt figyelmeztető jelként tekinthetjük erre a betegségre. A fejlődési hiba miatt csak operációval menthetjük meg a gyermek látását. A rendelkezésünkre álló mikrosebészeti módszereknek hála, ezek a műtétek ma már kevesebb kockázattal járnak. (o-g-ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.