A száj, az ajkak és a száj körüli bőrfelület gyakran árulkodik a szervezet működési zavaráról.
A túlérzékenység hirtelen kialakuló jele lehet az ajkak és a szájnyálkahártyák hirtelen beduzzadása, ödémája.
A túlérzékenység hirtelen kialakuló jele lehet az ajkak és a szájnyálkahártyák hirtelen beduzzadása, ödémája. Olykor a vírus keltette lázas állapot kísérő tünete a felső ajkon kialakuló sömör vagy herpesz, melyet az étkezés során egy kellemetlen íz vagy látvány is előidézhet. Fényérzékeny személyek ajkain a vízparton vagy magaslatokon lévő fényviszonyok hatására súlyos hólyagos elváltozások jelenhetnek meg.
Egyes gyógyszerek is kiválthatnak a szájnyálkahártyákon kezdetben hólyagokat, majd fekélyeket. Az A-vitamin-származékok túladagolásának a száj és főleg az alsó ajak közepének berepedése lehet a következménye. Reumás ízületi betegségek kezelése során alkalmazott készítmények fehér lepedékes beszűrődést okozhatnak az ajkakon és a száj nyálkahártyáján. A cukorbetegeknél a szájszárazság mellett gyakori a szájzug berepedése.
Idősebb korban a nem megfelelő fémből vagy műanyagból készített műfog túlérzékenységet vagy szájnyálkahártya-gyulladást kelthet. A nem kellően tisztán tartott fogazat gyakran vezethet a szájzug berepedéséhez, „kipállásához”, gyulladásaihoz, illetve érzékenység esetén fogkrém is előidézheti.
Az ajkakon megjelenhetnek vírusos növedékek, érgomolyagok, amiknek megítélése szakorvosi feladat. A szájon kialakult elváltozások korai felismerése, gyógyítása döntő jelentőségű a gyógyulás szempontjából.
Vannak olyan örökletes betegségek, amik a száj körül elhelyezkedő sárgásbarna foltok alakjában jelenhetnek meg, főleg kisgyermekkorban. Ha a gyermek gyakran nyalogatja a szája szélét, tünete lehet a veleszületett száraz típusú, érzékeny bőrnek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.