A sport tulajdonképpen csak akkor tesz jót az egészségnek, ha rendszeres, tudatos, mértéktartó és az ember kedvét leli benne. A kaland- és extrémsportok most virágkorukat élik. A fitneszstúdiók iránti érdeklődés is töretlen. Ez lenne a helyes út egészségünk megőrzéséhez? A régóta jól bevált, rendszeresen és kedvtelve végzett kerékpározás a sport egyszerű formája, mellyel testileg fittek maradhatunk, és fokozhatjuk életkedvünket.
Biciklitúrára fel!
Az ifjúság ösztönzése a rendszeres testedzésre erőteljes befolyással bír későbbi életükre. Ha pl. a 12-18 év közötti fiatalok rendszeresen kerékpároznak, felnőttkorukban is igényelni fogják a mozgást. A biciklizés ideális eszköze a szív- és keringési betegségek, ill. a gerincproblémák megelőzésének. Ezért fontos, hogy örömöt leljünk benne.
Napi 20 perc mozgás csodákat tesz
Nem szükséges csúcsteljesítmény ahhoz, hogy a szív és a keringés fitt maradjon, vagy hogy pozitív hatást gyakoroljon a testsúlyra. A vizsgálatok szerint, aki heti 3-4 alkalommal aktívan mozog, könynyebben tudja testsúlyát kontrollálni. Az orvosok egyetértenek abban, hogy 20 perc rendszeres, ám nem túlhajszolt mozgás is pozitív hatású.
Aki biciklivel jár munkába, már sokat tesz egészségéért. A rendszeresség az eredmény miatt fontos, de az edzéshez szoktatásban is szerepet játszik. Minden más edzésfajtánál fennáll a veszély, hogy megnövekedett munka- vagy más terhelés, például pszichikai stressz hatására az edzés mennyisége csökken, gyakran teljesen el is marad. Pedig éppen ebben az időben lenne fontos a testi tevékenység a stressz legyőzésére, az egészség fenntartására!
Minden kezdet nehéz!
Kezdetben hosszadalmasnak, fáradságosnak, sőt veszélyesnek tűnik az út. De minél többet biciklizünk, annál egyszerűbb lesz. Érdemes egyszer egy hosszabb, 3-4 hetes kísérletet tenni. Hamarosan kiderül, hogy biciklivel sem tart tovább az út a munkahelyre, mint autóval. És ami a legfőbb – megoldódnak a parkolási gondok. Ráadásul a napi edzésadag is megvan. Ugyanakkor a bicikli használatával szabadidőt és jobb közérzetet is nyerünk.
Dacoljon az időjárással!
Sokak számára az eső abszolút akadálya a kerékpározásnak. De a ravasz kerékpáros tudja; a vízhatlan öltözet nem fog ki rajta. Rendszerint kevésbé ázik meg, mint az, aki zuhogó esőben a parkoló autóból fut be az üzletbe. Ezen kívül senki sem lehet frissebb és egészségesebb, mint az, aki esőben biciklizik. Tehát semmi mellébeszélés! Utána jöjjön a jó forró zuhany – és már át is melegedett.
Egyébként túlzásba sem szabad vinni. 50 centis hóban, ónos esőben inkább a tömegközlekedést válasszuk!
Túra előtti készületek
Alig van közlekedési eszköz, mely jobban megfelelne a szelíd turizmus ideájának. A biciklizés nemcsak környezetbarát, hanem kalandos, olcsó és egészséges is. Az egy- vagy többnapos túrák azonban gondos előkészületeket igényelnek. Ha már megvan, hogy hova és mikor indulunk, már csak azt kell eldönteni, hogy saját szervezésben-e. A speciálisan erre szakosodott utazásszervezők megkönnyítik azok dolgát, akik az egynapos kiránduláson kívül semmilyen tapasztalattal sem rendelkeznek. Az utazásszervezők külföldre is kínálnak utakat, gondoskodnak az odautazásról és a szállásról. Az is lehetséges, hogy egy túrázó csoport csomagjait egy kisbusz szállítja a következő „táborhelyre”. A vasút is lehetővé teszi, hogy különböző helyeken kezdjük és fejezzük be a túrát. Függetlenül attól, hogy utazásszervező vagy magunk tervezzük-e a túrát, fontos, hogy tisztában legyünk teljesítőképességünkkel.
Jó tanács! Biciklitúra előtt már hónapokkal kezdjünk edzeni az útra! A fitneszcentrumokban található szobabicikliken, a spinningórákon – esetleg edző segítségével – könnyebb felkészülni a hosszabb túrákra. Hosszabb útra csak strapabíróbb, jobb felszereltségű és többsebességes biciklivel induljunk el! Előtte szervizben teszteltessük le és javíttassuk meg, nehogy útközben érjen bennünket meglepetés.
Hívogató hegyek
A sportos, ambiciózus emberek inkább a dombos vidéket választják, ahol egy-egy emelkedő igazi kihívást jelent számukra. A pompás kilátás a jutalom. Az Északi-középhegységtől az Alpokig számtalan szerpentin és lejtő, patakok, erdők és legelők kínálnak szép élményeket a két keréken utazóknak. Ausztriában különösen kedvelt Salzburg tartomány. Itt a könnyebb útvonalak mellett az igazán profik is megtalálják a számukra legmegfelelőbbet. Ezen kívül sok tó hívogat felfrissülésre, sőt a bátrabbak még egy jéghideg tengerszemben is megmártózhatnak.
Már csak egy jó bicikli kell!
Nem utolsósorban fontos a jó kerékpár kiválasztása. A hipermarketekben kapható olcsó bicikli rendszerint nem sok örömöt ígér. Még ha csak alkalomszerűen és rövidebb túrákat is teszünk, érdemes a szaküzletekben masszívabb, jobb biciklit vásárolni. A legfontosabb a jó fék és a váltó: ezek csomagokkal megrakottan és főleg hegyvidéki szakaszokon elengedhetetlenek. De ugyanilyen fontos a stabil csomagtartó és a kényelmes nyereg is.
És ha már minden megvan, útra fel! Jó kerekezést!
A kerékpározás előnyei
A kerékpározás ideális mozgásforma minden korban és testsúly esetén.
A serdülőkori gyors növekedés gerincproblémákkal jár, ám a kerékpározás erősíti a hátizomzatot.
Hátfájás, tartászavarok, stressz miatti izompanaszok enyhítésére is ideális a biciklizés.
Rendszeres testedzéssel elkerülhetők a szív- és keringési betegségek: a szívkoszorúér-problémák, a szívinfarktus, a magas vérnyomás, az agyvérzés és az érszűkület.
A rendszeres kerékpározás segít a súlycsökkentésben, mert növeli a kalóriafelhasználást, serkenti az emésztést és az anyagcserét.
A csípő-, térd- és lábízületek tehermentesítése által a kerékpározás artrózis esetén kedvező mozgásfajta.
Azok a dohányosok, akik rendszeresen bicikliznek, kevesebb cigarettát szívnak vagy előbb-utóbb teljesen leszoknak róla.
A kerékpár környezetkímélő, az egészséget szolgálja. A biciklitúra idősek és fiatalok számára is vonzó sportlehetőség.
MEGHĺVÓ
Aki szeretné kipróbálni erőnlétét, május 26-án megteheti: részt vehet a Barátság útja elnevezésű kerékpártúrán, amely reggel 9 órakor indul az elnöki palota elől. A 100 kilométeres útvonal állomásai: Pozsony – Mosonmagyaróvár – Nickelsdorf.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.