Biciklitúrára fel!

A sport tulajdonképpen csak akkor tesz jót az egészségnek, ha rendszeres, tudatos, mértéktartó és az ember kedvét leli benne. A kaland- és extrémsportok most virágkorukat élik. A fitneszstúdiók iránti érdeklődés is töretlen. Ez lenne a helyes út egészségünk megőrzéséhez? A régóta jól bevált, rendszeresen és kedvtelve végzett kerékpározás a sport egyszerű formája, mellyel testileg fittek maradhatunk, és fokozhatjuk életkedvünket.

Régi bölcsesség, hogy az emberi test berozsdásodik, ha nem mozog. Sokan csak alkalomszerűen határozzák el magukat arra, hogy valamivel többet tegyenek egészségükért, de többnyire hirtelen túlságosan sok edzéssel és egészen rövid idő alatt akarják behozni az elmulasztottakat. Ám ez az egészségnek, különösen a szívnek és a vérkeringésnek nem tesz jót! A sport csak akkor használ, ha rendszeresen, tudatosan, mértéktartóan és főleg jó kedvvel végzik. Csak akkor támogatja a szívműködést és a keringést és csökkenti jelentősen a szívinfarktus veszélyét.

Az ifjúság ösztönzése a rendszeres testedzésre erőteljes befolyással bír későbbi életükre. Ha pl. a 12-18 év közötti fiatalok rendszeresen kerékpároznak, felnőttkorukban is igényelni fogják a mozgást. A biciklizés ideális eszköze a szív- és keringési betegségek, ill. a gerincproblémák megelőzésének. Ezért fontos, hogy örömöt leljünk benne.

Napi 20 perc mozgás csodákat tesz

Nem szükséges csúcsteljesítmény ahhoz, hogy a szív és a keringés fitt maradjon, vagy hogy pozitív hatást gyakoroljon a testsúlyra. A vizsgálatok szerint, aki heti 3-4 alkalommal aktívan mozog, könynyebben tudja testsúlyát kontrollálni. Az orvosok egyetértenek abban, hogy 20 perc rendszeres, ám nem túlhajszolt mozgás is pozitív hatású.

Aki biciklivel jár munkába, már sokat tesz egészségéért. A rendszeresség az eredmény miatt fontos, de az edzéshez szoktatásban is szerepet játszik. Minden más edzésfajtánál fennáll a veszély, hogy megnövekedett munka- vagy más terhelés, például pszichikai stressz hatására az edzés mennyisége csökken, gyakran teljesen el is marad. Pedig éppen ebben az időben lenne fontos a testi tevékenység a stressz legyőzésére, az egészség fenntartására!

Minden kezdet nehéz!

Kezdetben hosszadalmasnak, fáradságosnak, sőt veszélyesnek tűnik az út. De minél többet biciklizünk, annál egyszerűbb lesz. Érdemes egyszer egy hosszabb, 3-4 hetes kísérletet tenni. Hamarosan kiderül, hogy biciklivel sem tart tovább az út a munkahelyre, mint autóval. És ami a legfőbb – megoldódnak a parkolási gondok. Ráadásul a napi edzésadag is megvan. Ugyanakkor a bicikli használatával szabadidőt és jobb közérzetet is nyerünk.

Dacoljon az időjárással!

Sokak számára az eső abszolút akadálya a kerékpározásnak. De a ravasz kerékpáros tudja; a vízhatlan öltözet nem fog ki rajta. Rendszerint kevésbé ázik meg, mint az, aki zuhogó esőben a parkoló autóból fut be az üzletbe. Ezen kívül senki sem lehet frissebb és egészségesebb, mint az, aki esőben biciklizik. Tehát semmi mellébeszélés! Utána jöjjön a jó forró zuhany – és már át is melegedett.

Egyébként túlzásba sem szabad vinni. 50 centis hóban, ónos esőben inkább a tömegközlekedést válasszuk!

Túra előtti készületek

Alig van közlekedési eszköz, mely jobban megfelelne a szelíd turizmus ideájának. A biciklizés nemcsak környezetbarát, hanem kalandos, olcsó és egészséges is. Az egy- vagy többnapos túrák azonban gondos előkészületeket igényelnek. Ha már megvan, hogy hova és mikor indulunk, már csak azt kell eldönteni, hogy saját szervezésben-e. A speciálisan erre szakosodott utazásszervezők megkönnyítik azok dolgát, akik az egynapos kiránduláson kívül semmilyen tapasztalattal sem rendelkeznek. Az utazásszervezők külföldre is kínálnak utakat, gondoskodnak az odautazásról és a szállásról. Az is lehetséges, hogy egy túrázó csoport csomagjait egy kisbusz szállítja a következő „táborhelyre”. A vasút is lehetővé teszi, hogy különböző helyeken kezdjük és fejezzük be a túrát. Függetlenül attól, hogy utazásszervező vagy magunk tervezzük-e a túrát, fontos, hogy tisztában legyünk teljesítőképességünkkel.

Jó tanács! Biciklitúra előtt már hónapokkal kezdjünk edzeni az útra! A fitneszcentrumokban található szobabicikliken, a spinningórákon – esetleg edző segítségével – könnyebb felkészülni a hosszabb túrákra. Hosszabb útra csak strapabíróbb, jobb felszereltségű és többsebességes biciklivel induljunk el! Előtte szervizben teszteltessük le és javíttassuk meg, nehogy útközben érjen bennünket meglepetés.

Hívogató hegyek

A sportos, ambiciózus emberek inkább a dombos vidéket választják, ahol egy-egy emelkedő igazi kihívást jelent számukra. A pompás kilátás a jutalom. Az Északi-középhegységtől az Alpokig számtalan szerpentin és lejtő, patakok, erdők és legelők kínálnak szép élményeket a két keréken utazóknak. Ausztriában különösen kedvelt Salzburg tartomány. Itt a könnyebb útvonalak mellett az igazán profik is megtalálják a számukra legmegfelelőbbet. Ezen kívül sok tó hívogat felfrissülésre, sőt a bátrabbak még egy jéghideg tengerszemben is megmártózhatnak.

Már csak egy jó bicikli kell!

Nem utolsósorban fontos a jó kerékpár kiválasztása. A hipermarketekben kapható olcsó bicikli rendszerint nem sok örömöt ígér. Még ha csak alkalomszerűen és rövidebb túrákat is teszünk, érdemes a szaküzletekben masszívabb, jobb biciklit vásárolni. A legfontosabb a jó fék és a váltó: ezek csomagokkal megrakottan és főleg hegyvidéki szakaszokon elengedhetetlenek. De ugyanilyen fontos a stabil csomagtartó és a kényelmes nyereg is.

És ha már minden megvan, útra fel! Jó kerekezést!

A kerékpározás előnyei

A kerékpározás ideális mozgásforma minden korban és testsúly esetén.

A serdülőkori gyors növekedés gerincproblémákkal jár, ám a kerékpározás erősíti a hátizomzatot.

Hátfájás, tartászavarok, stressz miatti izompanaszok enyhítésére is ideális a biciklizés.

Rendszeres testedzéssel elkerülhetők a szív- és keringési betegségek: a szívkoszorúér-problémák, a szívinfarktus, a magas vérnyomás, az agyvérzés és az érszűkület.

A rendszeres kerékpározás segít a súlycsökkentésben, mert növeli a kalóriafelhasználást, serkenti az emésztést és az anyagcserét.

A csípő-, térd- és lábízületek tehermentesítése által a kerékpározás artrózis esetén kedvező mozgásfajta.

Azok a dohányosok, akik rendszeresen bicikliznek, kevesebb cigarettát szívnak vagy előbb-utóbb teljesen leszoknak róla.

A kerékpár környezetkímélő, az egészséget szolgálja. A biciklitúra idősek és fiatalok számára is vonzó sportlehetőség.

MEGHĺVÓ

Aki szeretné kipróbálni erőnlétét, május 26-án megteheti: részt vehet a Barátság útja elnevezésű kerékpártúrán, amely reggel 9 órakor indul az elnöki palota elől. A 100 kilométeres útvonal állomásai: Pozsony – Mosonmagyaróvár – Nickelsdorf.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?