Az ultrahang készülékek elterjedésével az ultrahangvizsgálat a betegségek kimutatásában jelentős szerephez jutott, hiszen már mindenki számára könnyen hozzáférhető, sok esetben jelentős segítséget nyújt a klinikusok számára. A diagnosztikai módszerek között az elsők között választandó, végleges diagnózist biztosíthat.
Az ultrahangos kivizsgálás előtt
A legnagyobb igény a sebészet részéről van, elsősorban a sérülések és az akut hasfájások miatt. A sérülések száma ugrásszerűen megnő a fáramászás és biciklizés idején. A hasfájások száma a nagy ünnepek alkalmával növekszik, amikor rengeteget esznek. A hasfájások hátterében természetesen komoly kórképek állhatnak, pl.: vakbélgyulladás, nyirokcsomó-gyulladás, bélcsavarodás ill. bélösszecsúszás. Ezek általában jól diagnosztizálhatók, további beavatkozást tehetnek szükségessé. A hasi ultrahangvizsgálat némi előkészületet igényel.
Néhány tanács szülőknek és gyermekeknek:
Lehetőség szerint a gyermek a vizsgálat előtt 3-4 órával már ne egyen!
Erre azért van szükség, mert akkor részben az epehólyag nincs összehúzódva és így jól vizsgálható (gyermekkorban is van epekő!), részben a belek kevéssé gázosak. Tudni kell, hogy a gázosság nagyfokban nehezíti a vizsgálatot. Lefedheti a has egyes területeit, és esetleg nem látható meg az ott lévő elváltozás.
Lehetőség szerint a gyermek telt húgyhólyaggal érkezzen a vizsgálatra! (Ez újszülötteknél, csecsemőknél szerencse kérdése.)
Ennek érdekében bőségesen fogyaszthat folyadékot, mely azonban ne legyen rostos és szénsavas. A legmegfelelőbb a víz vagy a tea. Telt hólyag mellett látszanak a petefészkek, a méh, a húgyhólyag fala, sokszor a vakbél is. A gyomor-bélrendszer vizsgálatánál is fontos lehet a sok folyadékfogyasztás. Az esetek egy részében ezen feltételektől eltekinthetünk. Amikor azonban nem, akkor néha fél órát is kell várakozni, míg a hólyag megtelik, és a klinikus által feltett kérdésre válaszolni tudunk.
A többi vizsgálat előkészítést nem igényel.
Tapasztalatunk szerint a szülők előre elmondják a gyermeknek, hogy milyen az ultrahangvizsgálat. Szorongó gyermeknél mi is elmondjuk, hogy a vizsgálat nem fájdalmas, a pocakjukat csak bekenjük kenőccsel és a „tévében” megnézzük, mi van a hasukban. Manapság már sok gyereknél a számítógép monitorhoz hasonlítjuk ill. hasonlítják az apukák a készülék monitorját. Az ultrahang gél, amivel a vizsgált területet bekenjük, vizsgálófej és bőr közötti jobb kontaktus megteremtéséhez szükséges. Szobahőmérsékletű, melyet a gyermek kicsit hidegnek érez a magasabb testhőmérséklet miatt.
Van olyan életkorú és alkatú gyermek, akinek a félelme nem szüntethető meg. Ilyenkor nem tehetünk mást, minthogy a lehetőségekhez mérten mihamarabb elvégezzük a vizsgálatot. Ritkán le is kell fogni a gyermeket, hogy el ne „szaladjon”. Szerencsére ez ritka. Általában néhány másodperc alatt megnyugszanak, ha már látják, hogy valóban semmi kellemetlenség nem éri őket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.