A nyak izmai
A nyak egyetlen bőrizma a platizma. A nagy oldalsó négyszöget formáló izom a szájzugokat oldalra és lefelé, a nyak bőrét haránt irányú ráncokba, a mellkas bőrét felfelé húzza.
A nyak vázizmait elülső, oldalsó és középső izmokra osztjuk.
Az izmok működése 4.
A nyak egyetlen bőrizma a platizma. A nagy oldalsó négyszöget formáló izom a szájzugokat oldalra és lefelé, a nyak bőrét haránt irányú ráncokba, a mellkas bőrét felfelé húzza.
A nyak vázizmait elülső, oldalsó és középső izmokra osztjuk. Az elülsőket a nyelvcsonthoz való viszonyuk alapján nyelvcsont feletti és nyelvcsont alatti izmoknak nevezzük. Közülük a legfontosabb a fejbiccentő izom. Egyoldali összehúzódása a fej fordulását eredményezi. Ha az izom mindkét oldalon összehúzódik, lehetővé teszi a fej emelését és lehajtását.
Négy nyelvcsont feletti izom van – beleértve a kéthasú izmot is –, és a nyelésben játszanak szerepet az alsó állkapocs lefelé húzásával, valamint a nyelvcsont emelésével. A nyelvcsont alatti négy izom a nyelvcsonttól a mellüregig terjed, és a gége lefelé történő elmozdulásán dolgozik. Az oldalsó nyakizmok a csigolyákon és a bordákon tapadva a mellüreg tágulását teszik lehetővé belégzéskor, a hátsó nyakizmok pedig a nyaki gerinc mozgásaiban vesznek részt.
A törzs fontos izmai
A „törzs izmai” kifejezés alatt a test mozgásaiért felelős vázizomzatot értjük. A sima izmok e helyen való tárgyalásának nincs értelme, mert azok működése szorosan kapcsolódik az egyes belső szervekéhez. A törzsön található vázizmok száma 327, nagy többségük páros izom, azaz a törzs bal és jobb oldalán szimmetrikusan helyezkednek el.
A hasüreg izmai
A hasüreg izmai has- és hátizmokra oszthatók. A hasizmok közé tartozik a kétoldali egyenes hasizom, a külső és belső ferde hasizom és a haránt hasizom. Az egymásra fekvő izmok hozzák létre a hasfalat. Az egyenes hasizom szalagszerűen húzódik, a szegycsonttól a szeméremcsontig. Feladata a mellkas előre hajlítása. A medence megemelésével lehetővé teszi a hát kiegyenesítését is. A ferde hasizmok az alsó bordáktól a csípőcsontig érnek, ezek a kilégzőizmok, a bordák lefelé húzásában és a medence megemelésében vesznek részt. A haránt hasizom összepréseli a hasüreget, jelentős szerepet játszik a székelésben, a hányásban és a szülésben. A hátizmokat a négyszögletű ágyékizom és a farizmok alkotják. Az előbbi hátulról zárja a hasüreget, és lehetővé teszi a gerincoszlop oldalra hajlását. Az utóbbiak a keresztcsonton és a farkcsonton helyezkednek el, és védelmi szerepük van.
A mellkas izmai
Megkülönböztetjük a vállöv izmait, az ún. mellkas-váll izmokat, amelyek a felső végtagot a mellkassal kapcsolják össze, és a gerincoszloptól a bordák felé húzódó, ún. belső mellkasi izmokat. Az előbbi csoporthoz tartoznak a mellizmok. A nagy mellizom a szegycsontról és a kulcscsontról eredve a karcsont felé húzódik, a kart a törzs felé húzza, és a törzset emeli. A nagy mellizom alatt fut a bordákat emelő kis mellizom. Ez is légzőizom, akárcsak az elülső fűrészizom, amely szintén a bordákon tapad. A belső mellkasi izmok – szintén légzőizmok –, főleg a bordaközi izmok, összekötik a bordákat és megemelésükkel, a mellüreg vízszintes irányú tágításával a légzésben játszanak szerepet. Az egyedül álló rekeszizom boltozatszerűen fedi a hasüreget, és elválasztja a mellüregtől. A bordákon, az ágyékcsigolyákon és a szegycsonton tapad. Beidegzését a rekeszideg végzi. A levegővel megtelő mellkas térfogatát növelve összehúzódása során ellapul. Ezzel fokozza a hasűri nyomást, ami a hasizmokkal közösen elősegíti a bélmozgásokat és ezzel a belek kiürülését, szülő asszonyoknál pedig könnyíti az újszülött világra jöttét. A szülésnél fontos szerepe van még a gátizomzatnak is.
A hát izmai
A hát izmai között a felületes és a mély hátizmokat különböztethetjük meg. A felületes hátizmok nagy kiterjedésűek, a csigolyákon erednek, és a felső végtagokon tapadnak. A barátcsuha fejvédőjéhez hasonlító, trapéz alakú csuklyásizom a nyakcsigolyákon és a nyakszirtcsonton ered, a lapockacsonton és a kulcscsont külső felén tapad. Felső rostjai emelik, és befelé húzzák a vállat, alsó rostjai a lapockát közelítik a gerincoszlophoz, függeszkedéskor, mászáskor pedig a törzset emelik. Rögzített váll mellett a kétoldali izom nyaki részlete a fejet hátrafelé húzza, az egyik oldali pedig az arcot az ellenkező oldalra és felfelé fordítja. A széles hátizom háromszög alakú izom. Összehúzódásával előre vagy hátra és lefelé húzza a vállat. A hátsó fűrészizom a csigolyáktól a bordákig húzódik. A felső izom lefelé húzza az utolsó bordákat, az alsó pedig felemeli azokat. A mély hátizmok a bordákat és a gerincoszlopot mozgatják. A csigolya- és borda közti izmok a csigolyák tövisnyúlványa és a bordák között húzódnak, s a légzőmozgásokban vesznek részt. A háti csigolyák közti izmok adják meg a gerincoszlop tartását, és álló helyzetben egyenesen tartják azt.
(Forrás: Család és Egészség)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.