Az emberi test izomrendszere hatszáznál több akaratlagosan mozgatható izmot foglal magában, melyek összességükben körülbelül a testtömeg negyven százalékát teszik ki. Mozgásunk, de még álló helyzetben maradásunk, testhelyzetünk megtartása is lehetetlen lenne izmaink működése nélkül.
Az izmok működése 3.
A fej izmai
A fej izmait két csoportra osztjuk: bőrizmokra és vázizmokra. A bőrizmok az ún. mimikai izmok, amelyek az érzelmek megelevenítésében, az arckifejezés változtatásában játszanak szerepet. A bőr alatt az egész koponyatetőt befedő hosszú bőrizom elülső része a homlokizom, más néven „figyelemizom”. Ezzel ráncoljuk a homlokunkat, és emeljük a szemöldökívet. A haránt húzódó ráncok fenyegető kifejezést is adhatnak az arcnak. A hátsó rész, a nyakszirti izom összehúzódásával hátrahúzza a hajas fejbőrt.
A fülek körül három gyengén fejlett bőrizom van, amelyek az állatoknál jól fejlett izmok maradványai. A szem körül a szemhéjak nyitását-zárását meghatározó gyűrűt formálva, a szem körkörös izma található. A szájnyílást orsó alakban, gyűrűként körülvevő izom az ajkakat záró, és az ebbe minden irányból besugárzó izmok együttese. Az arccsonton található nagy járomizom határozza meg a szájnyílás hosszúságát, és felfelé húzza a szájszéleket. A felső ajkat emelő négyszögletű izom a szájzugokat mozdulatlanul hagyva és az orrnyílásokat kitágítva pl. az undor kifejezésében játszik szerepet. Az alsó ajakhoz tartozó két izom a szájzugokhoz illeszkedik, s a csók és a szopás szájmozgásaiért felelős. Az állkapocscsonton tapad az alsó ajak négyszögletű izma, az ajak lehúzó izom, ami az alsó ajkakatlefelé és kifelé húzza. Ennek köszönhető az elégedetlenkedő és a szexis-duzzogós arckifejezés. Az arcon az állcsont és az állkapocscsont között elhelyezkedő trombitásizom teszi lehetővé a szájzugok összeszorított ajkak melletti hátrahúzását és csücsörítését, az izom működése nélkül lehetetlen lenne fújni, fütyülni és helyesen artikulálni. A száj oldalfalát az alsó és felső fogsorhoz szorítva megakadályozza, hogy a táplálék a szájüreg fala és a fogsor között maradjon.
Az eddig felsorolt izmokat egyetlen ideg, az ötödik agyidegpárhoz tartozó háromosztatú ideg látja el mozgató rostokkal.
A fej vázizmai az állkapocs mozgásait meghatározó vágóizmok. Négy található mind a két oldalon: a halántékizom, a rágóizom, valamint a belső és a külső musculus pterygoideus. A halántékizom és a rágóizom emeli az állkapcsot, a külső pterygoideus előrehúzza az állkapocs fejét, míg a belső emeli.
(Forrás: Család és Egészség)
Hasznos tudnivalók
Arcunk ráncosodását késleltethetjük, ha naponta ún. grimaszgyakorlatokat végzünk. Ezzel fokozzuk a terület vérellátását, és tónusossá tesszük arcizmainkat.
Fejbőr és homlok izomzata: húzzuk fel a szemöldökünket és ráncoljuk össze homlokunkat, majd lazítsuk el. Ötször ismételjük.
Szem körüli ráncok ellen: nézzünk erősen, határozottan lefelé, jobbra, majd balra, a fej mozdítása nélkül. Háromszor ismételjük.
Száj-, arc és orrizmok: húzzuk erősen felfelé szájunk bal csücskét annyira, hogy a szemünk becsukódjék. Utána tegyük ugyanezt a jobb oldalon. A váltakozó kacsingatást mindkét oldalon öt-öt alkalommal ismételjük.
Száj-, áll- és orrizmok: csukott szájjal és szemmel csücsörítsünk erősen felfelé, majd lefelé. Utána nyissuk ki a szánkat és a szemünket, amekkorára csak tudjuk. Feszítsük le alsó ajkunkat annyira, hogy a nyak is megfeszüljön. Mindkét gyakorlatot ötször ismételjük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.