Az emésztőrendszer karbantartói

Miért hasznosak az élelmi rostok? Mik az előnyeik? A növényi sejtfalat alkotó cellulóz, hemicellulóz, pektin és lignin ellenállnak az emésztőnedveknek. Bár tápérté-kük elhanyagolható, fontos élettani szerepet töltenek be.

Miért hasznosak az élelmi rostok? Mik az előnyeik? A növényi sejtfalat alkotó cellulóz, hemicellulóz, pektin és lignin ellenállnak az emésztőnedveknek. Bár tápérté-kük elhanyagolható, fontos élettani szerepet töltenek be.

A rostok kedvező hatásai között tartjuk számon, hogy képesek megkötni a koleszterint és az epesavakat, biztosítják a jó bélműködést, csökkentik a vércukorszintet. Két fő csoportjuk van: a vízben oldódó és nem oldódó rostok.

A vízben oldódók, például a pektin, számos anyagot képesek megkötni, közöttük a nedvességet. Ennek hatására megduzzad, így jótékonyan lazítja a béltartalmat. Gélképző anyagnak is nevezik. Ezt a tulajdonságát hasznosítja a konzervipar lekvárok, dzsemek előállításához. A vízben nem oldódó rostok, mint a cellulóz, hemicellulóz, lignin a vastagbél működését serkentik.

Ionmegkötő képességű a pektin, a lignin, a hemicellulóz. Ez nem mindig előnyös, mert fontos fémionok, például a vas felszívódását is gátolhatják. A koleszterinben gazdag epesavakat a pektin és a lignin köti meg, így csökkentik a vér koleszterinszintjét. Pektin jelentős mennyiségben található az almában, banánban, répában, zabpehelyben.

A rostok hamar jóllakottságérzetet keltenek, így különösen alkalmasak a fogyás elősegítésére. A káposzta, a búza- és a zabkorpa közismerten telítő hatású. Sok esetben azonban a nyersen elfogyasztott korpa és káposzta puffadást vagy gyomornyálkahártya-gyulladást okoz, ezért ajánlatos legalább tíz percig főzni, illetve párolni.

Néhány rostfélét (oligoszacharidokat) a vastagbélben élő baktériumok képesek elbontani. Az ilyenkor keletkező anyagok jó hatással vannak a bél nyálkahártyájára. A korpa mechanikusan ingerli a bélfalat, fokozza a tartalmának továbbhaladását. Ráadásul, mint egy kis kefe, megtisztítja a bélfalat a lerakódásoktól. A rostok fontosak a szinte népbetegségnek számító székrekedés megelőzésében is.

Rostforrások

Számos rosttartalmú táplálék-kiegészítő készítmény kapható, például korpatabletták, rostokkal dúsított italok, vízzel vagy tejtermékkel elkeverhető porok. A legjobb azonban, ha a rostokat természetes formájukban fogyasztjuk, azaz teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret, péksüteményt, valamint minél több gyümölcsöt, zöldséget eszünk. Az egészségmegőrzéshez szükséges napi minimum harminc deka gyümölcs vagy zöldség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?