A világon 700 millió gyermek, vagyis a gyermeknépesség fele füstös levegőt szív. Sajnos, legtöbbjük épp otthon, a családban. Európa nyugati részével összehasonlítva a kelet-európai gyerekek veszélyeztetettsége sokkal nagyobb: gyakrabban szívnak füstös levegőt otthon és házon kívül is. Sajnos, Szlovákia sem kivétel.
Az autó se legyen kivétel
A dohányfüst két részből áll: a dohányzó által kilélegzett füstből és az égő dohány füstjéből. Több száz olyan vegyi anyagot tartalmaz, amely mérgező és rákkeltő.
A rosszul szellőztetett helyiségben egy elszívott cigaretta jobban megemeli a mérgező anyagok koncentrációját, mint például a városi levegő.
A Szlovákiai Rákellenes Liga ezért a szülőkhöz és az egész lakossághoz fordul: tegyenek meg mindent azért, hogy minél enyhébbek legyenek a passzív dohányzás következményei.
A dohányfüst belélegzésének következményeként később megszaporodhatnak a légzési problémák. A védtelen gyerekeket óvni kell a dohányzás következményeitől, amit ráadásul nem ők okoztak.
Ha valaki gépkocsiban dohányzik, a füst koncentrációja veszélyesen megnő. Néhány országban már fontolgatják, hogy törvénnyel tiltják meg a dohányzást az autóban, ha abban gyermek is utazik. A szülőknek tudniuk kell, hogy ezzel a rossz szokással mennyire ártanak gyermekeiknek, mennyire károsítják egészségüket. E téren bőven van még tennivaló, a szülőket is szüntelenül nevelni, oktatni kell. E felvilágosító munka sikere vagy sikertelensége a társadalom színvonalától függ.
Az államnak viszont mindent meg kellene tennie a jövő generáció egészségéért és a gyermekek egészségét törvénynek kellene védenie. Meg kellene tiltani a dohányzást a közterületeken, az autóban, ahol gyerekek vannak, továbbá azokban a helyiségekben, ahol gyerekek tanulnak, játszanak. Február negyedikén indul a dohányfüst káros hatásaira rámutató világméretű kampány is. (ki)
Kismamáknak
Ne dohányozzanak, tudatosítsák, hogy a meg nem született gyermek önnel együtt szívja a füstöt.
Ha mégis rágyújt, számíthat arra, hogy gyermeke:
alacsony születési súllyal jön a világra,
bölcsőhalál fenyegeti,
középfülgyulladás sújthatja
fejletlen lehet a tüdeje,
asztmás lehet
krónikus köhögés gyötörheti
A szülők figyelmébe
Nincs biztonságos dohányfüstös levegő. Az ilyen levegő káros.
Tanítsák meg a gyerekeket, hogy kerüljék a füstös helyiségeket.
A szülők ne dohányozzanak a gyerekek jelenlétében, és senkinek ne engedjék meg, hogy a lakásban vagy az autóban dohányozzon, még akkor sem, ha a gyermek nincs ott.
Ne menjen a gyermekkel olyan vendéglőbe vagy büfébe, ahol dohányoznak.
Ne dohányozzon terhes nő jelenlétében.
Mutasson példát gyermekének: ne dohányozzon!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.