A Nap melegítő hatása nélkül nem létezhetne élet a Földön. Pozitívan befolyásolja hormonháztartásunkat, hangulatunkat és a D-vitamin képzésével erősíti csontjainkat. Az éltető napsugaraknak azonban vannak mellékhatásai is.
Árt az UV-szűrő nélküli szemüveg
A sárgafolt, vagyis az éleslátás helye a napsugárzás következtében kétféle módon károsodhat: a hőenergia és az elektromágneses sugárzás következtében. A nap hőenergiájának hatása főleg akkor érvényesül, ha védőszemüveg nélkül, vagy ami még rosszabb, távcsővel nézünk a Napba. Maradandó károsodás azonban csak akkor keletkezik, ha az ideghártya hőmérséklete 15 Celsius-fokkal emelkedik. Szerencsére a sárgafolt vérellátása gazdag, ezért egy ideig ellenáll a hőenergia káros hatásának. Az ultraibolya sugárzás ún. fotokémiai változásokat okoz az ideghártya csapjaiban. A páciens állandóan fekete foltot lát maga előtt, ezért olvasni sem tud.
A napszemüveg jelentős szerepet játszhat a szem védelmében. Az UV-szűrő nélküli napszemüveg károsítja a szemet, mivel a sötét műanyag lencse nem szűri meg az ultraibolya sugarakat. Ráadásul a pupilla a sötét lencse hatására kitágul, ezáltal a szembe nagyobb mennyiségű elektromágneses sugárzás kerül. Az ideális napszemüveg tehát az UVB-sugaraknak a 99,9, az UVA-sugaraknak pedig a 97%-át kiszűri. Nagyon praktikusak a fotokromatikus lencsék, mert a fény intenzitásával arányosan sötétednek be, ezért borús időben is használhatók. A Transition lencsék fotokromatikus molekuláit nemcsak az UV-sugárzás, hanem a látható fénysugarak is aktivizálják, és így hatásosabban védik a szemet.
Veszélyesek a napszemüveg lencséjének belső oldaláról visszaverődő napsugarak is, mivel a kitágult pupillán keresztül akadály nélkül jutnak a szembe. Az antireflex réteggel ellátott lencsék nem verik vissza a sugarakat, ezért nemcsak a látás minőségét javítja, hanem fokozottan védik a szemet is. Hátrányuk, hogy könynyen karcolódnak, és minél többször tisztítjuk, annál jobban vonzzák a port. Az antireflex réteg megakadályozza a lencse porosodását.
A legjobban a polarizált üvegek óvnak, mert megszűrik a szemtengellyel párhuzamosan beeső, legveszélyesebb sugarakat, és csak a vertikális sugarakat eresztik át. Gépkocsivezetés közben hasznosak a fokozatosan sötétített Gradant lencsék, amelyeknek a felső része sötétebb, az alsó pedig világosabb, így a gépkocsi műszerfala jobban látható. A DriveWear lencséket is többek között a sofőrök számára fejlesztették ki. Ötvözik a polarizált és a Transition lencsék előnyeit. A szélvédő üveg mögött is besötétednek, színárnyalatukat pedig a fényerősség határozza meg, így teljesen védenek az UV-sugárzás ellen, és megakadályozzák a gépkocsivezető szemének káprázását.
Mindennapi használatra a szürkés, barnás vagy zöldes lencsék ajánlottak, mivel a természetes színek érzékelését kevéssé befolyásolják. A sárga lencsék ködben és hóesésben élesítik a látást, ezért inkább gépkocsivezetőknek, valamint síelőknek hasznosak. Napszemüveget tehát ajánlatos optikai szaküzletben vásárolni, mivel itt csak bizonylattal ellátott termékeket kínálnak.
Az UV-sugárzás ellen megfelelő védelmet nyújtanak az UV-szűrőt tartalmazó kontaktlencsék is. A szaruhártyán kívül betakarják a bulbáris kötőhártya egy részét is, ezért jobban védenek, mint a korábban használatos kemény kontaktlencsék, melyek csak a szaruhártyát fedték. A kontaktlencse szinte tökéletesen védi a szem belső részeit, megakadályozza az ideghártya és a szemlencse károsodását. Az UV sugárzás szervezetünkben összeadódik. Megfelelő UV filteres szemüveg és kontaktlencse viselésével, valamint ésszerű napozással kivédhetjük a napsugarak káros hatásait. Az UV sugárzás által keletkezett szabadgyököket antioxidánsok (pl. C-vitamin, E vitamin, lutein) szedésével semlegesíthetjük.
A szerző szemorvos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.