Aligha lehet szívbe markolóbb látvány, mint a szülőktől, testvérektől, barátoktól elszakított beteg gyerek. Ez a helyzet még akkor is nagy lelki megterhelést jelent, amikor nem életveszélyes betegség miatt került a gyerek kórházba, hát még ha daganatos gyerekről van szó, akinek szeretteitől távol egyedül kell végigszenvednie a kezelés minden kellemetlenségét.
„...anyu is velem van...”
„Olyan, mint otthon, hiszen anyu is velem van” – ezzel fogadott bennünket két évvel ezelőtt az a hat év körüli kislány, aki az első kemoterápiás kezelésre várt, de addig is kedvenc meséjét olvastatta fel édesanyjával. A ma már 20 férőhelyes pozsony-kramárei épületben a 2004. szeptemberi megnyitás óta sok beteg gyermek töltötte napjait. Külsejében nem sokban tér el egy átlagos lakóháztól. Csak annyi a különbség, hogy itt olyan gyerekek laknak szüleikkel, akiknél rosszindulatú daganatot fedeztek fel. Az első évben 76, a következőben már 226, az idei első félévben pedig 41 gyermek lelt itt otthonra szüleivel együtt. A terv megálmodója, kivitelezője és életben tartója a szlovákiai Rákellenes Liga. Természetesen csak azért tudta megvalósítani ezt a rendkívül humánus tervét, mert a nárciszok napján és egyéb alkalmakkor rendezett gyűjtés alkalmából befolyt pénz jelentős részét fordították rá. Pozsony után már Besztercebányán is működik ilyen lakás, s a tervekben további szlovákiai városok is szerepelnek. Minden az adományoktól függ…
Útmutatás a szülőknek
Ha rákos gyermek van a családban, az radikálisan megváltoztatja a család helyzetét. A szülők joggal rettegnek és aggódnak, milyen lesz a kezelés, hogyan viseli majd a gyerek a kellemetlenségeket. Ez mély lelki és szociális válságba sodorhatja a családot. Az elmúlt években épp e tapasztalatok erősítették meg azt a felismerést, hogy nem elég, ha a gyerek csak orvosi felügyelet alatt van, lelki támasz is kell, mind a betegnek, mind pedig a családnak.
Ritka az olyan gyermek, aki nem fél és tiltakozik, ha hoszszabb időre kórházba kerül, ha kikerül megszokott környezetéből. Elhagyatottnak érzi magát, és sokan sokszor gondolnak a halálra. A félelem jogos, hiszen kellemetlen, gyakran fájdalmas kezeléseken kell részt venniük. Ha a beteget nem tájékoztatják idejében a betegségről, a kezelés fontosságáról, ha nem hangsúlyozzák neki, hogy ezután is változatlanul szeretik őt, a félelem felerősödik benne, zárkózottá, hallgataggá válik. Legjobb, ha – a kicsi korának megfelelően – megfelelő körültekintéssel tájékoztatjuk őt a betegség súlyosságáról. Rendkívül nagy lelki támogatást igényelnek azok a gyerekek, akiknek hosszú időre steril környezetben kell lenniük. Bármennyire is fontos az őket látogató óvónő, tanítónő és pszichológus, a legfontosabb mégis a szülő. Csak ő tudja igazán erősíteni a lelket a gyermekben, és arra ösztönözni, hogy fegyelmezetten viselje a kezelés kellemetlenségeit. Ez pedig végső soron kihat a kezelés sikerére is.
Ha baj van, jó tudni…
Látogassa a kórházban a gyermekeket annyiszor, amennyiszer csak lehet!
Ha nem maradhat vele éjszakára, akkor rendszeresen látogassa! Jobb a rendszeres rövid látogatás, mint a hosszú, de rendszertelen. Ha távozni akar, készítse fel rá! ĺgérje meg neki, hogy másnap újra meglátogatja. Ne okozzon neki csalódást!
Mindig vegye tekintetbe a gyermek pillanatnyi állapotát!
Ha rosszul érzi magát, nyugtassa, simogassa meg, mert a testi kontaktus rendívül fontos! Ha jól érzi magát, olvasson neki, lapozgassanak együtt képes könyvet, fessenek, énekeljenek, játsszanak. Ösztönözze őt, hogy játsszon a többi gyerekkel! Könnyebb elviselni a kórházat, ha játszik és elfelejti betegségét.
Ne titkolja el, hogy súlyos beteg, hogy kitartás kell a gyógyuláshoz. Nyugtassa meg, hogy gyermekkorban a rák sok esetben gyógyítható.
Hozza tudtára, hogy együtt érez vele, és nem hagyja magára. Tudnia kell, hogy számíthat a szüleire.
Igyekezzen beleélni magát a helyzetébe! Bátorítsa még akkor is, ha pillanatnyilag nem rózsás a helyzete! Türelmesen válaszoljon minden kérdésére, de ne terhelje túl sok információval!
A lehető legrészletesebben tájékozódjon az orvosoknál a betegségről, hogy a gyermek minden kérdésére válaszolni tudjon!
Gondosan készítse fel az orvosi beavatkozásokra! Magyarázza el, fontosak a kellemetlen beavatkozások is, hogy le tudja győzni a betegséget! Kísérje őt el a kezelésre, és éreztesse vele, büszke rá, hogy ilyen hősiesen viseli a kellemetlenségeket!
Ha vannak testvérei, gondoskodjon arról, hogy a kórházi kezelés alatt se szakadjon meg köztük a kapcsolat! Rendszeresen látogassák őt! Természetesen az egészséges gyerekeket előzőleg fel kell készíteni a kórházi környezetre.
Hosszú időre kell számítani…
A daganatos betegség kezelése több évig is eltarthat. Erre a kezdet kezdetén fel kell készülni. Természetesen a beteg gyermek kerül a család figyelmének középpontjába, vagyis a többi családtag igényei kevésbé lesznek fontosak, s ez feszültséget okozhat. Csak egy lehetőség van arra, hogy a feszültség minél kisebb legyen: tudatosítaniuk kell, hogy csak akkor győzheti le a nehézségeket, ha meggyógyul.
Kitől kérhet segítséget?
A Rákellenes Ligától, amely független, önkéntes jótékonysági szervezet. Célja a rákmegelőzés, az élet megmentése, a rákbetegek életminőségének javítása. Szlovákiában évente átlagosan kétezer gyermek betegszik meg rákban, tehát a pozsonyihoz és a besztercebányaihoz hasonló „bentlakásos” kórházra több városban szükség lenne. S a végére egy jó hír: a beteg gyerekek 80 százaléka meggyógyul. (ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.