C-vitamin: csak a beteg sejteknek árt
A világ legnagyobb kutatóintézete, az amerikai Nemzeti Egészségtudományi Intézet érdekes eredményt publikált: nagy dózisban a C-vitamin még a ráksejteket is képes elpusztítani.
AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL
A világ legnagyobb kutatóintézete, az amerikai Nemzeti Egészségtudományi Intézet érdekes eredményt publikált: nagy dózisban a C-vitamin még a ráksejteket is képes elpusztítani. Laborkísérletekben tíz különféle ráksejttípus közül a legtöbb elpusztult, ha nagy dózisban adtak hozzájuk C-vitamint. Érdekes, hogy ez a dózis ugyanakkor az egészséges sejteket nem károsította, még ötszörös dózisban sem. A kutatók feltételezik, hogy a C-vitamin sejtpusztító hatásának alapja, hogy a vitamin a rákos sejtekben fokozza a sejtkárosító hidrogén-peroxid termelődését. A kutatók szerint a laboratóriumi kísérletek eredményei átvihetők a rákbetegekre is. Már tíz évvel ezelőtt is születtek olyan klinikai tanulmányok, amelyek felhívták e lehetőségre a figyelmet. A kísérletben használt dózisok emberre alkalmazva napi 8-10 gramm C-vitamin adagolását igénylik. Ilyen mennyiséget azonban csak intravénásan lehet beadni, a szájon keresztüli adagolásnál az említett hatást nem lehet kimutatni.
A hónap zöldsége a tök
A sütőtökben lévő karotenoidok és a C-vitamin védik a szervezetet, mivel megkötik a káros szabad gyököket, valamint csökkentik az érelmeszesedést és a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.
A tökmag kiemelkedő táplálkozás-élettani értékét rendkívül magas magnézium-, kálium-, továbbá E-, B- és B2-vitamintartalmának köszönheti. A népi gyógyászatban hashajtóként, béltisztítóként és féregűzőként rágcsálták.
A tökmagolajban lévő zsírsavak koleszterincsökkentő, érelmeszesedést lassító, agyi keringést javító hatással bírnak. Fogyasztható salátához, előételekhez.
Ismerje meg az articsókát!
Származási hely: Már az ókori görögök és rómaiak is fogyasztották, és azóta is a mediterrán konyha egyik legkedveltebb alapanyaga.
ĺze: Egyedi, különleges, ezért is érdemes megkóstolni.
Mire jó? Mártásokkal, töltve vagy köretként is tálalható.
Milyet vegyük? Válasszon tömör szerkezetűt, melynek levelei még fényesek és lédúsak!
ĺgy fogyassza: A virágzatokat tegye forrásban lévő vízbe, és csöpögtessen bele egy kis citromlevet. Főzze 30-45 percig, ezalatt megpuhul.
Tárolás: Hűtőszekrényben 2-3 napig tartható el.
Miért egészséges? A benne lévő antioxidáns meggátolja a DNS károsodását, valamint védi a bőrt és a májat is. Csökkenti a koleszterinszintet, emellett kiváló vizelethajtó.
Energiatartalom: 61 kcal/100 gramm.
Kedvencünk a spárga
A spárga gazdag ballasztanyagokban, folsavban, E-, B1-, B2- és C-vitaminban, de jelentős mennyiségben tartalmaz A- és K-vitamint, niacint, kalciumot, foszfort, vasat és káliumot is. A benne lévő cinknek köszönhetően – amely 300 létfontosságú enzim működéséhez szükséges – erősíti a kötőszöveteket és az erek falát, valamint serkenti az agyműködést. Hiánya viszont libidócsökkentést okozhat, ezért a spárga afrodiziákumnak sem rossz. Vértisztító és vizelethajtó hatású, gyorsítja az anyagcserét. Mivel a spárgalé lúgosítja a szervezetet, gyógyítja a pattanásokat és az ekcémát. Ideális karcsúsító, hiszen 10 dkg mindössze 20 kalóriát tartalmaz.
Lazacot a diétába
Szeretné kipróbálni a hollywoodi sztárok szépségreceptjét? A lazac gazdag kalciumban, D-vitaminban és omega3 zsírsavban, és nem tartalmaz tartósítószert. A diéta hatékony kiegészítője lehet, emellett bársonyosabb lesz a bőr, és jobb lesz a közérzet. (t-gy, w-te)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.