A cukorbeteg és a zsíros étel
A cukorbetegek napi étrendje gyakran túlságosan sok zsírt tartalmaz – mutat rá a düsseldorfi egyetem diabéteszkutató központjának egyik munkatársa. Az ok: a cukorbetegeket a szénhidrátok kerülésére tanítják, ők pedig ezeket az ételeket a zsíros élvezetekkel váltják ki.
AMIT TE ESZEL, ABBÓL TE LESZEL
A cukorbetegek napi étrendje gyakran túlságosan sok zsírt tartalmaz – mutat rá a düsseldorfi egyetem diabéteszkutató központjának egyik munkatársa. Az ok: a cukorbetegeket a szénhidrátok kerülésére tanítják, ők pedig ezeket az ételeket a zsíros élvezetekkel váltják ki. Sok érintett ügyel rá, hogy étrendje kevés szénhidrátot, viszont sok fehérjét tartalmazzon, s ezért naponta felvágottat és húst fogyasztanak. Ez azonban a már amúgy is megterhelt szív- és érrendszer, valamint a gyakori túlsúly miatt nem ajánlott. Sokkal megfelelőbb a szív- és érrendszert is kímélő diéta. Vagyis kerüljünk minden kemény és keményített zsírt, és helyette fogyasszunk inkább hidegen sajtolt növényi olajokat és halat.
Egészséges falatok
Ha kellemetlen éhségérzet a gyomrunkba hasít, vegyük komolyan a figyelmeztetést! Mindig legyen a kezünk ügyében valami könnyű, egészséges harapnivaló, amit ilyenkor gyorsan bekaphatunk. ĺgy elkerülhetjük, hogy engedjünk a könnyen hozzáférhető, ám egészségtelen ételek, például a csokoládé vagy a hamburger csábításának.
Értékes gesztenye
Az ősszel érő szelídgesztenye fogyasztása hasonlóan jó hatású, mint a gabona- és diófélék, valamint a burgonya beiktatása az étrendünkbe. A gesztenye a Föld egyes területein szinte fő táplálékként szolgál, helyenként még kenyérfélét is sütnek belőle. Fogyasztása előtt ne csak a külső, kemény burkától, hanem a belső bőrétől is tisztítsuk meg!
Igyunk rá!
Gondolta volna, hogy egyórányi sportolás során akár másfél liter folyadékot is veszíthetünk? Nem mindegy azonban, mivel pótoljuk a hiányt! Bármennyire is meglepő, sportoláshoz a víz nem a legideálisabb választás, mert izzadáskor a folyadékon kívül értékes ásványi sókat és nyomelemeket is veszítünk. Sportoláskor növekszik az izmok működéséhez és a vízháztartáshoz elengedhetetlen nátriumszükséglet. Mivel a nátrium a folyadék felszívódását is serkenti, ezért fontos, hogy italunk tartalmazza ezt az ásványi anyagot.
Intenzív testedzés közben testünkre fokozott „káliuméhség” jellemző, ezért az ideális sportital nem nélkülözheti a folyadékháztartáshoz, valamint az ideg- és izomműködéshez szükséges káliumot. Szénhidrátok is kellenek az energianyeréshez. Az izotóniás italokban lévő szénhidrátok segítenek stabilizálni a sportolás során csökkenő vércukorszintet. A legoptimálisabb a 6 százalék (56 g szénhidrát/liter) szénhidrátot tartalmazó ital. A zsírtartalmú italok, így például a tej fogyasztása edzés előtt nem ajánlott, mert gyakran hányingert, fejfájást okoz, ráadásul inkább táplálék, mint ital, ezért a folyadékháztartás kiegyenlítésére nem alkalmas. A cukrozott üdítők sem nevezhetők szomjoltónak, hiszen szénhidráttartalmuk a 8 százalékot bőven meghaladja, ráadásul sok káros színező- és ízanyag van bennük. A szénsavas italok puffadást okozhatnak, ami nemcsak a sportolást, de a folyamatos folyadékpótlást is gátolja. A koffeintartalmú italok feleslegesen felpörgetik a szervezetet, ráadásul vízhajtóak, ezért növelik a folyadékveszteséget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.